Saç Dökülmesi Nasıl Durdurulur?

Saç Dökülmesi Nasıl Durdurulur?

Saçlar çeşitli nedenlerden dolayı dökülme problemi yaşayabilir. Saç dökülmesi erkek veya kadın ayırt etmez. Saç dökülmesinin nedenlerinden bazıları yaş , menopoz , hamilelik , genetik , hastalık ve diğer faktörlerden dolayı saçlar dökülebilir.

Saç Dökülmesi Nasıl Durdurulur?

Saç dökülmesini engellemek için bir çok ilaç kullanılabiliyor. Bu ilaçların yanı sıra bir çok ameliyat veya diğer çözümler yapılabiliyor. Ancak siz saç dökülmesine bu yöntemlerin dışında daha ucuz yöntemleri de deneyebilirsiniz. Aslında önemli olanda saç dökülmesini doğal yollardan durdurmaktadır.

Çünkü saç dökülmesini kimyasal madde kullanmayarak tamamen doğal yollardan durdurabilirsiniz. Aynı zamanda saç dökülmesi için uygulanacak olan ve sizlere açıklayacağımız tarifler saçlarınızın hem daha sağlıklı olmasını sağlarken aynı zamanda da saçlarınıza parlaklık ve pırıltı verecektir.

Saç Dökülmesine Karşı Takviye İlaçlar

Saç dökülmesine karşı internet üzerinde birbirinden farklı takviye ilaçları bulunmaktadır. Dilerseniz bu takviyelerden satın alarak saçlarınızın dökülmesini durdurabilirsiniz.

Özellikle sizlere tavsiye edeceğimiz saç dökülmesine karşı takviye ilacının adı ” SAW PALMETTO ” olacak. Saw palmetto takviyesi saç dökülmesini durdururken aynı zamanda da prostatın ilerlemesini de engeller. Saw palmetto tamamen bitkisel ve organiktir. Laboratuvar ve klinik araştırmaları sonucunda çok olumlu sonuçlar çıkmıştır.

Saç Dökülmesine Karşı Vitaminler

Saç dökülmesinin bir nedeni de saçların ve vücudun vitaminsiz kalmasıdır. Özellikle aşağıda yazan vitaminleri alırsanız saçlarınızın dökülmesini bir nevi durdurabilirsiniz.

 • A Vitamini : A vitamini , kafa derisinde sebum üretimini teşvik eder. Aynı zamanda oksidana yardımcıdır. Sağlıklı bir saç derisi ve saçların dökülmemesi için A vitamini takviyesi alınmalıdır.
 • Omega-3 : Omega-3 barındıran yağ asitleri satın alın. Yada omega-3 barındıran gıdalar tüketin. Balık , yumurta sarısı , balık yumurtası , havyar , süt gibi gıdalar tükettiğinizde saç dökülmesi azalır. Zamanla yok olur ve sağlıklı saçlara kavuşursunuz.
 • E vitamini : Bu vitamin saç derisindeki kan dolaşımını uyarır ve kafa derisindeki saç foliküllerini besler.
 • B vitamini : B vitamini saça sağlıklı rengini vermeye çalışan melanin barındırır. Melanin aynı zamanda kan dolaşımını uyarır.

Saç dökülmesine Karşı Bitkisel Tedavi

Saç dökülmesine karşı bazı bitkisel tedavi yöntemlerini de uygulayabilirsiniz. Özellikle saç dökülmesine karşı uçucu yağlar ile saç diplerine masaj yapmanızı öneririz.

Her gün susam yağı , badem yağı , lavanta ya da defne yağı kullanarak saç diplerinize masaj yaparak saç dökülmesini durdurabilirsiniz. Bu uçucu bitkisel yağlardan sadece bir kaç damla kullanarak saç diplerinizi günde 10 dakika masaj yapmanız saç dökülmesini kısa zamanda durduracaktır.

Saç Dökülmesine Yumurta Yağı Kullanın

Yumurta yağı içerisinde bulunan vitamin ve mineraller saç dökülmesini önleyen cinsteki vitaminlerdir. Bu nedenle kullanımı durumunda 12 haftalık bir süreçte saç dökülmesini durduracaktır.

