Kalın Telli Saçlar için Bakım

Kalın Telli Saçlar için Bakım

Saçların güzelliğinde bambaşka görünen kalın telli saçların bakımları da oldukça zahmetlidir. Saç yapıları kişiden kişiye değişmektedir. Kıvırcık veya ince telli, kalın telli olabilmekte. En zor şekil alan saç ise kalın telli olandır. Bu saç türlerinde saç yapısı oldukça güçlüdür. Kalın telli saçlarınızı inceltmek ve şekillendirmek sizleri sıkıntıya elbette sokuyordur. Bunun için doğal yöntemlere başvurmanız mümkün.

Saç Yapınızı Tanıyın

blank

  • Saç döngüleri 3 aşamadan oluşmaktadır. Anagen, telojen ve katajendir.
  • Anajen, taze bir iplikçiktir. Saçın büyüdüğü dönemlere aittir.
  • Katajen, tahrip olma ve gerilemedir.
  • Telojen, kendini dinlendirme dönemidir.

Saç dökülmesinde saç telojen kısmına girer. Genel olarak  olan bu durum saçların %10’u veya %15’i bu aşamada kalır. Fakat çeşitli faktörler nedeniyle bu oran çoğalır ve saç dökülmeleri de ciddi bir hal alabilmektedir. Saçlar analiz edilir ve saç yapısının durumu da bilinmesi gerekir.

Saç Kökü Analizi

blank

Saç dökülme sorunu yaşıyorsanız en kısa zamanda cilt doktoruna görünmeniz gerekmektedir. Doktorlar saç dökülmesinin nedenini araştırıp aynı zamanda da saç köklerinin durumlarını analiz eder.

Sağlıklı Beslenmek

blank

Aşırı saç dökülmelerinde saçlardaki incelme nedeniyle beslenme eksiklikleri de olabilmektedir. Bundan dolayı sağlıklı ve dengeli beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor. Beslenme düzeninde mutlaka vitamin olarak A – B – C ve E vitaminlerinden zengin olan gıdalara ağırlık verin. Ayrıca da protein, demir ve çinkodan ağırlık olan gıdaların tüketilmesi tercih edilmelidir.

E vitamini saç büyümesinde çok önemlidir. E vitamini tabletleri doktora giderek takviye olarak alınabilir.

Normal Saç Yıkama

blank

Kalın saçlara sağlıklı saç anlamına gelmektedir. Bundan dolayı saç yıkamanız, saç sağlığınız ve canlılığınız da çok önemlidir. Her hafta en az iki defa saçlarınızı yıkamalısınız. Saçlarınız yıkanırken bitkisel ve hafif şampuanların kullanılmasında önerilmektedir. Doğru şampuanın kullanılması çok önemlidir. Her zaman saç tipinize uygun olan şampuan kullanılmalıdır. Saç kremlerini saçın beslenmesinde yardımcı olurken de aynı zamanda saç yapınızın kuvvetlenmesinde rol oynar. Banyo sırasında mutlaka saç kremi kullanın. Saç kremlerinde saçınızda büyük bir görevi bulunur saçın daha esnek olmasına yarar ve böylelikle saç yapısı kolay kolay yıpranmaz.

 

Ev Yapımı Şampuan

 

Malzemeler

 

1 Çorba Kaşığı Karbonat

1 Bardak Su

Şampuan Şişesi

 

Hazırlanışı

Kabın içinde malzemeleri karıştırın. Daha sonra iyi bir şekilde çırpın. Şampuan şişesini doldurana kadar aynı miktarlarda eklemeye devam edin. Kafa derinizi ve saç üstüne normal şampuan gibi uygulayın. Saç derinizde karışım kalmayacak şekilde durulayın.

 

Ev Yapımı Saç Kremi

 

Malzemeler

1 Yemek Kaşığı Elma Sirkesi

1 Su Bardağı Su

Şampuan Şişesi

 

Hazırlanışı ve Uygulanışı

 

Her iki malzemeler iyice karıştırılmalı. Daha sonrasında çalkalayın. Banyo esnasında saç kremi şeklinde kullanın. Fakat çok fazla kullanmamaya dikkat edin. Avuç içi yeterli olacak.

 

Karanfil İle Saç Bakımı, Karanfil Saça Nasıl Uygulanır?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.