Aromaterapi Cilt Bakımı

Aromaterapi Cilt Bakımı

Aromaterapi Cilt Bakımı. Temel cilt bakımı için en az 3 eleman içermektedir. Temizleyici, tonik ve nemlendirici ayrıca buhar banyosu, peeling ve cilt maskesi olarak uygulanabilmektedir.

İlk olarak cildinizi yumuşak bir temizleyiciyle temizlemeden gözeneklerinizin daha kolay açılması için buhar uygulaması yapabilirsiniz.Bir kase sıcak bitki çayı ve bir havlu yeterli olacaktır. Başınızı çay kasesinin üzerine gelecek şekilde eğin ve havluyu başınızın üzerinden kapatın. Çay soğuyana kadar buhar banyosuna devam edin. El yapımı temizleyicisiyle cildinizi güzelce temizleyin. Cildinizin üzerindeki fazla yağı ve ölü deriyi uzaklaştırarak cildi canlandırmak adına parmak uçlarınızla dairesel hareketler ile masaj yapın. Daha sonrasında ılık suyla durulayın ve yumuşak bir havluyla cildinizin fazla nemini alın. Eğer yüzünüzde makyaj varsa işlemi tekrar etmeniz gerebilmektedir.

Temizleme işleminden sonra uygun yardımcı bileşenler ile ciltteki pH dengesini korumak oldukça önemlidir. Bunun için pamuk yardımı ile cildinizi ovmadan tonik yapabilirsiniz. Göz çevrenize tonik uygulamadan uzak durmalısınız. Cildinizin nemli olduğundan emin olun. Nemi cildinize sıkılaştıran ve yatıştırıcı etkisi olan maddeler içeren besleyici aromatik cilt yağlarını kullanarak cildinizi nemlendirebilirsiniz. Tonik uygulamasından sonra nemli olan yüzünüze ve boyun bölgenize yavaş hareketler ile okşama yapabilirsiniz. Cildin yağlı bölgelerinde birkaç defa nemlendirici uygulamanız yeterli olacaktır. Kuru bölgeler de ise uygulamalar 2 ila 3 dakika iki defa tekrarlayabilirsiniz.

Yağlı Ciltler için Aromaterapi Cilt Bakımı

 

Bir kap içerisine 1 çay kaşığı süt tozu, 2 amla limon ve 1 damla sedir ağacı koyun ve iyice karıştırın. Oluşan macun kıvamında olan karışımı yüz ve boyun bölgesine iki dakika boyunca masaj yaparak uygulayın. Son olarak da pamuk yardımı ile silin. Tonikleme, 2  damla biberiye, 2 damla fesleğen ve kili karıştırıp oluşan karışımı yüzünüze uygulayıp kurumaya bırakın daha sonrasında ıslak havluyla temizleyin. Nemlendirme içinse parfüm içermeyen iyi kaliteye sahip olan bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Nemlendiricinin içerisine 2 damla lavanta ekleyip cildinize uygulayın.

Kuru Ciltler için Aromaterapi Cilt Bakımı

Bir kap içerisine 1 çay kaşığı süt tozu, bir tutam şeker, 1 damla fesleğen ve 2 damla limon koyup güzel bir şekilde karıştırın. Oluşan macun kıvamında olan karışımı yüz ve boyun bölgesine iki dakika boyunca masaj yaparak uygulayın. Son olarak da pamuk yardımı ile silin. Tonikleme, 1 damla limon ve 1 damla gül suyunu karıştırıp oluşan karışımı yüzünüze uygulayıp kurumaya bırakın daha sonrasında ıslak havluyla temizleyin. Nemlendirme içinse parfüm içermeyen iyi kaliteye sahip olan bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Nemlendiricinin içerisine 2 damla lavanta ekleyip cildinize uygulayın.

Normal Ciltler için Aromaterapi Cilt Bakımı

 

Bir kap içerisine 1 çay kaşığı süt, sandal ağacı ve badem tozu koyup güzel bir şekilde karıştırın. Oluşan macun kıvamında olan karışımı yüz ve boyun bölgesine iki dakika boyunca masaj yaparak uygulayın. Son olarak da pamuk yardımı ile silin. Tonikleme, badem tozu, 1 çay kaşığı bal ve 1 damla gül suyunu karıştırıp oluşan karışımı yüzünüze uygulayıp kurumaya bırakın daha sonrasında ıslak havluyla temizleyin. Nemlendirme içinse parfüm içermeyen iyi kaliteye sahip olan bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Nemlendiricinin içerisine 2 damla lavanta ekleyip cildinize uygulayın.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.