Melisa Yağının Faydaları

Melisa Yağının Faydaları

Melisa yağının faydaları ve zararları nelerdir, melisa yağı me işe yarar, nasıl kullanılır? Melisa yağı hemen hemen herkes tarafından duyulmuş bir yağdır. Kullanım alanı geniş, kokusu güzel ve oldukça tercih edilebilir doğal yağlardan biridir. Melisa yağını bu kadar vazgeçilmez kılan ise faydasıdır. İnsan vücuduna melisa yağının birçok faydası bulunmaktadır. Başta tansiyon rahatsızlığını düzenler, bunun yanında kalp rahatsızlıklarını önler, damar rahatsızlıklarının daha kolaylıkla atlatılmasını sağlar.

Aynı zamanda kişilerin basur gibi rahatsızlıklarının önüne geçer. Melisa yağı eskiden günümüze gelmiş en değerli yağlardan biridir. O yüzden kişiler bu yağın kullanımını istikrarlı bir şekilde sağlamalıdır. Cildin neresine kullanırsa kullansın tamamı için büyük bir fayda sağlamaktadır. Eskiden anneannelerimizin dolaplarında sık sık karşılaştığımız yağ melisa yağdır.

Melisa Yağı Nedir?

Melisa yağı nedir sorusuna cevap olarak: Güzel kokulu olan melisa çiçeğinden elde edilen bir yağdır. Birçok aşamadan geçerek toz halinde ya da çiçek halinde erken bir vakitte toplanması ile elde edilir. Özellikle onun kokusunun gitmemesi için güneşli günlerde toplanmadığı biliniyor. Bunun yanında açık tatlı bir rengi de bulunmaktadır.

Melisa yağı oldukça faydalı yağ olmasını sağlayan ise içerisindeki bulunan vitamin ve kalsiyumun varlığıdır. Melisa yağının birçok kullanım alanı da bulunmaktadır. Ancak melisa yağının içerisindeki asitler birçok rahatsızlığın tedavisinde ön plana çıktığından dolayı yaygın bir kullanım alanı vardır.

Bunun yanında içerisinde bulundurduğu su oranı oldukça az safa yakın bir yağdır. Bu yüzden de bu yağın kullanımına ve korunmasına çok dikkat edilmelidir. Sıcaktan, güneşten, ısıdan, korunarak saklanmalıdır. Melisa yağı en çok karanlığı seven yağlardan biridir.

Melisa Yağı Ne İşe Yarar?

Melisa yağı ne işe yarar konusunda ilk olarak kokusundan bahsetmek gerekir. Melisa yağı özellikle güzel koktuğu için kişilerin parfüm ihtiyacını karşılar. Aynı zamanda sindirim sisteminde kullanılır. Bunun yanında iltihap oluşumunu engellediği için genellikle iltihap giderilmek amaçlı kullanılmaktadır.

  • Melisa Yağı Zayıflatır Mı?

Melisa yağı içerisinde bulundurduğu bazı asitler sayesinde kişilerin hızlı bir şekilde kilo vermesini ve kilolarının engellenerek güzel bir vücuda sahip olmalarını sağlar. Kozmetik de, cilt bakımında, diyette, beslenmede ve aynı zamanda melisa yağı kronik rahatsızlıkların ortadan kaldırılması konusunda en iyi yağlardan biridir.

Bunun yanında kişilerin böbrek rahatsızlıklarını düzenler. Yağın yaşlılar tarafından çok kullanılıyor olmasının bir diğer sebebi ise yağın ağrıları yüzde seksen %90’a yakın bir değerde gideriliyor olmasını sağlamasındandır.

  • Melisa Yağı İltihaplanmaları Engeller

Melisa yağı iltihap oluşumunun önüne geçer. Bu sayede melisa yağı vücudun korunmasını sağlar. İltihap vücuda birçok hastalığı da beraberinde getireceği için melisa yağı bunu da engeller. Burada önemli olan iltihapların rahatsızlıkları amacıyla kullanımında istikrarlı olunmasıdır. Çünkü yarım bırakılan tedavi gibi istikrarlı kullanılmayan melisa yağı da bir fayda vermeyecektir. Aynı zaman da kişiler enfeksiyon yüzünden yaşadığı bakteri sorununu da melisa yağı ile çözebilir.

