Greyfurt Zayıflatır mı, Greyfurt ve Greyfurt Suyunun Faydaları Nelerdir?

Greyfurt Zayıflatır mı, Greyfurt ve Greyfurt Suyunun Faydaları Nelerdir?

Greyfurt genel olarak Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’nde çok yaygın olarak yetiştirilmektedir. Hafif sarı bir kabuğa sahiptir. İç kısmı portakal anımsatır. Çok sulu bir meyvedir. Beyaz ve kırmızı renk olarak yetişmektedir. Bazıları tohumlu bazıları ise çekirdeksiz olarak yetişir. Greyfurtun sağlık yönünde birçok faydaları bilinmektedir. Lif yönünden oldukça zengindir.

Protein açısından zenginliği tartışılmaz. Kolesterolü az olmaktadır. Greyfurtta farklı çeşitlerde yağlar bulunur. Greyfurt A ve C vitaminleri bulundurmaktadır. Taşımış olduğu özellik neticesinde sağlık yönünden birçok faydaları vardır. Yurdumuzda greyfurt üretimi oldukça fazladır.

Greyfurt ilk zamanları Portakal ile melez yapılarak Barbados ve Hint adalarında yetiştirilmeye başlanmıştır. Ülkemizde 10 yıldır yaygın bir şekilde tüketilmeye ve üretilmeye başlanmıştır. Greyfurtun Prostat kanserine karşı etkili bir faydası vardır.

Greyfurt Zayıflatır Mı?

Greyfurt bir vitamin deposu olarak tüketilmektedir. Greyfurt yağları yakmadığı gibi hiçbir besinin direkt olarak yağ yakıcı etkisi olmaz. Greyfurt kalori bakımından enerjisi düşük su oranı çok yüksektir. Greyfurtun içerisinde bulunan C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir kansızlığı önler.

Harcamış olduğunuz enerji yükseltilir. Almış olduğunuz enerjiyi kontrol altına almasından dolayı ya sağlıklı yiyecekler tüketerek fazla yağ yakmanızı sağlar. Greyfurt tok karına tükettiğiniz zaman sağlığımızı korumuş olan ve geliştiren kilo vermeye yardımcı olan birçok faydalarından yararlanmış olursunuz. Greyfurt içerisinde bulunmuş olan besin elementleri metabolizmanın hızlı ve sağlıklı çalışmasını sağlar. Yapmış olduğunuz kilo verme diyetinize yardımcı olur.

Günlük olarak 1 adet greyfurt tüketmek özellikle tok karına yediğiniz durumlarda kilo vermenize yardımcı olur. Düzgün bir diyet listesi hazırladığımız zaman greyfurt ile zayıflamak mümkündür. Greyfurt aç karnına yediğiniz zaman içerisinde bulunan sitrik asit mideye zarar verebilir. Kişiye özel olarak oluşturulmuş olan diyet programı içerisinde bulunan greyfurt günlük olarak birden fazla yenildiği zaman zayıflamanıza yardımcı olur.

Greyfurt Faydaları

Greyfurt içerisinde bulundurduğu vitamin ve mineraller neticesinde sağlık yönünden birçok faydaları bulunmaktadır. Göz tedavisinde, kanserle mücadele yapımında ve kilo verdirmede birçok faydaları olmaktadır. Greyfurtun sağlık yönünden sağlamış olduğu birçok faydaları bulunur. Bu faydaları şunlardır. Greyfurt kilo vermede zayıflatıcı olarak kullanılmaktadır. Düzenli greyfurt tüketimi yapıldığı zaman kilo vermenin kolayı olacağı söylenmektedir.

 • Bazı sağlık uzmanları greyfurtun kilo kaybını kolaylaştırdığını söylemektedirler.
 • Kansere karşı koruyucu olarak tüketilmektedir.
 • Greyfurt vücudun enfeksiyonlara karşı mücadele etmesini kolaylaştırır.
 • Kolon kanseri olan kişilerde Müshil görevi yaparak kolon kanserine yakalanma riskini azaltır.
 • Günlük olarak 2 adet greyfurt tüketimi kolon kanseri riskini ortadan kaldırır.
 • Sindirim sistemini kolaylaştırır. Greyfurt tüketimi gözlerde görme yeteneklerini artırır.

Kırmızı ve pembe Greyfurt görme sağlığı açısından çok etkili bir meyvedir. Görme yeteneğini kuvvetlendirir. Gözlerde meydana gelen yorgunluğu giderir. Yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkabilecek göz sorunlarını ortadan kaldırır. Greyfurt tüketimi artriteye meydan veren eklem kıkırdaklarını koruma görevi yapar. Kalsiyum ve Salisilik asit bulundurmasından dolayı greyfurt artrit sorunlarını giderir. Artrit sorunlarını gidermek için greyfurt suyunu elma sirkesi ile karışım yaparak tüketilmesi gerekir.

 • Enfeksiyon hastalıklarının yakalanması durumunda greyfurt koruyucu olarak kullanılır.
 • Greyfurtun içerisinde bulunan flavonoid vücuttaki enfeksiyonları atmak için ve vücudu hastalıklardan korunmak için çok etkili bir meyvedir.
 • Kolesterol sorunlarını gidermek için greyfurt tüketimi yapılmalıdır.
 • Greyfurtun içerisinde bulunan antioksidanlar kişilerde kolesterol seviyesini azaltır.
 • 1 adet greyfurt yemek yüzde 15 kolesterol oranını düşürür.
 • Karaciğerin temizlenmesinde yardımcı olur.

