Saç Tellerini Kalınlaştırmak İçin Ne Yapılmalı? Maske ve Öneriler

Saç Tellerini Kalınlaştırmak İçin Ne Yapılmalı? Maske ve Öneriler

Saç Tellerini Kalınlaştırmak İçin Ne Yapılmalı? Maske ve Öneriler. Saç bakımında piyasada pek çok kozmetik ürünler bulup kullanabilirsiniz. Fakat saç için kozmetik ürünlerin içerisinde bulunan kimyasallar uzun dönemlerde saçlar üzerinde olumsuz etki bırakabilmektedir. Bu yüzden de vücudumuzla alakadar olan her şey gibi saç tellerini kalınlaştırmak adına doğal yollarla veya ürünleri tercih etmeniz için sağlık bakımdan da sizler için iyi olacaktır.

Saç tellerini Kalınlaştırmak için Neler Yapmalıyız ?

Düzenli Yıkama ve Nemlendirme

En basit işlemdir. Saçlarınızı temiz tutmanız ve düzenli olarak nemlendirebilmeniz sağlıklı saçlara sahip olmanı ilk adımıdır. Saç tipinize uygun olarak saç tellerini kalınlaştırmak için şampuan seçiminize dikkat ederek ve haftada en az bir defa yıkayarak kafa derinizi ve saçlarınızı temiz tutmanız gerekmektedir. Bunun için piyasaya yeni sürülen organik saç bakım ürünlerini ve şampuanları tercih edebilirsiniz.

Haftada 2-3 defa zeytinyağı ile saçlarınıza nemlendirme yapabilirsiniz. Zeytinyağının kokusunu kırabilmek içinse saçınıza uygulayacağınız yağa birkaç damla lavanta yağı veya güzel kokulu başka bir doğal yağ katabilirsiniz.

Günlük Saç Derisi Masajı

Saç köklerini saran damarlardaki kan akışının düzenli olmasıyla saçlar koparak dökülmelerine karşı korur ve saçların daha sağlıklı görünmesini sağlamaktadır. Fakat gün içerisinde yorulan elimizi, kolumuzu, ayaklarımızı ovuşturmamıza rağmen saç derimizi masaj yapmak hiç aklımıza gelmemektedir. Kan dolaşımını hızlandırabilmek için saç derisine düzenli bir şekilde masaj yapmalısınız. Saç derinize masajı şampuanı döktüğünüzde veya doğal saç bakım maskelerini uygularken de yapabilirsiniz.

Saç derinize günlük olarak 10 dakikalık seanslar ile yapabilirsiniz. Bu durum da saç telleriniz kalınlaşır ve saç teli köklerinin sağlığını koruyabilmeniz için gereklidir.

Saçları Fırçalamak Doğru Bir Yöntem Mi?

Çoğumuz saçlarımızı düzenli olarak fırçalamanın sağlıklı saçlara sahip olabilmek adına önemli olduğuna inanmaktadır. Fakat bunun doğru olmadığını söyleyebiliriz. Saçlar çok uzun süre tarandığı zaman elektrikleniyor ve kabarmaya neden olur. Bunun dışında ise saç yüzeylerinin yıpranmasına ve kabarmasına da sebep olmaktadır. Özellikle de saçlarınız ıslak bir haldeyken asla taramamalısınız.

Plastik saç fırçalarını artık bir kenara bırakın. Tahta ya da at kılından yapılan doğal malzemeler ile üretilmiş olan fırçalar saçlarınızın elektriklenmesini ve kabarmasını önleyecektir.

Kırılan Saçları Kesmek

Uçları kırılan saçlar düzenli olarak kestirilmelidir. Kırıkların daha fazla ilerlememesi ve daha sağlıklı görünmesini sağlayabilmeniz açısından önemlidir. Kırık saçlar kesilmez ise koparak dökülme riskleri de artmaktadır.

Saçlar için Beslenme

Saç tellerini kalınlaştırmak için vitaminler, proteinler, mineraller vücudumuzun her yerinde önemli olduğu kadar saçlarımızın sağlığında ve hacimli görünmesinde de önemli bir rol oynamaktadırlar. Özellikle de E vitamini saçları besleyici ve parlaklık verici bir etkiye sahiptir.

