Cilt Bakımı

Saç Tellerini Kalınlaştırmak İçin

Saç Tellerini Kalınlaştırmak İçin

Saç bakımında piyasada pek çok kozmetik ürünler bulup kullanabilirsiniz. Fakat saç için kozmetik ürünlerin içerisinde bulunan kimyasallar uzun dönemlerde saçlar üzerinde olumsuz etki bırakabilmektedir. Bu yüzden de vücudumuzla alakadar olan her şey gibi saç tellerini de kalınlaştırmak adına doğal yollarla veya ürünleri tercih etmeniz için sağlık bakımdan da sizler için iyi olacaktır.

Düzenli Yıkama ve Nemlendirme

En basit işlemdir. Saçlarınızı temiz tutmanız ve düzenli olarak nemlendirebilmeniz sağlıklı saçlara sahip olmanı ilk adımıdır. Saç tipinize uygun olarak şampuanı seçerek haftada en az bir defa yıkayarak kafa derinizi ve saçlarınızı temiz tutmanız gerekmektedir. Bunun için piyasaya yeni sürülen organik saç bakım ürünlerini ve şampuanları tercih edebilirsiniz. Haftada 2-3 defa zeytinyağı ile saçlarınıza nemlendirme yapabilirsiniz. Zeytinyağının kokusunu kırabilmek içinse saçınıza uygulayacağınız yağa birkaç damla lavanta yağı veya güzel kokulu başka bir doğal yağ katabilirsiniz.

Günlük Saç Derisi Masajı

Saç köklerini saran damarlardaki kan akışının düzenli olmasıyla saçlar koparak dökülmelerine karşı korur ve saçların daha sağlıklı görünmesini sağlamaktadır. Fakat gün içerisinde yorulan elimizi, kolumuzu, ayaklarımızı ovuşturmamıza rağmen saç derimizi masaj yapmak hiç aklımıza gelmemektedir. Kan dolaşımını hızlandırabilmek için saç derisine düzenli bir şekilde masaj yapmalısınız. Saç derinize masajı şampuanı döktüğünüzde veya doğal saç bakım maskelerini uygularken de yapabilirsiniz. Saç derinize günlük olarak 10 dakikalık seanslar ile yapabilirsiniz. Bu durum da saç telleriniz kalınlaşır ve saç teli köklerinin sağlığını koruyabilmeniz için gereklidir.

Saçları Fırçalamak Doğru Bir Yöntem Mi?

Çoğumuz saçlarımızı düzenli olarak fırçalamanın sağlıklı saçlara sahip olabilmek adına önemli olduğuna inanmaktadır. Fakat bunun doğru olmadığını söyleyebiliriz. Saçlar çok uzun süre tarandığı zaman elektriklenip kabarmaya neden olur. Bunun dışında ise saç yüzeylerinin yıpranmasına ve kabarmasına da sebep olmaktadır. Özellikle de saçlarınız ıslak bir haldeyken asla taramamalısınız. Plastik saç fırçalarını artık bir kenara bırakın. Tahta ya da at kılından yapılan doğal malzemeler ile üretilmiş olan fırçalar saçlarınızın elektriklenip kabarmayı önleyecektir.

Kırılan Saçları Kesmek

Uçları kırılan saçlar düzenli olarak kestirilmelidir. Kırıkların daha fazla ilerlememesi ve daha sağlıklı görünmesini sağlayabilmeniz açısından önemlidir. Kırık saçlar kesilmez ise koparak dökülme riskleri de artmaktadır.

Saçlar için Beslenme

Vitaminler, proteinler, mineraller vücudumuzun her yerinde önemli olduğu kadar saçlarımızın sağlığında ve hacimli görünmesinde de önemli bir rol oynamaktadırlar. Özellikle de E vitamini saçları besleyici ve parlaklık verici bir etkiye sahiptir. E vitamini yağı ile hafta 1-2 defa maske yapabilirsiniz. Sigara, kahve, çay ve alkolün fazla tüketimleri de saçlar üzerinde olumsuz etki yaratmaktadır.

Stresi Azaltmak

Cildinizin sağlıklı ve saçlarınızın daha parlak görünmesini istiyorsanız stresi hayatınızda azaltmalısınız. Ne kadar çok strese girerseniz saçlarınız da bu durumdan etkilenecektir. Stresten uzak durduğunuz da saçlarınızın daha sağlıklı ve daha parlak bir görünüm aldığını fark edeceksiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