Parfüm Nasıl Seçilir? Tene Uygun Parfüm Nasıl Seçilir?

Parfüm Nasıl Seçilir? Tene Uygun Parfüm Nasıl Seçilir?

Parfüm nasıl seçilir? Parfüm seçimi nasıl yapılır? Bir kadın veya bir erkek için parfüm seçimi son derece önemli bir konudur. Parfüm satın almadan önce parfüm nasıl seçilir ve parfüm seçimi nasıl yapılır bilinmesi gerekir. Aksi halde teniniz ile uyumsuz alacağınız bir parfüm kötü kokmanızı bile sağlayabilir.

Parfüm Nasıl Seçilir?

Doğru parfüm seçimi bir kadının güzelliğine güzellik, bir erkeğin karizmasına karizma katan bir faktördür. Bu nedenle parfüm seçimi son derece önemlidir.

Parfüm Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Parfüm seçimi için gideceğiniz parfüm dükkanında en mantıklı parfüm seçimi koklayarak yapılır. Bir kaç parfümü bileğinize sıkarsınız ve beğendiğiniz kokuyu satın alıp çıkarsınız. Ancak burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir şey vardır.

Koklama duyusu üst üste 3 keskin parfüm kokusunu kokladıktan sonra 4. kokuya duyarlılığını yitirir. Bu nedenle kolunuzda deneyeceğiniz 5. ve 6. parfüm kokusu çok güzelken size kötü kokabilir.

Unutmayın ki, sürekli kokuların içerisinde kalan birisi artık o kokuya duyarlılık sağlar ve belirli bir zaman sonra o kokuyu almamaya başlar. Bu nedenle parfüm seçimi yaparken mutlaka 3. kokudan sonra mağaza değiştirmek veya 10-15 dakika oyalanıp tekrar bir daha dükkandan kokulara bakmalısınız.

Parfüm Seçimi Nasıl Yapılır?

Parfüm seçiminde dikkat edilmesi gereken diğer hususlar ise ten renginiz, yaşınız, mesleğiniz ve giyim tarzınız gibi etkenlerden oluşur. Bu nedenle bir arkadaşınızın parfümü çok güzel kokuyor diye sizde gidip aynı parfümü alırsanız hata yapmış olursunuz.

 • Parfüm seçimi için saat aralığı önemlidir. Sabah 09:00 – 11:00 saatleri arası parfüm seçimi yapılmaz. Bunun nedeni güne yeni başladığınızda koku duyuları tam olarak verimli çalışmaz.
 • Parfüm seçmeden önce yemek yememelisiniz. Yemek yedikten sonra seçeceğiniz parfüm ile doğru sonuca ulaşamayabilirsiniz.
 • Parfümü bileğinizin iç kısmına sıkarak seçim yapın. Bileğin diğer kısımlarına gün içerisinde bir çok molekül ve diğer kokular yapışır. Bu nedenle doğru seçim için bilek içi en iyi yerdir.
 • Arkadaşınızın parfümünü beğenip aynısından satın almayın. Çünkü parfüm seçimi, yemek alışkanlığı, yaşınız, sigara ve alkol alışkanlığınız gibi bir sürü şey etkendir. Et tüketen birisi ile sebze tüketen birisinin terleme oranı aynı değildir.

Kadınların Parfüm Seçerken Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Kadınların parfüm seçimi erkeklerin parfüm seçimine göre farklıdır. Bunun nedeni kullandıkları giysiler, ayakkabılar, yemekler v.b. hususlar değişmektedir.

Buna örnek olarak kadınlar topuklu ayakkabı giydiğinden dolayı gün içerisinde kaslar erkeklere göre daha farklı çalışır. Bu nedenle ten farklı bir koku salgılar.

 • Topuklu ayakkabı ve klasik giyinen bayanlar daha çok baharat, paçuli, sandal ve oryantal notalarını tercih etmelidir.
 • Spor ve düz ayakkabı giyen bayanlar daha çok taze kokuları tercih etmelidir. Okyanus ve fresh kokular size daha iyi gidecektir. Ayrıca bu kokuları kolunuzun iç kısmına sıkmanız daha etkili olur. Koluun üst bölgesine gelen koku çok kalıcı olmaz ve erken koku hissini kaybeder.
 • Akşam ve gece parfümü seçimi için kadınlar daha yoğun kokuları tercih etmelidir. Gün içerisinde bir çok koku molekülü koklanacağından diğer kokular net alınmaz. Bu nedenle yoğun kokular akşam ve gece için idealdir.
 • Mütevazi ve sakin bir yaşam tarzınız varsa daha çok baharatlı kokulara yönelmelisiniz. Vanilya, çiçek gibi kokuları tercih edebilirsiniz. Yönetici bir karakteriniz varsa daha otoriter kokular ve sert kokulara yönelebilirsiniz.

Erkeklerin Parfüm Seçerken Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Erkeklerin kas yapısı, hormon dengeleri, çalıştıkları konum ve tükettikleri gıdalar kadınlardan daha farklı olduğundan dolayı erkeklerinde kadınlar gibi bazı dikkat etmesi gereken hususlar var.

Örneğin bir müdür konumundasınız veya ciddiyet gerektiren bir meslek içerisindesiniz. Vanilyalı bir parfüm kokusu sizi düşürür. Ancak daha sert bir turunç kabuğu veya ağaç kavunu kokuları sizi yükseltir.

 • Sürekli hareket halinde olan beyler daha çok fresh kokuları tercih etmelidir.
 • Sigara içen erkekler tatlı kokulardan uzak durmalıdır. Bunun nedeni sigara içiminden sonra tendeki parfüm kokusu kötü kokmaya başlar. O tatlı koku ekşi kokmaya devam eder.
 • Erkekler parfümü kollarının üstüne sıkmalı. Erkeklerde parfüm daha kalıcı olması için kolların üst kısmına sıkılması gerekir. Böylece daha kalıcı olur.
 • Erkekler gün içinde hafif, akşam ise odunsu ve toprak kokularını tercih etmelidir.

Sizlere Parfüm nasıl seçilir? Parfüm seçimi nasıl yapılır? Hakkında detaylı bir makale yazdığımızı umuyoruz. Eğer parfümler hakkında bir sorunuz olursa, aşağıdaki yorumlar kısmından yorumunuzu yazabilir ve bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.