E vitamini yağı ile hafta 1-2 defa maske yapabilirsiniz. Sigara, kahve, çay ve alkolün fazla tüketimleri de saçlar üzerinde olumsuz etki yaratmaktadır.

Stresi Azaltmak

Cildinizin sağlıklı ve saçlarınızın daha parlak görünmesini istiyorsanız stresi hayatınızda azaltmalısınız. Ne kadar çok strese girerseniz saçlarınız da bu durumdan etkilenecektir. Stresten uzak durduğunuz da saçlarınızın daha sağlıklı ve daha parlak bir görünüm aldığını fark edeceksiniz.

Saç Kremi

Saç tellerini kalınlaştırmak için krem olarak piyasada satılan ve uzun vadede saçları yıpratan ve saçın doğal rengini bozan ağır kimyasallar içermektedir. Bu tarz saç kremlerini kullanmak yerine, saçlar tellerini kalınlaştırmak için bitkisel çözümlere başvurulması gerekmektedir. Örneğin, haftada bir iki defa kaymak ve yoğurtla doğal bir saç bakımı yapabilirsiniz. Saçınıza ve kafa derinize kaymak ya da yoğurt sürerek yarım saat bekledikten sonra şampuan ile yıkayabilirsiniz.

Saç Tellerini Kalınlaştırmak için Maske

Zamanla gerek dışarıdan gelen olumsuz etkilerle, gerek vücudumuzun gerekli vitamin ve mineral eksikliğiyle oluşan saçta ki yıpranmalar saçlarınızın dökülmesine veya saç tellerinizin incelmesine yol açabiliyor. Bu yüzden saçlarınızı daha canlı ve saç tellerinizi kalınlaştıracak doğal maske tariflerini sizler için araştırıp aşağıdaki şekilde derledik;

 Zeytin Yağı:

Geçmişten günümüze kadar kullanılan ve cilt üzerinde ki faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz zeytin yağı saçlarınızın  yumuşak kalmasını, saç derinizin nemli ve saçlarınızın hacim kazanmalarına ve güçlenmelerine fayda sağlar.

Zeytin yağını biraz ısıttık sonra avucunuza aldığınız zeytin yağını saçınıza döküp parmak uçlarınızla saç derinize masaj yaparak iyice yedirin. 1 saat kadar yağın saçlarınıza iyice nüfuz etmesi için bekleyin ve saç tellerinizi kalınlaştırmak için kullandığınız doğal şampuan ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Meyan Kökü:

Çok farklı problemlere çözüm olan meyan kökünün artık saçlarınız içinde tam bir şifa kaynağı. Meyan kökü deride ki gözenekleri temizleyerek, gelecek olan saçın daha hacimli canlı ve kalın gelmesini sağlar.

– 4 yemek kaşığı sütün içine 2 yemek kaşığı meyan kökü tozu ve bir tutam safran ekleyip karıştırın. Bu karışımı saçlarına sürerek saç diplerine iyice yedirdikten sonra 1 gece saçınızda bekletin. Sabah uyandığınızda saçınızı durulayabilirsiniz.

 Avokado:

Avakado zengin E vitamini içerdiğinden dolayı, saçı nemlendirir, kepek oluşumunu ve dökülmeyi engeller, saç köklerini güçlendirip saçların hızla uzamasına ve saç tellerinin kalınlaşmasına katkıda bulunur.

Orta boylarda bir avokadoyu ezerek püre haline getirin. Buna yine püre haline getirilmiş bir muz ve bir yemek kaşığı kadar zeytin yağını ekleyin. Karışımı iyice karıştırdık dan sonra,  saç diplerinize masaj yapın ve 40-50 dakika boyunca saçınızda bekletin. Yarım saat sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Yine Avokadonun kabuğu soyup Küçük küçük doğrayıp blendırla püre haline getirdik den sonra avokado ile bir miktar mayonezi bir kapta iyice karıştırın. Karışımı saç diplerinize iyice yedirdik den sonra Başınızı bir yada streç yardımı ile kapatın. 30 dk saçınızda bekletin ve daha sonra ise saçınız şampuanla yıkayın.

Keten Tohumu:

Omega-3 kaynağı olan keten tohumu saçlarınızın sağılığı açısından oldukça önemli olan bir bitki olup saça nüfuz ederek saç tellerinin daha kalın ve daha sağlıklı çıkmasında etkin rol oynar.

