Nane Çayının Faydaları ve Zararları

Nane Çayının Faydaları ve Zararları

Nane çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler paylaşmak istiyoruz. Nane çayı kullananlar  genelde nane çayı zayıflatırmı, emziren anne nane çayı içebilirmi, süt yapar mı, ödem söktürür mü, nane çayı günde kaç kez içilir, nane çayı aç mı tok mu içilir gibi sorulara yanıt aramaktalar.

Nane Nedir?

Nane yemeklerde, sakız yapımında ve ağız kokusunu giderip diş sağlığını korumak adına yapılan diş macunlarının yapımında oldukça fazla kullanılmış olan popüler bir lezzettir, aynı zamanda nane ile yapılan nane çayı mideyi sakinleştirmeye oldukça etkili bir etki göstermektedir, bunların yanı sıra sindirime destek olmakta ve oldukça faydası olan bir bitkidir. Bu yatıştırıcı ve uyuşturucu etkisi olması sayesinde kişilerde meydana gelen, genellikle baş ağrısı, cilt tahrişi, mide bulantısı, ishal, adet krampları ve adet ağrıları, gaz ve depresyon ilişkili kaygının tedavisinde oldukça fazla kullanılmaktadır.

Ayrıca bu lezzetli çay soğuk algınlığı belirtilerinde ve göğüs bölgesinde meydana gelen ağrılar için de losyonların yapımında çok fazla kullanılmaktadır. Test tüplerinde, nane anti bakteriyel, anti mantar ve anti viral özellikleri sayesinde bakteri, mantar ve bazı virüs türlerini öldürebilmektedir. Mentol ve metil salisilât nanenin ana maddeleridir ve antispazmodik özellikleri sebebi ile gastrointestinal sistem üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Bazı araştırmalar hazımsızlık sorunları ve irritabl bağırsak sendromu için de nane kullanımını desteklemektedir. Bu pek çok açıdan faydası olan bitkiyi, yemeklerin içerisine, salatalara kuru ya da yaş şekilde ekleyebilirsiniz.

Nane Çayı Nedir?

Oldukça güçlü ve etkili olmuş olan nane çayı küçük bir miktarlarda A vitamini , C vitamini, B2 vitamini, bakır, kalsiyum, potasyum, demir ve magnezyum içerir. Antioksidanlarla ve vitaminlerle dolu olmuş olan bu çay yaşlanma karşıtı etki için mükemmel bir seçenektir. Nane çayı içmenin oldukça faydalı olmasının sebebi sahip olduğu aktif bir bileşen olarak bilinen mentol özelliği olarak bilinen özelliğinden kaynaklandığı bilinmektedir.

Nane Çayının Faydaları Nelerdir

 • Sindirimi destekler

Nane yağı ve nane çayı çeşitli sindirim, mide ve bağırsak sorunları için binlerce yıldır kullanılmaktadır. Hatta arkeolojik kanıtlar aslında nane bitkisinin 10.000 yıl öncesinden beri besin takviyesi olmuş olarak kullanıldığı kanıtlamıştır. Nane çayı vücutta gaz giderici olarak da kullanılmakta ve faydalı olduğu bilinmektedir, bu da vücutta birikme sebebi ile oluşmuş olan şişkinlik, kramp ve mide rahatsızlıklarına sebep olan gazın giderilmesin yardımcı olup tedavi yöntemi olarak kullanılabileceği anlamına gelmektedir.

Aynı zamanda nane çayı sindirim verimliliğini artırmak için vücutta ki safra akışını uyarır ve sağlıklı bağırsak hareketlerine vücudu teşvik eder. Nane çayı gaz giderici olduğu kadar analjezik bir etkiye de sahiptir, bu sebep ile kramplar, şişkinlikler ve hazımsızlık nedeniyle oluşmuş olan ağrıları büyük ölçüde yatıştırmaktadır. Sebebi ise bağırsak ve sindirim sistemindeki kasları bir miktar gevşetmesinden kaynaklanmaktadır. İshal, irritabl bağırsak sendromu ve kabızlık gibi sağlık problemlilerine yardımcı olmuş olan nane çayı sistem hareketlerine daha iyi bir aktivite düzeyi getirmektedir

 • Ateşi düşürür

Nanenin içerisinde bulunan, sahip olduğu mentol etkisi vücutta soğutma görevi görerek yüksek ateşi düşürmeye büyük ölçüde yardımcı olur. Nane içerisinde ki bu mentol faktörü vücudu terleterek soğumasını sağlamaktadır. Nane çayının sindirilmesi ile vücutta ki toksinler terleme yolu ile vücuttan dışarı atılır ve böylece vücuttaki ateş düşmüş olur. Nane çayı içmek ayrıca yüksek ateşin yarattığı semptomlara da iyi gelmektedir. Pek çok kişi yüksek ateş sebebiyle hayatını kaybetmektedir. Nane çayını doğal bir ateş düşürücü olarak kullanarak, havale gibi yüksek ateş hastalıklarının önüne geçebilir ve ateşinizi kolaylıkla düşürebilirsiniz.

