Makyaj Fırçası Nasıl Seçilir? Çeşitleri Nelerdir?

Makyaj Fırçası Nasıl Seçilir? Çeşitleri Nelerdir?

Makyaj fırçası makyaj esnasında kullanılan alet ve edavatlarddan bir tanesidir. Makyaj malzemeleri arasında büyük önem taşıyan makyaj fırçaları her makyaj çantasının içerisinde olmazsa olmazlardan bir tanesidir.

Makyaj fırçası, makyaj sırasında cildinize doğal bir görünüm verebilmek için kullanılır. Bu nedenle makyaj fırçası seçerken dikkat edilmesi gereken önemli hususlar vardır. Makyaj sırasında cilde yapılması gereken dağıtım ve sürme işlemlerini göre makyaj fırçasının her işlem için ayrı olması şarttır. Kısacası makyaj yapabilmek için bir makyaj fırça setine ihtiyacınız vardır.

Bizde makyaj için bu kadar önemli bir parçayı sizlere makyaj fırçası nasıl seçilir konu başlığı altında toparlayarak doğru adımı atmanızı sağlayacağız.

Makyaj fırçası nasıl seçilir

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi makyaj yaparken seçilen makyaj fırçalarının her birinin ayrı görevi olduğundan makyaj fırçalarını bir takım halinde almanızı öneririz. Yani fondöten için ayrı fırça , pudra için ayrı fırça kullanılmalıdır.

Aynı zamanda bir fırça diğerinden farklı tüy yapısına sahip olmalıdır. örneğin fondöten fırçasında yassı ve uç kısımlarına doğru ince tüylü fırça olmalıdır ki  suratta düzgün dağılma ve doğallık kaydetsin. Şimdi sizlere makyaj fırçalarının neler olduğunu ve işlevlerini anlatalım.

Makyaj Fırçaları

Sizlere ayrı ayrı 7 adet makyaj fırçasından bahsetmek istiyorum. Bu nedenle hepsini ayrı ayrı başlıklar altına yazmayı uygun buluyorum ki, makyaj fırçaları hakkında doğru seçimi yapabilesiniz.

Fondöten Fırçası : Fondöten fırçası, fondötenin cilde eşit ve düzgün yayılmasını sağlayan bir makyaj fırçasıdır. Fondöten fırçası, yassı ve uç kısımlarına doğru dana ince tüylerden oluşan bir fırçadır. Genellikle pudra fırçası ile karıştırılır.

Pudra Fırçası : Pudra fırçası , pudranın daha iyi dağılması  için daha büyük ve yumuşaktır. Özellikle pudra fırçasını seçerken cildinizi tahriş etmeyecek fırçalardan seçmelisiniz. Unutmayın ki, pudra fırçası büyük ve yumuşak olur.

Allık Fırçası : Allık fırçası ile fondöten fırçası birbirine çok benzemektedir. Ancak birbirinden ayrılan ufak ta olsa biz farklılık vardır. Fondöten fırçasında uçlara doğru incelen teller varken, allık fırçasının bir tarafı eğimlidir. Allık fırçası alırken yumuşak uçlu fırçalar tercih etmelisiniz.

Kapatıcı Fırça : Kapatıcı fırça küçük olmalıdır. Kapatıcı fırçası, cilt üzerinde meydana gelen lekeler ve izleri saklamaya yarar. Eğer çok hassas ve ince noktaları kapatabilmek için kapatıcı fırçayı küçük ve ince olanlardan seçmeniz daha iyi olacaktır.

Eyeliner Fırçası : Göz kapağına uygulanan ve kılları yumuşak olması gereken bir fırçadır. Gözlere sürmek için kullanılan bir makyaj fırçası olan eyeliner fırçası , özellikle jel eyeliner uygulamaları ile kullanılır.

Ruj Fırçası : Ruj fırçası diğer makyaj fırçalarına göre daha serttir. Çok aşırı sert olmada rujun dudağa oturmasını sağlayacak sertlikte olması gerekir. Özellikle çatlayan dudaklara ruj sürerken , ruj fırçası çok daha çok işe yarar. Çünkü ruj sürerken her noktaya dağıtabilmeniz ve istediğiniz noktada kesmeniz için gerekli bir makyaj malzemesidir.

Yukarıda sizlere makyaj yaparken her alana uygulayabileceğiniz makyaj fırçarını ve makyaj fırçalarının özellikleriden bahsettik. Her ne kadar bayanlar tarafından gereksiz gözükse de profesyonel makyaj yapabilmek için bu makyaj fırçalarına ihtiyaç duyulur.

Fırça Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Makyaj Fırçalarında Doğallık

Bir çok profesyonel makyözler, makyaj yaparken kullandıkları makyaj fırçalarını doğal kıl olanlardan tercih ederler. Bunun nedeni doğal kıllardan yapılan makyaj fırçaları hem daha yumuşak hemde yoğun olurlar.

Doğal makyaj fırçaları, aynı insanların saçlarında bulunan kütiküller gibi pigmentleri tutma özelliği vardır. En iyi makyaj fırçası sincap kılı olarak bilinse de at kuyruğu, keçi ve samur kılından fırçalar tercih edilir.

Kubbeli ve Düz Makyaj Fırçaları

Makyaj fırçası satın alırken kubbeli ve düz makyaj fırçası seçmenizde yarar vardır. Kubbeli fırçalar, cildinizde rahatça kayar ve yumuşaklık hissi verir. Aynı zamanda pigmentleri çok iyi tutarlar. Bu nedenle makyajı çok düzgün ve kusursuz bir şekilde bitirirsiniz.

Makyaj Fırçası Setleri

Bir çok kadın makyaj fırça setlerinde çeşit çeşit makyaj fırçasının olmasını tercih eder. Ancak makyaj fırça setlerinin aslında çok çeşitli olmasının önemi yoktur. Önemli olan elinize ve cildinize oturan fırçaları tespit edip almaktır.

Ucuz Makyaj Fırçası mı? Pahalı Makyaj Fırçası mı?

Bir çok kozmetik mağazasında bulduğunu her makyaj fırçasını almayın. Bazı kozmetik reyonlarında kampanya yaparak bir kova dolusu makyaj fırçası atarlar tanesi 1 liradan gibi yazı yazarlar. Ancak sizlere tavsiyem her önünüze gelen makyaj fırçasını almamaktır. Ucuz makyaj fırçası alıpta cildinize zarar vermektense biraz daha para biriktirip bir iyi bir marka almanızı isterim.

Kaliteli ve Markalı Makyaj Fırçaları

Yukarıda anlattığımız gibi kaliteli makyaj fırçalarını seçmenizi istedik. Bunun nedeni kalitesiz 50 tane makyaj fırçası yerin 3-4 tane işe yara kaliteli makyaj fırçası kullanın daha iyi bir iş çıkartırsınız.

Bu nedenle kusursuz ve kaliteli aynı zamanda profesyonel görüntüler ve uygulamalar yapabilmek için kaliteli ve markalı makyaj malzemeleri seçmeniz gerekmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.