Çeyrek fincan kadar keten tohumunu suyun içine bırakın ve bir gece dinlenmesini bekleyin.  2 bardak suyun içinde keten tohumlarını kaynatıp, jel kıvamına gelene kadar bekleyin ve süzün. Jelin soğumasına bekledikten sonra saçlarınıza sürüp saç diplerinize masaj edin. 1 saat kadar bekledikten sonra şampuanınızla durulayabilirsiniz.

Yumurta:

Protein açısında oldukça zengin olan yumurta saçlarınızın daha kalın çıkmasını ve dökülmelere karşı saçlarınızı koruyor.

Bir veya iki yumurtayı iyice ezin ve bu karışımı daha önceden hafif nemlendirdiğiniz saçlarınıza ve saç diplerinize sürüp ve 30 dakika bekletin. 30 dakika sonra saçlarınızı yıkayın. Bu işlemi haftada iki kere uygulayabilirsiniz.

1 yemek kaşığı Jojoba yağına bir yumurta sarısını ve 2 yemek kaşığı su ilave ederek elde ederek oluşturduğunuz karışımı yine saç ve saç derinize uygulayabilirsiniz.

Hint Yağı:

Saçları dökülmekte olan kişilerin bu mucizevi yağı denemelerini şiddetle tavsiye ediyoruz. Çok eskilerden beri saçları güçlendirdiğine ve saç dökülmelerine karşı etkili bir yağ olduğu bilinmektedir.

Çeyrek çay bardağı Hint yağı ve çeyrek çay bardağı Hindistan cevizi yağını iyice karıştırın. Karışımı saçlarınıza ve kafa derinize sürün ve 30 dakika kadar bekletin. Bir tarak yardımı veya size yardımcı olacak herhangi bir alet edevat  ile yağın fazlasını saçtan alıp saçlarınızı havlu ile sarın. 1 saat  kadar saçınızda beklettik den sonra saçınızı şampuan ile durulama işlemine geçebilirsiniz.

Saç Tellerini  Kalınlaştırmak İçin Suna Dumankaya

Saç bakım ve güzellik uzmanı Suna Dumankaya nın  Saç Tellerini  Kalınlaştırmak İçin Kür tariflerini sizlerle paylaşmak istedik;

 • Bıldırcın Yumurtalı Saç Kalınlaştırma Maskesi

Malzemeler: 2 adet bıldırcın yumurtası, 1 fincan badem yağı, 2 limon suyu, 1 tatlı kaşığı öğütülmüş maydanoz tohumu

Malzemeleri bir kapta karıştırıp saçınıza sürün ve saç diplerinize masaj yapın. 1 saat kadar saçınızda kaldıktan sonra iyice durulayın. Ardından başınıza havlu sararak kendi kendine kurumaya bırakın.

 • Sıcak Havlu Maskesi 

1 kahve fincanı hintyağını saçlarınıza sürün ve saç diplerinize iyice yedirin. Daha sonra başınızı nemli sıcak havluyla sarın. 30 dakika kadar bekledik ten sonra Isırgan otunu çay gibi demleyip duş aldıktan sonra en son ki durulanma suyunuza ekleyip durulanın.

 • Aynısafalı Saç Gürleştirme Maskesi

Malzemeler; 1 avuç aynısafa, 1 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı lavanta yağı

Aynısafa bitkisini ile zeytinyağını karıştırarak güneş gören bir yerde şekilde 7 gün bekletip ve süzün. Bir çorba kaşığı karışım yaptığınız yağ ile bir tatlı kaşığı lavanta karıştırıp saçlarınıza ve saç derinize masaj yaparak yediriniz. Haftada bir gün 1-2 saat boyunca bekletebilirsiniz.

Keratin Saçı Kalınlaştırır mı?

Doğru şekillerde kullanılan ve yapısal protein olan keratin saçın kalınlaşmasında etkili olabilir. Saç düzleştirmelerin de kullanılan keratin saça büyük zararlar verebiliyor. Bunun nedeni, keratin ile kullanılan maddelerin keratin (formaldehit gibi) dışındaki maddeleri barındırması ve kullanılan düzleştirme aletlerinin  yüksek ısıda çalıştırılıp saçları yakıp ve saçları yıpratması, dökülmesine neden olmasıdır.