 • Stresi rahatlatır

Zihin ve beden stres tarafından sarılmış ise bir fincan sakinleştirici nane çayı içmek size bir miktar rahatlama sağlayacaktır. Nane çayının içerisinde ki mentol aynı zamanda bir kas gevşetici olarak çalışarak gergin kasları büyük ölçüde rahatlatmaktadır. Eğer kendinizi halsiz ve bitkin düşmüş hissediyorsanız uyumadan önce bir fincan nane çayı içmeniz size oldukça rahat ve dinlendirici bir uyku için yardımcı olacaktır.

 • Kötü nefesi azaltır

Kötü nefes probleminden mustarip olmuş olan kişiler ya da ağız kokusu yaşayan kişiler nefeslerinin çok daha hoş bir koku sağlaması için nane çayını yudumlayabilirler ya da naneli şeker, naneli sakızlara başvurabilirler. Düzenli olarak nane çayı içmenin kalıcı kötü nefes problemlerinden kurtulmak isteyenlere yardımcı olacağı söylenmektedir, fakat bu iddiaların bilimsel anlamda tamamen onaylanması gerekmektedir.

 • Soğuk algınlık ve gribe iyi gelir

Tıkanıklık problemi, ateş, burun akıntısı soğuk algınlığı ve gribin en tipik belirtileridir. Neyse ki bu belirtileri ortadan kaldırmak amacı için bitkisel çay yaparak kullanabileceğiniz bir nane bitkisi mevcuttur. Nane çayının içerisinde bulunmuş olan mentol doğal bir dekonjestan olarak kabul edilir, öksürük ve nefes almada zorluğa sebep olmuş olan balgamı sökmeye yardımcı olmaktadır.

Naneyi insanlar genelde yağ olarak göğüs bölgesini ovmak amacı için de kullanmaktadır fakat sadece bu değil solunum ve burun tıkanıklığı için yardımcı pek çok kreme de dâhil olmaktadır. Nane bitkisinin yapraklarında astıma yardımcı olduğu söylenen rozmarinik asit bulunmaktadır. Bu asidi doğal yollar ile vücuda almak nefesi çok daha hızlı ve kolay açmayı sağlayacaktır. Eğer öksürük ve boğaz ağrısından şikâyetçiyseniz bu sıcak içecek size bir rahatlama sağlayacaktır.

 • Nane çayı adet ağrısına iyi gelir mi

Nane çayı genel olarak daralmış olan kasları gevşetmeye büyük ölçüde yardımcıdır. Bu çay sporculardan tutan kaygı ve endişeden muzdarip insanlara kadar herkes için faydalı olmaktadır. Bunun ile birlikte rahim duvarı kaslarını ve bazı belirli kaslarından dolayı oluşmuş olan rahatsızlıkları tedavi etmektedir.

Mentolün sahip olduğu antispazmodik özellikler mide rahatsızlıklarının yanı sıra menstrüel krampların tedavisine de oldukça fazla yardımcı olmaktadır. 2 ya da 3 gün boyunca gün içerisinde bir fincan nane çayı içmek regl yani adet dönemi esnasın da yaşanan şiddetli ağrıları ve krampları hafifletmektedir, aynı zamanda adet dönemi öncesinde yaşanmış olan PMS ve Dismenore rahatsızlıklarını yatıştırmaya yardımcı olmaktadır.

 • Karaciğeri ve safra kesesini destekler

İyi çalışır durumda bir karaciğer ve safra kesesi sahibi olmuş olmak için düzenli olarak nane çayı içmekte büyük fayda vardır. Her derde deva olabilen bu bitki ağrılı safra kesesi ataklarını rahatlatmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca düzenli olmuş olarak nane çayı tüketimi küçük safra kesesi taşlarını eriterek genel tedavi planına etkisini gösterebilmektedir.

