Saç Bakımı Rutinine Nasıl Başlanır?

Saç Bakımı Rutinine Nasıl Başlanır?

Saç Bakımı Rutinine Nasıl Başlanır? Saç bakımı gerçekten zor zaman gerektiren bir iştir. Ancak saçlarımızı daha sağlıklı daha havalı olmasını istiyorsak bazı saç bakım rutini yapmamız gerekir. Saç bakımı genel olarak saç sağlığını korumak ve doğru saç ürünleri kullanmaktan ibarettir.

Eğer sizde saçlarına önem veren birisiyseniz ve haftada iki defa saçlarınıza zaman ayırabilirseniz, girdiğiniz her yerde saçlarınızla dikkat çekmeyi başarabilirsiniz demektir.

Saç Tipinizi Öğrenin

Her insan farklı saç tipine sahip olduğundan saç tedavisi de farklıdır. Eğer saçlarınız ile dikkat çekmek istiyorsanız, ilk adım saç tipinizi öğrenmektir. Saç tiplerine kısaca bir göz atacak olursak;

 

 • Yağlı saç tipi
 • Kuru saç tipi
 • Normal saç tipi
 • Dalgalı saç tipi
 • Düz saç tipi
 • Kıvırcık saç tipi
 • Kalın telli saç tipi
 • İnce telli saç tipi

Saçlarımı Ne Zaman Yıkamalıyım?

Bazı kişiler saçlarını her gün yıkar. Ancak her gün saç yıkamak zararlıdır. Her gün saç yıkamak saçlarınızdaki doğal yağı alır. Bu nedenle saç tipinize bağlı olarak özellikle kuru saç tipi olan kişilerin çok sık saç yıkaması önerilmez. Kuru saç tipinde saç derisinde az yağ olduğundan aşırı saç yıkamak oldukça zararlıdır.

 • Eğer saç tipiniz kuru ise üç günde bir defa saç yıkamalısınız.
 • Saçlarınız yağlı saç tipiyse iki günde bir defa saç yıkamalısınız.
 • Normal saçlara sahipseniz size de üç günde bir defa yıkamak normal olacaktır.

Sıcak Su ile Asla Saç Yıkamayın

Sıcak su ile saç yıkamaktan kaçının. Saç diplerinde doğal bir yağ vardır. Bu yağ saçlarımızı dış etkenlerden de korur ve aynı zamanda saçlarımızı besler. Çok sıcak su ile saçlarımızı yıkadığımızda bu yağ gider ve saçlar zarar görmeye başlar. Bu yağın gitmesi saçlarımızın doğal parlaklığının kaybolmasına da neden olur ve saçlar donuklaşır.

 

Saçlarınız Islakken Tarayın

Saçlarınız ıslakken taramaya özen gösterin. Saçlar ıslakken daha rahat taranır ve düğümler daha rahat açılır. Saçlarınızı tararken önce elleriniz ile ardından da bir saç tarağı kullanarak taramanız daha faydalı olacaktır. Özellikle kullanacağınız saç tarağı kalın dişli olursa, saçlarınızda da kopma minimuma inecektir.

 

Saçlarınızı Doğal Yollardan Kurutun

Saç kurutma makinesi saçlarınızı kurutur. Ancak saçlara ısı vermek saçların köklerine zarar verir. Bu nedenle saçlarınızı mümkün olduğu kadar doğal hava ile kurutmaya özen gösterin. Aksi halde saçlarınızda dökülme, kırılma, saç tellerinde kopmalar meydana gelebilir.

 

Düzenli Olarak Saç Kırıklarını Alın

Saç kırıklarını düzenli olarak kestirmek saçları daha sağlıklı ve hızlı uzatır. Mümkünse en az 3 ayda bir kere saç kırıklarınızı aldırın. Eğer kuaföre gittiğinizde sadece saç kırıklarını almak için fazla ücret isteniyorsa saç kırıklarını kendiniz bile alabilirsiniz. Eğer kendiniz kesecekseniz ıslakken veya saçlar düzken kesmeniz daha kolay olacaktır.

Saç Boyalarından Kaçının

Saç boyaları içerisinde çok fazla kimyasal madde vardır. Doğal olarak bu saç boyaları saçlarınıza zarar verir. Özellikle çok sık saç rengi değiştirenler aslında saçlarına ciddi anlamda zarar veriyorlar demektir. Ama ne yapayım saçlarım beyazlıyor diyorsanız en azından az boyamaya çalışın.

 

Saçlarınıza Doğal Yağlar Uygulayın

Saçların ilacı doğal yağlardır. Saçlarınızın kalitesini arttırmak, güçlendirmek ve çok sağlıklı hale getirmek için doğal yağlardan faydalanabilirsiniz.

 • Zeytinyağı: Sıcak zeytinyağı, kuru saçları nemlendirir. Saçlarınıza uygulayın ve 45 dakika bekleyin. Ardından saçlarınızı şampuan ile yıkayıp kurulayabilirsiniz.
 • Çay: Şekersiz ve demlenmiş çay saçlara parlaklık verir. Esmerlere siyah çay, sarışınlara ise papatya çayı önerilir.
 • Hindistan cevizi yağı: Doğal bir saç kremi olan Hindistan cevizi yağı ısıtılarak saçlara uygulandığından çok daha iyi etki etmektedir. Isıtılmış Hindistan cevizi yağını saçlarınıza sürün ve 30 dakika bekleyin. Bekleme süresi bittiğinde şampuan ile yıkayıp durulayabilirsiniz.
 • Bal: Bal doğal bir nemlendiricidir. Saç köklerinin güçlenmesine de yardımcı olur. Eşit miktarda bal ve saç şampuanınızı karıştırıp saçlarınıza masaj yapın. Sonrasında ise saçlarınızı durulayabilirsiniz.
YORUMLAR

 1. blank Melek dedi ki:

  Saçlarıma farklı bir çok bakım yaptım fakat hiçbir zaman canlı ve güzel görünmüyordu bu sebeple sürekli yeni şeyler denerken keratin yüklemesi ile karşılaştım ve yapmak istediğim bakımı buldum tüm saç tipleri için özel ve evde kolayca yapılabilicek bakımlar olduğu için uzun zamandır sadece bu ürünleri kullanıyorum .