Muz Kabuğu ile Cilt Bakımı

Muz Kabuğu ile Cilt Bakımı

Muz kabuğu ile cilt bakımı özellikle kuru ciltlere nemlendirici bir özellik katar. Cildinizi nemlendirmek için muz kabuğu ile nemlendirmek kolay bir yoldur. Bunun nedeni neredeyse her dolapta bulunan bir besin olmasından kaynaklanıyor. Ayrıca kozmetik ürünlerine boşu boşuna para vermenize gerek bile kalmadan kolay bir şekilde muz ile cilt bakımı yapabilirsiniz.

Muzun Cilt Üzerindeki Faydaları

Evde kolay bir şekilde cildinize muzla bakım yapabilirsiniz. Muzla cilt bakımı yapmak cildinizdeki bir çok cilt problemini giderir. Muzla cilt bakımı yaptığınızda aşağıdaki tüm cilt sorunlarınız düzelir ve daha güzel bir cilde sahip olursunuz. Muzla cilt bakımı yapıldığında cildinizde olacak değişiklikler şu şekildedir;

  • Muz cildinizdeki sivilceleri yok eder.
  • Siyah noktaları kaybeder.
  • Kuru ciltlere iyi gelir.
  • Cildinde yara izi olanlar muz ile bakım yaptığında yara izleri iyileşir.
  • Muz doğal güzelliğinizi arttırır ve ön plana çıkartır.

Tüm bu cilt problemlerinden kurtulmak için ilaçlara veya kimyasal malzemelere para dökmek yerine muzla cilt bakımı yapabilirsiniz. Muz tamamen doğaldır. Zararlı hiç bir kimyasal madde içermez. Bu nedenle cildinize hiç bir zararı olmaz. Ancak muz ile cilt bakımı yapmadan önce kolunuzda denemeli ve cildinizin muza alerjisi olup olmadığını kontrol etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Muz ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Muz ile cilt bakımı yapmak çok kolay. Yapmanız gereken ilk adım muz kabuklarını bir araya getirmek. Ancak muz kabukları ne kadar yeni olursa o kadar iyi olur. Yani muz kabukları ile cilt bakımı yaparken, muz kabuklarını biriktirip yapmayın. Muzların taze olmasında fayda var.

İkinci adım olarak muzları yiyebilirsiniz. Ancak 5-6 adet muz kullanacağınız için hepsini yemek yerine o anda ya soyup dolaba atacaksınız yada birilerine muzları ikram edeceksiniz. Artık muzları ne yapacağınız tamamen size kalmış. Muz kabuklarını alın ve cildinizde kuru olan, nemlendirilmeye ihtiyacı olan neresiyse oraya muz kabuğunu güzelce yatırın.

Özellikle muzların cildinize yapıştığından emin olun. Kısacası üstün körü koymayın. Muzların iç kısımları kuru olan cildinizde, çatlak olan cildinizde neresiyse oraya iç kısımları gelecek şekilde yatırın ve cildinize yapıştığından emin olun.

İsteğiniz doğrultusunda muzları kuru olan ve nemlendirilmeye ihtiyacı olan yerlere sürebilirsiniz. Ancak ne olursa olsun en az 1 saat cildinizde beklemesi gerekmektedir. 1 saat beklettikten sonra güzel bir duş alın.

Böylece muz ile cildinizde bulunan kurumuş cilde ve çatlak yerlerine muz ile peeling yapmış olacaksınız ve kuru cildin yerine kısa süre içerisinde nemli ve doğal güzellikle cilt hücreleri gelecektir.

Muz ile Diş Bakımı

İlk olarak muzun kabuklarını soyun ve kasenin içerisine dilimleyin. Muz dilimlerini çatal yardımı ile ezin ve püre kıvamına getirin. Püre haline gelmiş muzu tüm yüzünüze sürün. Sürme işlemi sonrasında 10-15 dakika bekleyin ve ardından cildinizi su ile temizleyin.

Muz ile diş bakımı da yapabilirsiniz. Evinize aldığınız ve tükettiğiniz muzların kabuklarını hemen çöpe atmayın. Çünkü bu muz kabukları ile dişlerinizi beyazlatabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey muz kabuğunun iç kısmını dişlerinize sürtmek olacaktır. Tıpkı aşağıda resimde görüldüğü gibi

Düzenli bir şekilde yapıldığında dişlerde 3 ton beyazlamaya kadar beyazlık görebilirsiniz. Bunun dışında muz ile sigara bırakabilir , muz kabuğu ile cilt bakımı yapabilir veya muz maskesi ile botoks keyfi yaşayabilirsiniz.

Muz Kabuğu Yüze Nasıl Sürülür

Muz kabuğunu temiz yüzünüze sürmeniz gereklidir. Yüzünüzü yıkadıktan sonra m uz kabuğunun iç tarafını hafifçe yüzünüze 10 dakika boyunca sürmeniz yeterlidir. Muz kabuğu peeling etkisi göstererek cildin ölü deriden arınmasını sağlayacaktır.

Muz kabuğunu yüzünüze sürdükten sonra en az yarım saat yüzünüzde kalması cilt tarafından emilmesini ve daha fazla fayda görülmesini sağlayacaktır. Muz kabuğunu direk sivilce ve siyah noktaların olduğu bölgeye baskı yapmadan sürerek sivilcelerin yok olmasını sağlayabilirsiniz.

Muz Kabuğu Egzamaya İyi Gelir Mi

Muz kabuğunun cilde kullananlar egzamaya iyi geldiğini söylemelerine karşın bilimsel olarak egzamaya iyi geldiği kanıtlanmamıştır.

Muz Kabuğu Göz Altına Sürülür Mü

İnce ve hassas yapıda olan göz altına ve göz çevresine muz kabuğunu sürmek eğer alerjik sorunlara neden olmuyorsa sürülebilir. Göz altında yan ve kızarıklık oluşmuyorsa baskı yapmadan sürebilirsiniz.

Muz Kabuğu Lekelere İyi Gelir Mi

Yüzdeki lekelerden kurtulmak için muz kabuğunu lekelerin olduğu bölgeye 10 dakika boyunca sürmeniz gereklidir. Lekelerin üzerinde peeling etkisi gösteren muz kabuğu lekelerin görünümünü azaltarak yok eder.

YORUMLAR

  1. blank Isimsiz dedi ki:

    Bencede muz kabuğu kullanın ve ciltte çok güzel bir gerginlik yapiyor