 • Nane çayı zayıflatırmı

Eğer çok para harcamak istemiyor ve oldukça etkili ve sihirli bir çay arıyorsanız nane çayı sizin için en doğrusu olacaktır nane çayını tüketerek hem lezzetli bir içecek tüketmiş hem de nanenin ve nane çayının faydalarından biraz da olsa yararlanmış olursunuz. Bu naneli lezzeti tüketmek iştah bastırıcı olmuş olarak görev yapması ve daha az yemek yemenin sağlanması amacı için yardımcı olacaktır.

Nane çayı yeşil çay ile harmanlayarak tüketmek yaptığınız egzersiz programları ile beraber metabolizmanın hızlanmasını destekleyecek ve maksimum sonuç almanızı sağlayacaktır. Yine de nane çayı çoğu insanın istediği gibi büyük kilo kayıplarına sebep olmuş olmasa da düzenli tüketimi yeme içme ve kilo verme hedeflerinize ulaşmanız için oldukça fazla yardımcı olacaktır.

Yeşil çayın faydaları hakkında bilgi için>>

 • Kusma ve mide bulantısına iyi gelir

Her hangi bir hastalığa yakalanmak mide bulantısı ve kusma gibi tatsız durumlara da sebebiyet olup yol açabilmektedir. Nane çayı içeriğinden dolayı gevşetici özelliktedir, bu sebep ile tekne, uçak ya da hastalık nedeniyle hissedilmiş olan mide bulantısı ve kusma ihtimalini azalmaya yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda hastalık nedeniyle oluşan mide ağrısını azaltmakta, nanenin sahip olmuş olduğu anti inflamatuarlar nitelikler midenizin normale dönmesini de sağlamaktadır.

 • Hafızayı kuvvetlendirir

Eğer bir şeyleri hatırlamakta zorluk çekiyorsanız nane çayını deneyebilirsiniz. Yeni bir araştırmaya göre, sağlıklı erişkinlerde uzun süre nane çayı tüketimi çalışan belleği de büyük ölçüde artırmaktadır.

 • Uykuya yardımcıdır

Nane çayı sağlıklı olmasının yanı sıra içerisinde mentol içermekte ve kafein içermemektedir bu durum da uyuma ve uyku problemi yaşayan kişilerin genellikle bu çayı kullanabileceğini ve bu problemi yaşayan kişilere tavsiye edilebileceğini göstermektedir. Eğer ağır bir yemek sonrası midenin sakinleşmesi gerekiyorsa bu bitkisel ve şifalı çay oldukça iyi gelmektedir. Genellikle iyi bir gece uykusu için önerilmesinin de ki sebebi de budur.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir

Anti bakteriyel özellikler içermiş olduğu için nane çayı içmek bağışıklık sistemini büyük ölçüde desteklemekte ve güçlendirmektedir.

 • Baş ağrısını hafifletir

Nane çayı oldukça fazla faydası olan bir çaydır. Genellikle stres ve kötü beslenmenin sebep olmuş olduğu baş ağrılarını durdurmada da büyük ölçüde etkilidir. Baş ağrılarının genel nedeni beyin içerisinde ki kan damarlarının sıkışmasıdır. Etkili olan ağrı kesiciler beyindeki kan damarlarını gevşeterek ağrıyı kesmektedir. Nane çayı da aynen bu şekilde çalışma prensibi işleyerek beyindeki kan damarlarını gevşetip baş ağrısı olanlarda rahatlama sağlamaktadır.

 • Diş ağrısını giderir

Pek çok faydası olan mucizevi bir bitki olmuş olan nanenin bir başka yararı da ağzınızdaki ağrıları dindirme yeteneğidir. Eğer nane çayınızı yudumlarken diş ağrısı, hafif bir yara ya da iltihaplı diş etleriniz varsa çayınızı ağzınızın içinde döndürerek yudumlamak bu sıkıntıları hafifletecektir. Ağrıyan diş ve diş etlerine sıcak çayı doğrudan uygulayabileceğiniz gibi nemli bir nane çay poşetini kullanmakta da etkili olacaktır.

Nane Çayının Cilde Faydaları

 • Yağlı cildi tedavi eder

Eski zamanlardan beri süre gelen nane içerisinde ki mentol, yağlı ciltleri tedavi etmek amacı için kozmetik ürünlerin içinde kullanılmaktadır. Cildimiz kir ve toz parçacıklarını çekmede adeta bir mıknatıs gibi davranır. Nane yapraklarının temel unsuru olmuş olan mentol yağ bezlerinden gelmiş olan yağın salgılanmasını da engellemektedir. Bu da yağsız ve kusursuz bir cilde sahip olmak için size yardımcı olacaktır.

