Diş Etindeki Beyazlıklar Nasıl Giderilir?

Diş Etindeki Beyazlıklar Nasıl Giderilir?

Diş Etindeki Beyazlıklar Nasıl Giderilir? Diş etindeki beyazlıklar yani ağız yaraları birçok insanda görülmektedir. Ağız yaralarının bir diğer adı da ağız ülserleridir. Yanak, damak, dişeti, dil gibi bölgelerde çıkar.

Diş Etindeki Beyazlıklar Nasıl Giderilir?

Bu yaralar oluştuktan sonra tükürük salgılarını kontrol edememe hatta ve hatta yemek yemekte bile zorlanılır. Bu yaralar sarı yada beyaz renkte olurlar. Genellikle bir değil 3 4 tane birden çıkarlar. Bu ağız yaraları bayanlarda daha çok meydana gelmektedir. Peki ağız yaralarına neden olan faktör nedir?

AĞIZ YARALARINA FAKTÖR OLAN ETMENLER

Ağız yaralarının çıkmasında bir çok neden olabilir. Bunlardan birkaçına örnek vermek gerekirse; kişinin sağlıksız beslenmesi bir diğer tabirle bağışıklık sisteminin zayıf olmasıdır. Tabi ki bağışıklık sisteminin zayıf olması tek ağız yaralarına neden olmaz bir çok hastalığı da peşinde getirir. Ağız yaralarının geçmesinde antibiyotik kullanılmasını önermiyoruz. Çünkü antibiyotik kullanımı böbreklere ve bağırsaklara ciddi zararlar verir. Bağırsak ve böbreklerde oluşan faydalı bakterileri yok eder. Bu yaraların başlıca faktörleri stres, yiyecekler, diş macunudur. Bu faktörleri hemen ayrıntılı şekilde açıklayayım.

Ağız Yaralarının Oluşumundaki Stres Faktörü

Stres zaten tabir-i caizse tüm hastalıkların anasıdır. Sürekli insanın gergin olması panik olması kişinin direncinin azalmasına sebep olur. Tabi doğal olarak direncin azalmasından kaynaklanan aftlar daha da çoğalmaya yüz tutacaktır.  Kadınlarda adet öncesi de bu aftlar oluşmaktadır. Bunun için size tavsiye edebileceğim sarı kantaron çayıdır.

Ağız Yaralarının Oluşumundaki Yiyecek Faktörü

Yediğimiz yiyeceklerin sıcaklığı, sertliği, acılığı da aft oluşumunu tetiklemektedir. Sert yiyecek yediğimizde ağzın mukozasına zarar verip aft oluşturabilir. Bu gibi durumlarda ağızda meydana gelen tahriş sonucunda aftlar oluşabilir. Diş fırçasının kullanımı bile bunu etkiler. Özellikle sakız çiğnerken dil ve yanak bölgesini ısırdığımız zaman mutlaka aft oluşur. Bunların yanı sıra dişlerini yaptıran kişi eğer yanlış protez takılmışsa yada ilk taktırdığı zamanlar alışana kadar zorluk çeker ve bu zorluk zamanında aftların oluşması kaçınılmazdır.

Ağız Yaralarının Oluşumundaki Diş Macunu Faktörü

Evet yanlış duymadınız diş macunu. İçerisinde sodyum lauryl sülfat maddesi yani diş macunundaki köpürtücü madde aft oluşumuna sebep olabilir. Tercihen az köpüren diş macunlarını tercih etmeniz gerekmektedir.

Ağız yaralarının bir başka sebeplerinden de B12 eksikliği, Aşırı C vitamini tüketimi, demir eksikliği, sigara kullanımı ve Behçet hastalığı da sebeplerin arasındadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.