Süt Kaymağının Cilde Faydaları

Süt Kaymağının Cilde Faydaları

Genel sağlığımız için bir çok faydası olan süt kaymağı, cildimiz için de yararlı bir gıda. Cildi yumuşatması ve nemlendirmesi özellikleri ile ön plana çıkan süt kaymağı, özellikle kuru ve duyarlı cilt yapısına sahip kişilere öneriliyor. Diğer naturel ve kozmetik ürünlerde olduğu şeklinde, süt kaymağı da düzenli kullanım sonucunda ciltte gözle görülür pozitif yönde sonuçlar doğuruyor.Yaşlanma ile cilt üzerindeki etkilerini yavaşlatması, cildi nemlendirmesi ve diri bir görünüm kazanmıştırması bunlardan bir tek birkaçı. İşte bir oldukça kozmetik ürününün içerisinde yer edinen süt kaymağının ciltteki öteki olumlu tesirleri.

Cilde Faydaları

blank

 1. Süt kaymağı, özellikle kuru ve hassas ciltler için çok yararlıdır, aşırı kuru olan cildi nemlendirir, pullanmayı ve tahrişi önlemektedir.
 2. Cildi içten besleyerek nemlenmesini sağlar.
 3. Cildi yumuşatır, daha diri ve pürüzsüz görünmesine destek sunar.
 4. Cilt rengini güzelleştirir, solgun ciltlerin daha canlı görünmesini sağlar.
 5. Peeling tesiri yaratarak cildin en üst tabakasında biriken ölü cilt hücrelerini atar.
 6. Hücre yenilenmesine destek verir.
 7. Cilde esneklik kazandırarak cildin sıkılaşmasını sağlamaktadır.
 8. İnce kırışıklıkların görünümünün azaltılmasında kullanılır.
 9. Ciltteki yaraları hızlı bir halde iyileştirmektedir.
 10. Sivilce izleri için süt kaymağı maskesi uygulanabilir.
 11. Cildi kısa zaman da onarır.
 12. Çeşitli sebeplerden ötürü uzun süre bakım yapılmayan ciltler için “acil çözüm” olarak uygulanabilir.

Süt Kaymağı ile Hazırlanabilen Maske Tarifi

blank

Canlı ve pürüzsüz bir cilt için; 1 tatlı kaşığı taze süt kaymak ile 1 tatlı kaşığı süzme balı karıştırın. Karışımı cildinize sürün, yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra cildinizi soğuğa yakın ılık su ile yıkayın ve kurulayın. Maskenin kokusu sizi çok rahatsız ederse eğer bekleme süresini 10 dakikaya düşürebilirsiniz. Bu uygulamayı düzenli bir halde haftada minimum iki kere uygulayabilirsiniz. Bu maske hem de yıpranmış ve bakımsız görünen ciltlerin hızla onarılmasına ve kırışıklıkların azalmasına destek sağlar.

Kuru bir cildiniz varsa süt kaymağı maskesi ile cildinizi naturel bir yöntemle nemlendirebilirsiniz. Bunun için; 1 çorba kaşığı zeytinyağı ile 1 çorba kaşığı taze süt kaymağı iyice karıştırın ve cildinize uygulayınız. Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra cildinizi soğuğa yakın ılık su ile sudan geçirin ve kurulayın. Cildiniz aşırı kuru ise bu uygulamayı hafta üç defa yapmanız yararınıza olacaktır. Düzgüsel bir cilt yapısına sahipseniz maskeyi haftada bir kere yaparak cildinizi naturel yollarla nemlendirmiş olursunuz.

Cildinizi beslemek ve yumuşatmak istiyorsanız, 2 çorba kaşığı yulaf ununu 2 bardak su içerisinde pişirin ve daha sonra süzün. Süzdüğünüz suyu daha sonrasında kullanmak üzere bir kenara koyun. Pişirdiğiniz yulafı 3 çorba kaşığı taze süt kaymağı ile macun kıvamına gelene kadar karıştırın ve ondan sonra cildinize sürün. 20 dakika bekledikten sonrasında, cildinizi daha önce kenara koyduğunuz yulaf suyu ile temizleyin peşinden da bir miktar içme suyu ile sulandırdığınız sütle cildinizi durulayın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.