Yosun Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Yosun Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Yosun yağının cilde faydaları nelerdir? Kadınların hatta günümüz bakımlı erkeklerinin bile ciltlerine özen gösterdi yadsınamaz bir gerçektir. Haliyle cilt bakımının bu kadar önem kazandığı günümüzde, doğal yağların ve bu yağların faydalarının önemi de artmaktadır. Son zamanların dikkat çeken yosun yağı, cilt bakımı için oldukça faydalı bir bakım yağıdır. Su yosunundan elde edilen bu yağ, mineral ve vitamin açısından oldukça zengin ve değerlidir. Cildi sıkılaştırdığı, sarkan bölgeleri onardığı ve hamilelik sonrasında oluşan çatlakların giderildiğine dair bilgilerin edinildiği bir yağdır.

Yosun Yağı Nedir?

Yosun yağının, çiçeksiz bitkilerin dibinde ve suların yüzey veya dip bölgelerinde bulunduğu bilinmektedir. Bulunan bu su yosunlarından, şifa dağıtan bir yosun yağı ürünü elde edilmektedir. Sağlık için de birçok faydasının olduğu bilinen bu yağın diğer bir adıysa; moss oil’dir. Cilt problemlerini giderdiği ve bunun yanı sıra cildin sağlıklı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Güzelliğiniz için böyle bir ürünü kullanmak sizin de işinize gelecektir. Sıcak yaz günlerinin ardından kuruyan cildiniz için hatta hızlı kilo kayıplarınızdan sonra cildinizin belirli bölgelerinde oluşan çatlaklar ve kızarıklar için bu yağı kullanabilirsiniz. Yosunun tiksindirici halini görmezden gelmeniz, sizin yararınıza sonuçlar için gereklidir.

Kilo vermek demişken, kilo vermek isteyen kişiler için toparlayıcı bir etkiye sahip olması da, artı yaratmaktadır. Cildiniz daha sıkı ve daha toplu, dolayısıyla daha fit olacaktır.

Somon, uskumru ve ton balıklarında bulunan faydalı yağ asitleri olan; omega-3, DHA ve EPA bazı su yosunlarında da bulunmaktadır. Özellikle chrorella isimli sucul bitkilerde daha çoktur. Vitamin açısından oldukça zengin olmasının (A, B, C, E) yanı sıra, mineral olarak da oldukça zengindir. (Magnezyum, çinko ve kalsiyum.)

Yosun yağının faydaları arasında; saç dökülmelerini azalttığı, saç köklerini güçlendirdiği, tırnaklar için oldukça faydalı olduğu, toksik maddelerin atılmasında yardımcı olduğu, kan dolaşımını ve metabolizmayı hızlandırdı, enzimleri çalıştırdığı, meme kanseri riskini azalttığı, bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve yine birçok fayda sağlayan yanının olduğu söylenebilir.
Özellikle cilde faydaları:

  • Kir ve tozdana arınmış, ayrıca parlak bir görünüme sahip yüz.
  • Ciltteki hücrelerin yenilenmesinde etkilidir.
  • Deri altı yağların çözülmesini sağlar.
  • Göz altı morluklarının geçmesine ve kızarmaların da kaybolmasına yardımcı olur.
  • Antiseptik özelliği vardır.
  • Vücudun nem dengesini kurar.
  • Cildin nemlenmesini ve yumuşak olmasını sağlar.
  • Ciltteki yağ oluşumunun önüne geçer.

Yosun Yağı Nasıl Kullanılır?

Cilt üzerinde genel bir kullanım sağlanmak isteniyorsa, sorunlu bölgeye yosun yağının sürülmesi gereklidir. Sürülen bölgenin kapıtılarak (streç filmle olabilir.) bekletilmesi daha hızlı sonuçlar elde edimesini sağlamaktadır.

Göz ile ilgili problemlerde (göz altı morlukları gibi), pamuk yardımıyla damla halinde (3 damla) uygulama gerçekleştirilebilir. Birkaç saat beklemenin ardından yüzün yıkanması gereklidir. Günde iki kez bu uygulama gerçekleştirilebilir.

Selülütler için; yosun yağı (10 ml), limon yağı (10 ml), portakal yağı (25 ml) , avakado yağı (40 ml), susam yağı (40 ml) ve zeytin yağı (40 ml) gibi karışımlarla selülitli bölgeye masaj yapılarak bu uygulama gerçekleştirilebilir. Yine o bölgenin sarılması, daha etkili sonuçlar verecektir. Tahmini olarak 2 saatlik bir süre yeterlidir. Cildin daha sonra bol suyla temizlenmesi gereklidir. Karışımın soğuk yerlerde muhafaza edilmesi gereklidir.

Ilık su (2 yemek kaşığı), yosun yağı (1 yemek kaşığı), organik bal (1 tatlı kaşığı), Aloa vera jeli (1 tatlı kaşığı) ile hazırlanan karışımla birlikte cildinizi arındıran bir bakım maskesi hazırlayabilirsiniz. Akne ve sivilceler için de harika bir maske hazırlamış olacaksınız. Macun kıvamındaki bu maskeyi, eşit miktarda parmak uçlarınızla masaj yaparak yüzünüze uygulayın ve 20 dakika kadar kurumasını bekleyin. Daha sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayabilirsiniz. Ayda 3-4 kez uygulanabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.