 • Saçlarınızı tercihen bitkisel bir saç şampuanı ile yıkayın ve fön kullanmadan kurutun. Bitkisel saç şampuanları kimyasal içermez ve saçlarınıza zarar vermeyecektir. Fön kullanmakta saçları döker. Bu nedenle fön kullanmamaya çalışın.
 • Saçlarınızı bitkisel şampuan ile yıkadıktan sonra yumurta yağı ile 12 hafta boyunca haftada 2 veya 3 kez saç diplerinize masaj yapın.
 • Bu arada beslenmenize dikkat edin ve yukarıda yazdığımız vitaminleri mutlaka tükettiğiniz besinlerde olmasına dikkat edin.
 • Saç diplerinize masaj yapmayı ihmal etmeyin. Saç diplerine masaj yapmak , saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırır ve böylelikle saçlarınız daha kuvvetlenir. Saç dökülmesi de azalır.

Saç Dökülmesine Kızgın Yağ Terapisi

Avrupa’da oldukça fazla kullanılan ve saçların dökülmesini kısa zamanda kesen kızgın yağ terapisinden faydalabilirsiniz. Kızgın yağ terapisinin nasıl yapıldığını bilmiyorsanız aşağıdaki açıklamalara göz atmanızda yarar var. Yağ olarak kanola , zeytinyağı gibi doğal yağları kullanmanız daha yararlı olacaktır.

 • Kullanacağınız yağı temiz bir tavaya alın ve yağı ısıtın. Ancak yağın ısısı yaklaşık olarak 40 santigrat ( 104 Fahrenhayt ) olması gerekmektedir. Ardından saç derinize bu yağ ile masaj yapın.
 • Saç derinize 15 dakika masaj yaptıktan sonra 1 saat saçınızda bekletin ve ardından duş alın.
 • Saç dökülmesine karşı mayonezde uygulayabilirsiniz.

Saç Dökülmesine Karşı Soğan Suyu

Saçların dökülmesine dur diyen diğer bitkiler de soğan , sarımsak ve zencefildir. Soğan suyu , sarımsak suyu veya zencefil suyu ile saç diplerinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Ancak bu sular ile uygulama yaparken mutlaka geceden yapıp sabaha kadar saçlarınızda bekletmelisiniz.

Ocağın üzerinde bir tencere koyun ve içerisine bir kaç adet patates atın. Patatesleri sonrasında süzün ve saçlarınıza durulama suyu olarak kullanın. Tabi patatesleri pişirmeden kumlarını temizlemeyi unutmayın.

Saç Dökülmesi Çemen Otu Tedavisi

Çemen otu saçlarınıza parlaklık sağlarken aynı zamanda da saçların daha sıkı tutunmasını sağlar. Bu şekilde saçların dökülmesi durur. Ancak bu uygulamayı oldukça düzenli yapmanız gerekmektedir.

 • Çemen otunu ve bir bardak su ile macun kıvamına gelene kadar ezin ve saç derinize hafif masaj ile uygulayın.
 • Saçlarınızda yarım saat bekletin.
 • Bekleme süresi sona erdiğinde soğuk su ile durulayın.

Saç Dökülmesinin Önüne Geçin

Saç dökülmesinin önüne geçebilmek için yaşam tarzınızı biraz değiştirin. Peki bu yaşam tarzını değiştirirken neler yapmam gerekiyor diye soracak olursanız sizlere bazı ipuçları verebiliriz.

 • Saç dökülmesini frenleyebilmeniz için yağsız et , balık , soya ve diğer proteinli besinleri tüketin. Protein açısından zengin gıdalar içerisinde B-12 vitamini içerir ve bu vitaminde saçlarınızı besler.
 • Saçlarınızla ilgilenin. Saçlarınız kuru iken kesinlikle taramayın. Saçlarınızda dökülme varsa belirli bir müddet fön makinesinden uzak durun.
 • Stresinizi azaltacak ve spor ve dallarına odaklanın. Özellikle meditasyon veya yoga gibi sporlarla uğraşabilirsiniz. Meditasyon sizi stresten uzaklaştıracaktır.
 • Bunun dışında tenis , basketbol , bisiklete binme , futbol gibi sporlar yapabilirsiniz.
 • Saç dökülme problemi ile karşı karşıyaysanız kesinlikle peruklardan uzak durun. Bunların dışında saçlarınız için kimyasal maddeler kullanmayın. Bunların dışında saça şekil veren briyantin , jöle veya saç spreylerinden uzak durun.

Sizlere bu yazımızda saç dökülmesine karşı alabileceğiniz tüm tedbirleri anlattık. Saç Dökülmesi Nasıl Durdurulur? artık biliyorsunuz. Bir an önce uygulamaya geçmekten çekinmeyin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.