Yağlı Saçların Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Yağlı Saçların Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Oldukça zor bir saç tipi olan yağlı saçların bakımı biraz zahmetli bir iştir. Yağlı saçlar, çok çabuk kirlendiği ve deri ya da saç tellerinde biriken kiri çok çabuk ele verdiği için sürekli ve düzenli bakım ister.

Saçların Çabuk Yağlanması Nasıl Önlenebilir?

Saçların çabuk yağlanmasını önlemek için çok etkili yöntemlerden bahsetmek zordur. Ancak yağlanmayı arttırıcı durumlardan kaçınmak gerekir. Bu durumlar, saçların saç kurutma makinesi ile kurutulması, yaz aylarında şapkanın uzun süre başa takılması, tarama sırasında çok ince teli tarakların kullanılması, gün boyunca çok sık taranması,  saç derisi ve saçlarla aşırı oynanması sayılabilir. Ayrıca toz, kir, kumlu ortamlar, terleme yağlı saçları olumsuz olarak diğer saç tiplerine göre daha çok etkilemektedir.

Yağlı Saç

Dolayısıyla saçların yağlanmasını azaltmaz ve bir süre engellemek için sıcak fön kullanmamalı, saçları doğal kurumaya bırakmak, yaz aylarında saçların bandana, şapka gibi aksesuarlarla kapanmasını önlemek, saç kırıkları ve saçların yıprandığı durumlarda kırıklarını aldırarak ya da bir miktar kestirerek, yağlanmaya karşı savunmasız bırakmamak gerekir.

Yağlı Saçlar Nasıl Yıkanmalıdır?

Yağı saçların özellikle yaz aylarında her gün yıkanması doğru bir uygulamadır. Yıkama esnasında fazla sıcak su kullanmak derinin kolay yağlanmasına sebep olacağı için özellikle sıcak günlerde mümkün olduğunca ılık su ile banyo yapılmalıdır. Ayrıca yıkama sırasında şampuanlar özel olarak seçilmeli ve şampuan seçiminde içeriğinde bulunan katkı maddelerinin bitkisel kökenli olmasına önem verilmelidir.

Yağlı Saçlar Nasıl Bir Saç Kremi Uygulamalıdır?

Yağlı saçların saç kremi kullanmaları saçı olması gereğinden fazla yumuşatarak yağlanmaya zemin hazırlar. Bu nedenle saç kremi kullanılmamalı ve saç kremi ihtiva eden şampuanlar tercih edilmemelidir.

Yağı saçlar için maske tarifleri

 

Yağlı saçlar için arındırıcı maskeler haftada bir uygulanarak, saçların çabuk yağlanması engellenebilir. Ayrıca saçlar, yıkama öncesi yağdan arındırılarak, saç kırıklarının önüne geçilir. Yağı saçlar için uygulanacak basit bir maske tarifi şu şekildedir; bir adet yumurta ile yarım çay bardağı saf gül suyunu karıştırarak banyo öncesi saç diplerinize uygulayıp 15 dakika bekletiniz.

Bir diğer yağlı saçlar için maske tarifinde ise bir çay bardağı elma sirkesinin içine bir dilim limonu atarak 10 dakika bekletiniz. Saçlarınıza banyo sonrası saç diplerinden itibaren bu karışımı yediriniz. Bu kürü Cumartesi gecesi uygulayarak Pazar akşamı tekrar banyo yapabilirsiniz.

YORUMLAR

 1. blank aycan dedi ki:

  Saç Yağlanmasını Önleyen Bakım Tarifi

  100 gr Taze yada kuru zencefil
  100 ml lavanta suyu
  10 gr B3
  10 gr Çinko oksit
  10 gr Kükürt
  20 ml Laktik asit % 40

  Hazırlanışı ve Uygulanışı

  100 gr zencefili lavanta suyunun içne koyarak güneş ışında 3 gün bekletmemiz gerekiyor. Bu durum toniğin anti oksidatif etkisin güçlendirmesi açısından öenlidir. ardından, bekletilen suyu süzüp içine, çinko oksit, kükürt, laktik asit ve C vitamini ekyerek bir kaç dakika boyunca iyice homojenize olmasını sağlamamız için karıştırmamız gerekiyor. Son olarak, her uygulamadan önce B3 vitamininden bir mercimek tanesi kadarını hazırladığımız malzemenin içine karıştırıp saç derisine sürerek 10 dakika beklelemiz ve sonra yıkamamız gerekiyor.

Yardım Başvurusu Maddi Yardım