 Aslında keratin başlı başına ve doğru uygulamalarda saçları güçlendirip daha az kırılma sağlar. Nedeni ise keratin saç kıllarının problemli, pürüzlü kenarlarına yapışarak düzleştirme, parlaklık verme ve kuvveti artırmada etkili olur.  Keratin içeren şampuanlar, yumuşatıcılar ve benzeri ürünler saçları kalınlaştırmak için etkili bir yöntem olabilir.

Saç Telleri Nasıl Kalınlaşır Yorumlar

Saç telleri kalınlaştırmak için neler yapılabilir? adlı makalemiz için formlarda araştırdığımız ve ince telli saçlı kişilerin nasıl yöntemler uyguladıklarını sizler için araştırıp aşağıda derledik;

 • Arkadaşlar  Suna Dumankaya saç tellerini kalınlaştırma kürü çok iyi geldiği için sizlerle paylaşmak istedim.
  malzemeler:
  200 gr. saf zeytinyağı
  10 adet ceviz veya fındık içi
  1 tatlı kaşığı toz kuru maya
  Maskenin yapılışı:
  200 gram saf zeytinyağına 10 ar adet ceviz ve fındık içi atın. Bunu benmari usulü 15 dakika kaynatın. Ilıdıkdan sonra bir tatlı kaşığı toz kuru maya koyun. Karışımı saç diplerine sürüp streç filmle sardıktan sonra iki saat bekletin. Bunu haftada bir uygulayın. Saçlarınızı yıkamak için de zeytinyağlı sabun kullanın bakımlı saçlar, dolgun saç telleri için, dolgun saçlar, kalın saç telleri, kalın saçlar, saç bakımı, Saç derinize faydalı olan yağlar, saç dökülmesi, Saç kırıkları, saç kırıklarınız oluştuğunda, Saç kırıklarınızın artması, saç kökü, Saç telleri nasıl kalınlaşır, Saç tipiniz, saçların çabuk dökülmesine yol açan etkenler, Saçlarınızın incelmemesi için, sağlıklı saçlar.

 

 • Ben zeytinyağ ile değilde sadece yaş maya sürüp bekletiyorum 1 saat kadar. Bende kesinlikle güçlenme ve kalınlaşma oldu.
 • Ben buna ilaveten taze bademi rendeleyip üzerine zeytin yağı koymuştum. 10 günde 1 de hem ceviz içi hem zeytin yağını hem de badem ile zeytin yağını 1 yumurta sarısıyla karıştırarak uyguluyorum ve çokta faydasını gördüm. Benimde saçlarım ince telli ve azdı. Şimdi hem güçlendiler,hem teller kalınlaştı.
 • Tresan ısırgan otlu şampuanı tavsiye ediyorum. Sertleşip kırılmaması için de haftada iki kere badem yağı kürü çok iyi geliyor. İkisini de kullanıyorum ve saç tellerim normal bir telin üç katı hacminde.
 •  Saç tellerini kalınlaştıracak hiç bir şey yok , çünkü saç uçları ve çoğu kısmı ölüdür. Canlı ve kalın telli saç istiyorsanız. Ancak kestireceksiniz, benim saçlarımı baya kesti kuaför ve üstlerdeki katlarım kısa baya, onlar baya kalın telli ve uçları çok sağlıklı, çünkü ölü olan kısmı gitti. Canlı kısma kadar kesildi, ama ense kısmındaki saçlarım berbat durumda, ve kuaförün dediğine göre bu ölü kısımlar kesilmedikçe yukarı çıkarmış. Yani olabildiğince azken kurtulmak lazımmış ölü kısımlardan.
 • Ben bu zamana kadar saçım ne yaptıysam saçlarımda ne kalınlaşma oldu nede sağlıklı bir saça kavuşabildim. Genetik faktörlerinde bu durumlarda çok etkisi var sanırım.

Güncelleme; 16.01.2019

Saç bakımı ile ilgili diğer makalelerimiz;

Yağlı Saçların Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Saçlar İçin Kaktüs Yağı Faydaları

Ev Yapımı Doğal Saç Kremleri

Evde saç bakımı

Yıpranmış Saçlar İçin Kesin Çözüm

Karanfil İle Saç Bakımı, Karanfil Saça Nasıl Uygulanır?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.