Emla Krem Ne İşe Yarar,Yan Etkisi Var Mı?

Emla Krem Ne İşe Yarar,Yan Etkisi Var Mı?

Doku üzerindeki sinir uçlarına etki ederek kısa bir süre içinde uyuşmasını sağlayan ve bir iki saat hissizlik etkisi veren Emla Krem özellikle kadınların tercih ettiği bir üründür. Acı çekme hissini engellediği için ağda, epilasyon gibi işlemler öncesinde kullanılmaktadır.

Lokal anestezik olan bu ilaç aynı zamanda cerrahi müdahalelerde de kullanılmaktadır. Eczanelerden kolayca temin edebilirsiniz. Harici kullanım için uygun olan ilacı kullanırken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar bulunmaktadır.

Emla Krem Kullanımı

Cerrahi müdahalelerde lokal anestezi için kullanılan bu ilaç sadece sürülen bölgeyi uyuşturarak kısa süreli his kaybı sağlar ve acı çekmenizi önler. Bu yüzden kadınlar vücutlarının farklı bölgelerinde kullanırlar.

Özellikle epilasyon ve ağda öncesi, kaş bıyık alımı öncesi acı çekmek istemeyen kadınlar tarafından kullanılmaktadır. Kullanmadan önce ilacın içeriğindeki herhangi bir maddeye karşı alerjiniz olup olmadığına bakmanız önemlidir. Ya da kullanım bölgesinin küçük bir alanına sürerek vücudunuzun tepkisini ölçebilirsiniz. Böylece daha yoğun rahatsızlıkları engellemiş olursunuz.

Kullanmamanız gereken durumlar: ilacı kullanmadan önce prospektüsüne bakmanız oldukça önemlidir. Eğer aşağıdaki rahatsızlıklardan herhangi biri varsa kremi kullanmamalısınız;

  • kan bozukluğu gibi bir rahatsızlığınız var ise öncelikle doktorunuzdan bilgi almanızda fayda olacaktır. Lokal anestezik bu krem çok ağır bir ilaç olmasa da hissizliğe neden olan maddelere karşı duyarlılığınız olabilir.
  • Hamile kadınların kullanmaması gerekmektedir.
  • Kullandığınız ilaçlar ile etkileşimi olacağı için bu ilaçlarla birlikte kullanımı için doktorunuza görünebilirsiniz.
  • Harici kullanımı uygun olduğundan dolayı sadece belirtilen bölgelerde kullanmanız gerekmektedir.

Gözle ve ağızla temasından sonra hemen yıkamanız ve herhangi bir yan etkide hemen doktora görünmeniz gerekir.

Kullanım Alanları

Özellikle cerrahi müdahalede kullanılan krem kadınlar tarafından da tercih edilmektedir.

Sir ağda öncesi: sir ağda öncesi uygulamadan bir iki saat önce kullanmanız gereklidir. Önce küçük bir bölgeye uygulayın ve herhangi bir tepki olup olmadığını kontrol edin. Kızarıklık, kaşıntı, kabartı gibi yan etkiler görülürse ilacı kullanmayı bırakın.

Ağda yapılacak bölgeyi kremi uyguladıktan yaklaşık 40 dakika içeresinde uyuşukluk hissi yaşanacaktır. Daha sonra ağsa kullanımına geçebilirsiniz.

Kaş ve bıyık alımı öncesi: krem kullanımını yüzünüzde uygularken gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza temas etmemesine özen göstermelisiniz. Yüz uygulamasından yaklaşık bir iki saat önce suratınıza sürebilirsiniz. Yüzde kullanımında herhangi bir zarar bulunmamaktadır.

Emla Krem Yan Etkileri

Kullanmadan öne ilacın içeriğini ve yan etkilerini bilmenizde fayda vardır. İlaç içerisinde yazan yan etkilerden bazıları ise;

Yaygın olarak görülen etkiler;

  • Uygulanan bölgede solukluk, ödem oluşumu ya da kızarıklık
  • Deride kaşınma ya da yanma hissi gibi

Hafif yan etkiler görülebilir.

Seyrek görülen etkiler;

  • Alerjik reaksiyonlar
  • Derinin mavi-gri renge dönüşmesi gibi

Çok nadir görülen etkiler arasında bulunmaktadır.

Kullanım Miktarı: kremin uygulanan bölgeye ince bir tabaka halinde sürülmesi gerekmektedir. Farklı kullanım alanlarına bağlı olarak değişen kullanım miktarları vardır. Bacak ülseri kullanımlarında ise kremi sürdükten sonra bacağı hava geçirmeyecek derecede sarmanız gereklidir. Yarım saat beklettikten sonra gazlı bez ile temizleyebilirsiniz.

Farklı kullanım alanları ve kullanım miktarları olan emla krem kimyasal olduğu için kullanımına özellikle daha çok dikkat etmek gerekmektedir. İlaç içinde belirtilen kullanım dozonu kullanmanız önemlidir. Kullanmadan önce ilacın içeriğini ve nasıl kullanılacağını araştırmanız daha rahat bir kullanım olanağı sunacaktır.

Herhangi bir yan etki gördüğünüzde doktorunuza başvurabilirsiniz. Kullanım sırasında dikkat etmeniz gereken noktalar dışında ilacın büyük bir yan etikisi bulunmamaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.