  • Melisa Yağı Vücudu Güzelleştirir

Melisa yağı hem cildin güzelleştirilmesini sağlayarak hem de kemik yapısının oluşumunu destekleyerek daha belli bir vücudun ortaya çıkmasını sağlar. Bu sayede kişiler vücutlarının memnuniyetini yaşayarak vücutları ile barışık bir şekilde yaşarlar.

Melisa Yağı Nasıl Kullanılır?

Melisa yağı nasıl kullanılır kısmında ise başta kişiler ağrılı bölgelerine sürerek kullanabilir. Onun yanında ciltlerine maske yapabilirler. Aynı zamanda nemlendirici kremlerin içine katılarak nemlendirici yağ olarak kullanılabilmektedir. Bunun yanında diş sağlığı ve ağız sağlığı amaçlı bir miktar bu yağ su ile karıştırılarak ağızda gargara yapılabilmektedir.

Yine tansiyon rahatsızlığı yaşayan kişiler bileklerine bu yağı sürerek tansiyonlarının düzenlemesini sağlayabilirler. Genel itibariyle günlük kullanılıyorsa gün içerisinde en fazla 1 kez kullanılmalı ve 5 ya da 3 damladan fazla olmamalı, bu konuda dikkat edildiği sürece melisa yağ kullanımı en iyi şekilde sağlanmış olur.

Melisa Yağı Faydaları Nelerdir?

Melisa yağı faydaları nelerdir konusunda söylenebilecek ilk şey hücre yenilenmesini sağlayarak gençliğinizin daha uzun sürmesini sağlar. Aynı zamanda sinüzit ve migren gibi rahatsızlığın ortadan giderilmesini sağlar. Safra kesesinde oluşabilecek problemlerin ve böbrek rahatsızlıklarının önüne geçer. Sindirim sisteminin daha hızlı bir şekilde ilerlemesini sağlayarak kabızlık sorununu çözer. Kuru ciltlerde oldukça faydalı olmasının yanında melisa yağı bağışıklık sistemini güçlendirir. Mikroplara karşı korur ve ruh dinginliğini sağlar.

  • Melisa Yağı Sinüzite İyi Gelir Mi?

Melisa yağı sıcak bir suyun içerisine 2-3 Damla damlatılarak buhar olarak burundan çekilir. Bu sayede sinüzit oluşumu varsa tamamen temizlenir. Aynı zamanda bu işlem sinüzit oluşmasının da önüne geçmektedir. Diğer bir etkisi ise solunum yolundaki enfeksiyonların atılmasını sağlar.

  • Melisa Yağı Kabızlığa İyi Gelir Mi?

Melisa yağ sindirim sisteminin normalinden daha iyi çalışmasını sağlayarak kabızlık gibi sorunların ortadan kalkmasını sağlar. Bu sayede kabızlıktan dolayı oluşabilecek enfeksiyon oluşumlarının ve aynı zamanda bakteri üremesini de önünü keser. Aynı zamanda sindirim sistemini hızlı çalıştırarak kişilerin daha hızlı zayıflamasını sağlar.

  • Melisa Yağı Ruh Dinginliğini Sağlar

Melisa yağı kokusu sayesinde kişilerin daha sakin ve uysal kişiler olmasını sağlayarak ruhun genel anlamda stresten uzak ve dinginliğini sağlayabilir. Kişiler melisa yağından bu konuda oldukça faydalanırlar. Melisa yağını bileklerinize sürüp sürekli olarak hem güzel bir koku hem de ruhunuzu dinlendiren bir koku elde edebilirsiniz. Aynı zamanda melisa yağı toplu ananlar da oldukça kullanışlıdır.

Melisa Yağı Cilde Faydaları

Dilin üzerinde oluşmuş iltihaplanmaların kurutulmasını sağlar. Aynı zamanda cildin genel görünümünü daha canlı ve koyu gösterir. Bu sayede cilt renk tonundaki bozukluklarını önler. Cildin genel itibariyle kemik yapısının güçlendirilmesini sağlar ve aynı zamanda cilde karşı oldukça vitamin verici bir yağdır.