Bol miktarda greyfurt tüketimi karaciğer açısından faydalı olur. Dişlerde meydana gelen diş eti hastalıklarının tedavisinde faydalı olmaktadır. Diş eti kanamalarını kalıcı olarak durdurur. Greyfurt C vitamini bulundurduğu için astım hastalığına faydası vardır. Astımda meydana gelen atakların şiddetini azaltır veya geciktirir. Greyfurt içerisinde bulunan besin ve maddeler sonucu solunum sistemi açısından faydası vardır.

 • Böbrek taşları için faydalıdır.
 • Düzenli greyfurt tüketimi böbrek taşlarının oluşumunu engeller.
 • Cilt ve saç sağlığı bakımından faydaları bulunur.
 • Cildi güneşin zararlı ışınlarından korur.
 • Saçlara uygulandığı zaman saç dökülmelerini ortadan kaldırır.
 • Greyfurt suyu saçlara doğal parlaklık verir.

Greyfurtun faydaları yanında greyfurtun zararları bulunmaktadır. Greyfurt ilaçla beraber alındığı zaman çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Aç karına yenildiği zaman mideye zarar verebilir. Greyfurt tüketimi insan vücudunda bulunan nikotinin atılmasında fayda sağlamaktadır. Kanda bulunan kötü kolesterolün oluşmasını engeller.

Greyfurt Suyunun Faydaları

Greyfurt suyunda bol miktarda çeşitli besinler bulunur. Düzenli bir tüketim yapıldığı zaman sağlık yönünden birçok faydaları bulunmaktadır. İç organların sağlıklı olması için ve hastalık risklerini ortadan kaldırmak için Greyfurt suyu tüketimi yapılmalıdır. Greyfurt suyunun faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Greyfurt suyu üşütme, Soğuk algınlığı ve Öksürükten meydana gelen boğaz ağrılarını giderir.
 • Düzenli Greyfurt suyu tüketimi greyfurt suyunda bulunan antioksidan ve C vitamini sonucu solunum yolu için faydalıdır.
 • Greyfurt suyu tüketimi nefes darlığı, bronşit ve astım hastalıkları gibi hastalıklara iyi gelmekte ve göğüste rahatlama sağlar.
 • Sindirim sistemi açısından büyük bir önem arz eder. Greyfurt suyu bağırsakların hareketli olmasını sağlar. Mide sağlığına faydası olur. Bağırsakları temizler.
 • Greyfurt suyu düzenli tüketildiği zaman karaciğeri toksinlerden temizlemeye yardımcı olur.

Böbrek taşının oluşmasını engeller. Greyfurt suyu göz sağlığı yönünden oldukça fazla faydalıdır. Gözleri çeşitli enfeksiyonlara karşı korur. Cilt sağlığı ve saç bakımı için oldukça fazla yararlı olmaktadır. Greyfurt suyu kış aylarında meydana gelen nezle ve grip gibi salgın hastalıkların oluşmasını engeller.

Greyfurt Diyeti

Greyfurt diyeti denilince diğer Diyet programlarından farklı bir beslenme şekli değildir. Sabah öğlen ve akşam yemek yemeden önce yarım greyfurt tüketiniz ve üzerine bir bardak su içmek yeterlidir. Diğer bir seçenek ise Sabahları aç karnına bir şişe maden suyu ile 1 adet greyfurt suyunu karışım yaparak tüketiniz. Greyfurt suyu yerine greyfurtun posası ile beraber daha çok faydalı olur.

Greyfurtun yalnızca suyu içildiği zaman vücuda şeker alınmış olur. Bunun için greyfurt posası ile beraber tüketilmelidir. Diyet yaptığınız zaman greyfurt tüketimini yemeklerden yarım saat önce aldırdığı vakit etkili olmaktadır. Greyfurt diyeti yaparak 3 ay gibi kısa sürede 5 kilo zayıflamanız olacaktır. Greyfurt tüketimi sonucu metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermenize yardımcı olur. Greyfurt tüketimi yaptığınız zaman yanında bol miktarda su içiniz.

Greyfurt Kaç Kalori

Greyfurt kalorisi çok düşük olan meyvelerden birisidir. Kalorisi düşük olduğu için bağışıklık sisteminde olumlu yönde etkiler bırakmaktadır. 1 adet greyfurt yani 100 gram greyfurt 42 kalori yapmaktadır. 1 adet greyfurt 200 gram geldiğinde kalori miktarı 80 veya 85 kalori etmektedir.

 • Bir bardak Greyfurt suyu 100 gram gelirse 39 gram kalori yapar.
 • Greyfurt içerisinde oldukça fazla C vitamini bulunmaktadır.
 • Genel olarak 1 adet greyfurt içerisinde 80 miligram C vitamini bulunur.

Greyfurt nasıl yenir diye birçok sorular sorulmaktadır.

 • Yağı yakan metabolizmayı hızlandıran greyfurt düzenli olarak 1 ay gibi kısa süre kullanılmalıdır.
 • Greyfurtu bir gün yiyip bir gün ara vermek tüketim yönünden hiçbir faydası olmaz.
 • Greyfurt kürü uygulanırken mutlaka 2 litre su içmek gerekir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.