Beyaz Çay Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Hazırlanır, Zayıflatır Mı, Fiyatı Nedir?

Beyaz Çay Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Hazırlanır, Zayıflatır Mı, Fiyatı Nedir?

Beyaz Çay Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Hazırlanır, Zayıflatır Mı, Fiyatı Nedir? Son zamanlarda sıkça duyduğunuz ve faydalarından hararetle bahsedilen beyaz çay hakkında daha net ve fazla bilgi almaya ne dersiniz? Kilo vermeye yardımcı olduğu söylenilen ve tam da bu yüzden özellikle kadınların baş tacı ettiği beyaz çayın özellikleri nelerdir, vücuda ne gibi faydalar sağlar, nereden temin edilir ve fiyatı ne kadardır sorularının yanıtlarını sizin için araştırdık.

Beyaz Çay Nedir?

Beyaz çay, çayın henüz açmamış tepe kısmı tomurcuklarının kuru havada fermante edilmeden doğal yollarla kurutulmasıyla elde dilen bir çay çeşididir.Fındık aromasını andıran ve hafif tatlımsı lezzetiyle içimi kolay bir çay olduğu da söylenebilir.

Dünyada “İmparator çayı” olarak da biliniyor ve şöhreti İ.S 7. asıra kadar gidiyor.Özellikle Çin imparatorları tarafından baş tacı edilir, o dönemlerde sadece sarayda imparator ve ailesine sunulmuş ve bu hudutlar içinde kalmıştır. Halk ise bu çayın tadını dahi bilmiyordu.Daha sonra yavaş yavaş dünya coğrafyasına yayılmaya başlamış ve tüketilir olmuştur. Günümüzde de en az üretilen çay çeşididir.

Beyaz Çay Günde Kaç Bardak İçilmeli?

Günde en fazla 3 bardak tüketilmesi tavsiye edilen beyaz çay, siyah çay ve yeşil çaya göre daha hafif bir aroma ve lezzete sahip. Siyah ve yeşil çaya göre daha az işleme maruz kalıyor kalmasına ama, beyaz çayın üretimi çok da kolay değil; zira yaprakların isabetli bir zaman da toplanması gerekiyor. En iyi beyaz çay yaprakları ilkbaharda ve sadece 3-5 gün boyunca toplanabiliyor.

Beyaz çay neden pahalıdır kısmına gelirsek… Üretimi meşakkatli olduğundan fiyatı da oldukça pahalıdır. Markadan markaya değişiklik gösterir. Kilosu bin dolardan başlayıp iki bin dolara kadar çıkan beyaz çay çeşitleri de vardır.

Beyaz Çay Ne İşe Yarar?

 • Metabolizma hızını artırıyor
 • Yağ yakımına yardımcı oluyor
 • Cildi olumsuz dış etkenlerden koruyor,özellikle cilt üzerinde yaşlanmayı geciktirici etkisiyle de öne çıkar.
 • Dişlerin güçlenmesine destek sağlıyor.
 • Strese iyi geliyor
 • İşlemden daha az geçtiği için daha natürel bir yapısı olan beyaz çay diğer çaylara oranla daha fazla antioksidan içeriyor.
 • İçersinde bulunan kateşinlerin, kanserli hücrelerin oluşumunu önlediği ve tümör büyümesini yavaşlattığı bilinmektedir. Beyaz çay faydaları arasında en önemlisi de bu olsa gerek.
 • İçeriğindeki polifenoller ve kafein metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı oluyor.
 • Organ ve doku hasarına sebep olan serbest radikaller, yaşlanma sürecini hızlandıran bileşenlerdir. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde yaşlanma etkilerini geciktiriyor, cilt ve organların erken deforme olmasını önlüyor.
 • Meyve ve sebzelerde bolca bulunan flavonoidler, hem dolaşım bozukluklarını giderir, hem iltihabı azaltır, damarların sağlıklı olmasını sağlar ve hücresel hasarı önlerler.  Flavonoid açısından hayli zengindir, kalp damar hastalıkları riskini de azaltır.
 • Antibakteriyel özelliği de vardır,yani bakterilerin çoğalıp yayılmasını önler. Grip ve soğuk algınlığına yakalanma riski düşer.
 • Tüketimi adipogenesisi, yani yağ dokularının gelişimini önler.

Beyaz Çay Zayıflatır Mı?

Kilo vermeye destek sağladığı ve metabolizmayı hızlandırdığından söz etmiştik. Yağ yakımını hızlandırdığı belirtilen beyaz çay düzenli olarak tüketildiğinde yağ hücresi oluşumunu yaklaşık %70 oranında önlemektedir. Adiposit denilen yeni yağ hücrelerinin oluşumunu engellediği gözlemlenmiştir. Yağ hücresi oluşumu azaltıldığında kilo artışı da azalmaktadır.

Yağları harekete geçirdiği ve vücuttan fazla yağın atılmasını sağladığı bilinmektedir. Bilim adamları bu durumu anti- obezite olarak adlandırıyor. Bu durum, vücudun yağ depolamasını da engelliyor.

Vücudun yağ yakma işleminden sorumlu olan lipozizleri uyarır ve daha kolay kilo verilmesini sağlar. Beyaz çay faydaları içinde görüldüğü üzere kilo verme yönünde sağladığı destek oldukça belirgindir.

Beyaz Çay Nasıl Hazırlanır?

Nasıl hazırlayacağınıza gelince…

1 bardak suyu cezveye alarak kaynatın. İçine 1 tatlı kaşığı beyaz çay koyun, 3-5 dakika demleyin ve süzüp için. Eğer sallama beyaz çay poşeti kullandıysanız 1 dakika beklemeniz yeterli olacaktır. Günde 1-2 bardak içebilirsiniz.

Beyaz Çay Fiyatı

 • Beyaz çayın 20 adet sallama poşet içeren paketi 10 TL’dir.
 • Beyaz çay Çaykur marka 20 gramlık paketi 130 TL olarak belirlenmiştir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.