Saç Bakım Yağları Nelerdir?

Saç Bakım Yağları Nelerdir?

Saç bakım yağları nelerdir? Saçlarımız ile genellikle çok oynamaktayız. Canımız sıkılıyor saçımızı ütülüyor ya da maşayla presleme işlemi yürütüyoruz. Kısaca saçlarımızı yakıyoruz. Yanan saçlar kırık kırık ve kup kuru oluyor. İncecik saç tellerimiz dokunmayla bile kırılıp elde kalıyor.

Hayalinizdeki saçlara kavuşmak için belirli kürler hazırlayabilirsiniz. Bu sayede saçlarınızı son derece bakımlı olacaktır. Saç bakımı bitkisel, daha natürel yöntemlerle saçlarınıza bakmanın başka adıdır. Saçlarınızı son derece yakından tanıdığını taktirde yapacağınız işlemler daha kolay olacaktır.

Çünkü yağlı saçların yağ dengesini sağlamak adına yapılan bir saç kürü, kuru saçlarınıza uygulandığında daha değişik neticeler meydana çıkabilir. Bu kür yüzünden saçlarınız daha kuru, daha mat, daha cansız olabilir.

Saç Bakım Yağları Nelerdir?

Saç bakım yağları nasıl tüketilir diye soruyorsanız yapmanız gereken şey, aktarlardan saç tipinize ideal saç bakım yağlarını alabilmek ve kullanım şekline ideal bir şekilde karıştırmalı ve saç diplerinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Lavanta Yağı

Hem saçların uzamasını basitleştiren lavanta yağı, hem de saçları besleyerek dökülmesini ve saç kırıklarının oluşumunu durdurur. En mühim faydası, saç derisindeki kan dolaşımını sağlayarak, saç diplerine giden oksijen sayısını artırır. Ayrıca kekik ve biberiye yağının da saç derisine son derece faydası olduğu bilinmektedir.

Biberiye Yağı

Ekseriyet şampuanlarda sıkça sarf edilen biberiye yağı saçın daha süratli ve sıhhatli bir şekilde uzamasına yardımcı olan bitkisel yağlar arasında yer alabilmektedir. Biberiye yağı ortamında tespit edilen saç foliküllerini uyarıcı faktör maddesi yardımıyla saç uzamasını sağlar.

Fındık Yağı

Fındık yağı saç kepeklerinin oluşumunu engel olan fındık yağı, saçlara parlaklık ve canlı bir manzara verir..  Belirli birtakım vitaminler açısından yüksek olan fındık yağı saçları son derece besler. Sadece saçlarda değil, cilt bakımında da sarf edilen fındık yağı, cilde de nem ve parlaklık verir.

Kekik Yağı

Kekik yağının başlıca önemli noktası kan dolaşımına pozitif bir etki sağlamaktadır. Kekik yağı saçı yumuşatırken natürel bir canlılık ve parlaklık sunarak sıhhatli görünmesine yardımcı olur.

Kuru Saçlar İçin Bakım Yağları

Kuru saçlar mat ve donuk manzaralarıyla hem can sıkıcı olabiliyorlar hem de basit dökülüyor ve uçlardan rahatlıkla kırılıyorlar. Kuru saçların daha canlı ve parlak görünmesi ve kırılma, dökülme problemlerinin azalması amacıyla saç bakım yağları kullanılması ehemmiyet taşıyor. Bir de saçınızda baz yağı olarak badem, susam, kakao ve avokado yağlarını kullanabilirsiniz.

Yağlı Saçlar İçin Saç Bakım Yağlar

Ciltte imal edilen çok yağa sebum deniyor. Sebumun saç derisinde çok salgılanması yolu ile saç yağlı ve çok parlak bir manzara alır. Yağlı saçlara sahip iseniz saç üzerinde yer alan derinize bağlı olarak yağ salgısını dengelemektedir. Saçlar bu sayede daha az yağlanacaktır.

Kullanabileceğiniz saç bakım yağları arasında bunlar var; lavanta yağı, biberiye yağı, limon yağı, nane yağıdır. Baz olarak genelde susam ya da Jojoba yağı tercih edilmesi son derece önem sarf etmektedir.

Saçınızı Arındırmanız Mı Gerekiyor?

Sizlere sağlayacağımız birtakım öneriler olacaktır. Yağlarla saçınıza ve saç derinize bakım yapmadan evvelce temizleyici bir şampuanla yıkayabilir ya da temizleyici yağlar kullanabilirsiniz. Böylece saçınızda var olan klor, yağ ve kimyasalları yok etmiş olursunuz. Daha sonra baz olarak sarf edilen yağlardan bir karışım yapılabilir ve saçınız amacıyla kullanmak üzere hazırlayabilirsiniz.

Hangi yağların saç derinizde en iyi tesiri bıraktığını bulmak amacıyla deneme yanılma yöntemini kullanmalısınız. Sonuç olarak saçınız amacıyla en iyisini bulabilir ve daha sonra her seferinde onu kullanabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.