  • Melisa Yağı Kemik Yapısını Güçlendirir

Melisa yağı özellikle yüz kısmına uygulandığında oradaki kemik oluşumlarını destekleyerek ve daha sağlam bir çene yapısını ortaya çıkaracaktır. Bu sayede genel itibariyle görünümünüz daha net ve belli hatlarla olacaktır. Bunun yanında ciltteki ödemlerin atılmasını sağlayarak yine daha ince ve prüzsüz bir cilt görünümü verecektir.

  • Vitamin Yönünden Melisa Yağı Cildi Destekler

Melisa yağının içerisinde koruyucu etki sağlayan birçok vitamin vardır. Bu vitaminler cilde geçtiğinde cilt kısa bir zaman sonra gayet vitamin yönünden zengin ve bakımlı bir cilt haline gelecektir. Ciltteki vitamin eksikliği sebebiyle birçok problem ortaya çıkacaktır. Melisa yağı sayesinde oluşabilecek sağlık problemleri de ortadan kalkacaktır.

Melisa Yağının Saça Faydaları

Saçı normalinden daha hızlı uzatır ve 2 kat daha dolgun, hacimli ve parlak bir saçın oluşumunu sağlar. Aynı zamanda Melisa yağı saça faydaları sayesinde saç genel olarak vitamin yönünden oldukça bakımlı ve elektriklenmeyen bir saç olacaktır. Yıpranmış saçlar için ise hızlı uzamasını sağlayarak yıpranmışlığı ortadan kaldıracaktır. Bunun yanında melisa yağı saçın daha temiz kalmasını ve daha gür çıkmasını sağlar.

Melisa yağı anti bakteriyel özelliği sayesinde saçın kirlenmesini önleyerek daha uzun bir süre temiz kalmasını sağlar. Aynı zamanda bakteri oluşumlarının da önüne geçer. Bu sayede saç normalinden daha uzun bir dönem temiz kalacaktır. Özellikle sık sık yağlanan saçlar için melisa yağı tavsiye edilir. Ancak melisa yağı yoğun bir şekilde kullanılmamalıdır.

Melisa Yağı Zararları

Melisa yağı zararları konusunda kesin zararı yoktur. Çünkü genellikle yan etkisi bulunmayan bir yağdır. Ancak kişiler oldukça fazla kullandıklarında ortaya büyük zararlar çıkabilir. Bunlar cildin tahriş olması, lekeler ve yanlış kullanımdan kaynaklı alerjik durumlardır.

Özellikle melisa yağı içerisinde asit maddeleri bulundurur. O yüzden melisa yağı cilde sürüldükten sonra kesinlikle güneşe çıkılmamalıdır. Gece ise kullanılmamalı, sadece gündüz gün içerisinde evdeyken kullanıma gerçekleşmelidir. Çünkü gece alerjik reaksiyonlar fark edilemeyebilir.
Melisa yağı fazla ve yanlış ciltte kullanıldığında büyük problemlere neden olacaktır. Çünkü yağın içerisinde asitler bulunduğu için yağ cildi yakabilir veya kızarıklığa neden olabilir.

Bunun yanında her şeyin fazlası zarar olduğu için melisa yağının fazla kullanımı da sindirim sistemini bozmaktadır. Aynı zaman da yağlı ciltlerde fazla kullanıldığında büyük bir lekelenmeye sebep olur.

Melisa Yağı Fiyatları

Melisa yağ fiyatları konusunda bir sınırlandırma, sınıflandırma ve ölçülendirme mümkün değildir. O yüzden farklı alanlarda, farklı sektörlerde, farklı fiyatlara bulabileceğiniz bir yağdır. Melisa yağı farklı fiyatlarda bulduğunuzda ortalama cebinize uygun bir maliyetle olacak şekilde alabilirsiniz.

Ancak yağın ucuz olmamasına dikkat etmelisiniz. Bu arada her ucuz melisa yağı kötü değildir. Ancak yine de siz bu konuda dikkatli davranarak biraz daha ortalara doğru gelen fiyatlardan birini kullanarak bu yağ elde etmelisiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.