Esmer Şeker ile Peeling Yapımı

Esmer Şeker ile Peeling Yapımı

Esmer şekerle peeling oldukça basit ve evde uygulayabileceğiniz bir peeling uygulamasıdır. Cildinizde oluşan ölü deri tabakasını esmer şeker peelingi yaparak atabilirsiniz.

Cildinizin yenilenmesini ve cildinizde biriken yağ, kir ve ölü derinin atılmasında oldukça başarılı olan eser şekerle peeling yapımı, en basit peeling tarifleri arasında yer alır.

Esmer Şeker ile Peeling Yapımı

Bu peeling tarifini kuru cilt yapısına sahip olan bayanlarda uygulayabilir. Özellikle kuru cilt yapısına sahipseniz, peeling içerisine 1 çay kaşığı balda ekleyebilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı esmer şeker
 • 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

 1. Uygun bir cam kaseye esmer şekeri atın.
 2. Üstüne Hindisan cevizi yağını damlatın. Ancak peeling kıvamı çok sulu olmasın. Bu nedenle yavaş yavaş dökerek karıştırın.
 3. Hazırlamış olduğunuz peeling karışımını, parmaklarınızın ucu ile yüzünüze sürün ve çok fazla bastırmadan ovalayın.
 4. Peeling, yüzünüzde en az 5 dakika beklemelidir. Ardından ılık su ile cildinizi temizleyebilirsiniz.

Esmer Şeker Peelingi, çatlayan dudaklara oldukça etkilidir. Bunun dışında cildiniz çok yağlı ise bu peeling içerisine limon ekleyebilir ve yağ dengesini koruyabilirsiniz. Eğer cildiniz kuru ise bal ekleyerek nemlendirebilirsiniz.

Esmer Şeker ile Peeling Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. Cildinize esmer şeker peelingi uyguladıktan sonra mutlaka nemlendirici kullanmalısınız. Aksi halde peeling sonrasında kızarıklık olabilir.
 2. Bu peeling tarifini haftada 1 kere uygulamanız gerekmektedir.
 3. Eğer peeling içerisindeki esmer şeker, bal veya Hindistan ceviz yağı cildinizi tahriş ederse, kesinlikle kullanmamalısınız.
 4. Peeling kullanımı sonrasında alkollü içeceklerden tüketmemelisiniz.
 5. Peeling uygulaması sırasında, cildinize fazla bastırmaktan kaçınmalısınız. Aksi halde cildinizi tahriş edebilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.