 • Cilt tahrişini tedavi eder

Eğer cildiniz hassas ve sık olarak tahriş sorunuz yaşıyorsanız sıcak nane çayını deneyebilirsiniz. Zaman içerisinde cildinizdeki alerji ve tahrişi yatıştırmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca nanenin mentol ile soğutma özelliği böcek sokması, döküntü, cilt iltihabı ve yanma gibi durumları da büyük ölçüde yatıştıracaktır.

 • Akneyi tedavi eder

Nane yaprağında mevcut olmuş olan mentol sivilce ve akneleri kurutmayabüyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Mentolün soğutma etkisinin yağlı ve sivilceye eğilimli ciltler üzerinde şaşırtıcı ve mucizevi bir etkisi vardır.

 • Saçı uzatmaya yardımcı olur

Nane çayı yalızca vücudumuz ve cildimiz için değil aynı zamanda saçlarımız içinde mucizevi bir etkiye sahiptir. bu çay kafa derisi üzerindeki kan dolaşımını artırarak saç köklerine yardımcı olmaktadır. Böylece saçın güçlü bir şekilde uzayıp büyümesini sağlanmaktadır. Eğer saçınızdaki dökülmelerden ve açılmalardan şikâyetçiyseniz nane çayını deneyip saçınızda kive vücudunuzda ki farkı gözlemleyebilirsiniz.

Nane Çayının Zararları

Sağlık açısından faydalı olan nane çayının yan etkileri de bulunmaktadır. Genel olarak nane çayı zararları şöyledir.

 • Mentole karşı alerjisi olanların içmesi tavsiye edilmez.
 • Gebelikte nane çayı içmeyi düşünüyorsanız doktorunuza danışınız.
 • Nane çayı düşük tetikleyici olduğu için hamilelikte önerilmemektedir.
 • Nane çayı bazı kişilerde mide yanmasına neden olabilir.

Gün içerisinde 5-6 bardağı geçen nane çayı aşırı doz olarak nitelendirilmektedir. Bu şekilde tüketmekten kaçınmalısınız fazla tüketirseniz ishale neden olabilir.

Eğer fazla tüketmeye devam ederseniz;

 • düzensiz kalp atışı
 • baş ağrısı
 • baş dönmesi
 • uykusuzluk
 • iştah kaybı

gibi sorunlara neden olabilir.

Nane Çayı Tarifi

Nane çayı nasıl yapılır merak edenler için hazırladığımız tarifler aşağıdadır.

Nane çayının hazırlanışı:

 • Size taze nane yaprakları denemeyi öneririz.
 • Onları iyice durulayın ve tercihen bir havanın içinde ezin. Bu tıbben yararlı olan yağların serbest kalmasını sağlayacaktır.
 • Eğer taze nane yaprakları yoksa hazır çay paketlerinde olanları da aynı işlemi yaparak kullanabilirsiniz.
 • 250 ml suyu kaynattıktan sonra 5 dakika daha bekleyin sonra ateşin kapatın ve nane yapraklarını ya poşet çayı içine ekleyin.
 • Bitki çayları kaynamak yerine sıcak buharla demlendiğinde daha iyi sonuç vermektedir.
 • 5-10 dakika üstünü kapattığınız çayı bekletin ama soğumasına izin vermeyin.
 • Daha sonra çayın içindeki nane yapraklarını fincanınızdan çıkarmalısınız.

Çayın lezzetini artırmak istiyorsanız yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Genellikle bunun en iyi yolu bal, süt, limon ve limon suyudur. Portakal dilimleri de kullanılabilir. Bunlar eklemek için güzel olabilir fakat diğer bir yandan nane çayının lezzetini maskelemesine de izin vermemelisiniz.

Adaçaylı, dağ kekikli, naneli çay Tarifi

Kekik, nane ve adaçayı öksürük ve ateş için iyidir. Kekik güçlü bir antiseptik olarak, adaçayı mukus birikimini engellemek amacı için kullanılmaktadır. Nanenin sahip olmuş olduğu uçucu yağ ise soğuk algınlıkta yaşanan tıkanıklığı hafifletmek ve nefesi açmak için düşünülmektedir.

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı kekik
 • 1 çay kaşığı adaçayı
 • 1 çay kaşığı kurutulmuş nane
 • 1 fincan kaynamış su

Hazırlanışı:

 • Bir çay topuna ya da süzgece otları yerleştirin.
 • Üzerine sıcak suyu dökün ve üstünü kapatarak 8-10 dakika bekleyin.
 • Bal ile tatlandırın. 3-4 gün boyunca gün içerisinde 1 ya da 2 bardak sıcak olarak tüketebilirsiniz.

Limonlu, zencefilli, naneli çay Tarifi

Malzemeler:

 • Sıcak su
 • 1 parça zencefil kökü
 • 1 adet limon
 • 1-2 çay kaşığı bal
 • 2 adet taze nane yaprağı

Hazırlanışı:

 • Elektrikli çay makinesinde ya da ocakta suyu kaynatın.
 • Su sıcakken limonun suyunu sıkın.
 • Zencefil kökünü ve nane yapraklarını dilimleyin.
 • Daha sonra sıcak suyu zencefil, nane, limon suyu ve balın üzerine dökün.
 • 5 dakika bekledikten sonra çayınız servise hazır olacaktır.

Nane Çayı Maskesi

Bir bardak nane çayı midenizi rahatlattığı gibi aynı zamanda cildinizi de gençleştirir. Bu sebeple düzenli olarak nane çayı tüketimi cilt yağını dengeleyip kusursuz bir cilde kavuşturur. Değişen mevsimlerde bir bardak nane çayı ile kendinizi ödüllendirebilir, geri kalanı ile de yüzünüz için kullanabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 fincan taze nane yaprağı
 • 1 fincan sıcak su

Hazırlanışı:

 • 5-10 dakika kaynatın ve soğumaya bırakın.
 • Hazırladığınız nane çayına pamuğu batırarak yavaşça yüzünüze sürerek uygulayabilirsiniz. Nane çayının zararları:
 • Gastro- özofageal reflü hastalığı olan kişilerin nane çayı içmesi önerilmemektedir. Kasların gevşemesine neden olacağı için mide içeriğinin yukarı doğru hareket etmesine sebep olabilir.
 • Eğer ilaç kullanıyorsanız nane çayını tüketmeden önce doktorunuza danışmalısınız ve nane çayını ilaç tedavisi sırasında aldığınız durumlarda neler olabileceğini kontrol ettirmelisiniz.
 • Hamilelikte nane çayı tüketimi

Nane çayının ve nanenin diğer formlarının hamilelik sırasında tüketilmemesi önerilmemektedir. “Gale Encyclopedia of Alternative Medicine” çalışmaları özellikle geçmişte hamile kadınların düşük yapma problemi gibi olumsuz bir durum yaşanmışsa nane çayı tüketimini kesinlikle önermemektedir. Nane çoğu anne için güvenli olmuş olsa da büyük miktarda da düşük tetikleyicisidir.

 • Çocuklarda nane çayı tüketimi

Küçük çocuklara ve bebeklere çok küçük dozlarda olsa dahi nane çayı vermemelisiniz. Nanenin sahip olmuş olduğu hoş kokulu yağ çocuklarda solunum problemlerine sebep olabilir. Emziren annelerinde nane çayını tüketmemesi önerilmektedir.

 • Nane çayının faydaları tüy

Türk bilim adamı Mehmet Tamer yaptığı araştırma sonucunda nane çayının hormon seviyesini düşürerek tüylenmeyi azalttığını açıklamıştır. Bu nedenle nane yağı gibi ürünler tüy dökme işlemlerinde sıkça kullanılmaya başlamıştır. Özellikle yüzdeki kılları ne döker sorusuna karşı nane çayı ve nane yağı kullananlar bulunmaktadır.

 • Nene çayı günde kaç bardak içilmeli

Evde hazırladığınız nana çayını günde 1 ya da 2 fincan tüketebilirsiniz. Fazla kullanımlardan kaçınmalısınız.

 • Nane çayı ne zaman tüketilmeli

Öncelikle şunu bilmek gerekir ki her bitki çayı günün herhangi bir saatinde tüketilemez. Eğer hazımsızlık sorununuz varsa sabah aç karnına bir fincan tüketmeniz önerilir.

 • Nene çayı en fazla kaç bardak içilir

Nane çayı için 5-6 bardak kullanımı aşırı doz olarak nitelendirilir. Güne en fazla 1-2 bardak nane çayı içmek normal kabul edilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.