Topuk Çatlakları için Evde Bakım

Topuk Çatlakları için Evde Bakım

Topuk Çatlakları için Evde Bakım Topuk çatlakları için evde topuk bakımı yapabilir ve ayaklarınızın hem estetik açıdan kötü görünmesini hemde ayak ayak sağlığınızı koruyabilirsiniz. Topuk çatlakları olmayanlar bile ayaklarına bakım yapmak için bu ayak bakımını uygulayabilir.

Topuk Çatlakları için Evde Bakım

İşimden dolayı çok ayakta duran birisiyim. Bunun yanında satın aldığım ayakkabı ayağımı mahvetsede ayağıma yakışanı alıp giymeyi seviyorum. Belkide topuk çatlakları bu nedenle oluşuyor. Ayağımdaki topuk çatlaklarını geçirmek için bir sürü yol denedim. Ancak topuk çatlakları için evde bakım maskelerinde çare buldum.

Sizlere bu yazımda topuk çatlakları için evde uyguladığım bakım maskelerinin tariflerini ve yaptığım topuk bakımı hakkında bilgiler vermek istiyorum. Tariflerden önce sizlere topuğumun öncesi ve sonrasının bir fotoğrafını göstermek istiyorum.

Gün içerisinde ayaklarımız havasız kalıyor. Çeşitli ayakkabılar, çok ayakta durmak gibi etkenler topuklarda çatlaklar meydana getirebiliyor. Ancak hiç korkmayın. Gördüğünüz gibi topuklarımda ki çatlaklar iyileştiyse sizinkilerde iyileşir.

Suna Dumankaya Topuk Çatlakları Kürü

Topuk çatlakları için televizyonda daha önce karşılaştığım ve sizlere izletmek istediğim bir video var. Suna Dumankaya topuk çatlakları kürü tarifi veriyor. Topuk çatlaklarına evde bakım yapmaya bu videodaki anlatımdan başlayabilirsiniz.

Topuk çatlakları üzerinde elinizi gezdirdiğinizde tıpkı kurumuş ve erozyona uğramış toprak gibidir. Kuru ve çatlaktır. Kurumuş olan topuklar ilk başta kötü görünmese de ilerleyen zamanda elastikiyetini kaybederek topuk çatlakları hafif hafif görünmeye başlar.

Topuk çatlakları için bakım yapılmadığı taktirde bu çatlaklar zamanla ağrılı ve sancılı bir hal alır. Hatta uzun süre ilgisiz kalındığında iltihaplanma bile görülebilir. Topuk bakımı, topuk kurumaya, nasırlaşmaya ve elinizle yokladığınızda kuruma hissedildiği anda başlanmalıdır. Aslında ellerimiz ve yüzümüze ne kadar önem veriyorsak ayak bakımı içinde bu kadar önem verilmelidir.

Topuk çatlakları oluştuktan sonra topuk bölgesinde nasır, kızarıklık, kaşıntı, iltihaplanma, deri dökülmesi gibi bir çok problem olabilir. Hatta kanama ve çatlaklarda dayanılmaz ağrı hissedilebilir. Tüm bunları ortadan kaldırmak için topuk çatlakları için evde bakım maskelerini uygulamalı ve düzenli bir şekilde devam etmelisiniz.

Topuk Çatlakları Neden Olur?

 • Topuklarda ve cildin nemsiz kalmasından
 • Yanlış ayak bakımından
 • Çok fazla ayakta durmaktan
 • Yanlış ayakkabı tercihinden
 • Sağlıksız beslenmekten
 • Yaşlanmadan dolayı
 • Egzama, sedef, diyabet ve tiroid hastalığı nedenleri

Topuk çatlakları yukarıda saydığımız tüm nedenlerden dolayı olabilir. Ancak korkmayınıza giç gerek yok. Sizlere vereceğimiz tarifler, kürler ve maskeler ile topuk çatlaklarına evde çözüm getireceksiniz.

Topuk Çatlakları için En iyi 10 Çözüm

Topuk Çatlakları için Bitkisel Yağlar

Topuk çatlakları için bitkisel yağlar kullanabilirsiniz. Bitkisel yağlar topuklarınızda ki çatlaklar kısa sürede tedavi eder. Zeytinyağı, susam yağı, hindistan cevizi yağı, evde topuk bakımı için kullanılabilecek en iyi yağlardır.

Nasıl Yapılır?

 • İlk olarak ayaklarınızı yıkayın ve bir ponza taşı ile topuklarınızı ovun.
 • Ponza taşından sonra ayaklarınızı tekrar yıkayın ve iyice kurulayın.
 • Yukarıdaki bitkisel yağlardan herhangi birisini topuk çatlakları üzerine sürün.
 • Temiz bir çift çorabı giyin ve gece boyunca bu şekilde yatın.

Topuk çatlakları için bitkisel yağları çatlaklar geçene kadar bu şekilde kullanabilirsiniz. Ne kadar faydası olduğunu ve hızlıca tedavi ettiğini gözlerinizle göreceksiniz.

Pirinç Unu Peelingi

Ayaklarınıza ve topuklarınıza evde harika bir peeling yapabilirsiniz. Bu peeling sayesinde ayaklarınızdaki çatlama ve kuruluk önlenecek aynı zamanda ölü deriler kalkacaktır.

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı elma sirkesi
 • 1 avuç pirinç unu

Nasıl Yapılır?

 1. Bal, elma sirkesi ve pirinç ununu belirtilen miktarlarda uygun bir kasede karıştırın. Karışım macun kıvamına geldiğinde topuklardaki çatlaklara sürün. Eğer topuk çatlakları kötü bir durumdaysa karışımın içerisine 1 çorba kaşığı zeytinyağı veya badem yağı ekleyebilirsiniz.
 2. Ayaklarınızı 10 dakika boyunca suda bekletin ve ardından bu maske ile topuk kısmına peeling uygulayın. Mümkünse bir fırça ile uygulamanız çok daha iyi olacaktır.
 3. Topuk çatlakları geçene kadar haftada bir kaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Topuk Çatlakları için Limon

Limon asit özelliği ile çatlama olan cildi yumuşatır ve etki eder. Topuk çatlakları için limon uygulamasını aşağıdaki tarife göre uygulayabilirsiniz.

 1. Bir leğen içerisine ılık suyu doldurun ve içerisine 1 çay bardağı limon suyu ekleyin.
 2. Bu su içerisinde ayaklarınızı 10 ile 15 dakika arasında tutun.
 3. Ardından bir ponza taşı ile topuklarınızı ovun.
 4. Ayaklarınız yıkayın ve havlu ile kurulayın.

Gül suyu ve Gliserin

Gül suyu çatlamış topukları yumuşatmak için kullanılabilir. Gül suyu ile beraber gliserin ise cildi yumuşatır. İçerisine A, B3, C, D ve E gibi antioksidan, enflamatuar özellikler barındırır.

Bunun için gliserin ve eşit miktarda gül suyunu karıştırıp, geceleri yatmadan önce topuklarınızı ovalamak, topuk çatlaklarını iyileştirecektir.

Topuk Çatlakları için Parafin

Topuk üzerindeki çatlaklar gerçekten kötü ve acı veriyorsa parafin tedavisi ile hızlı bir şekilde tedavi sağlayabilirsiniz. Parafin, topuk çatlaklarını yumuşatmak için doğal bir yöntemdir.

Nasıl Yapılır?

 1. Bir blok parafin mumunu benmari usulü eritin.
 2. İçerisine 2 çorba kaşığı hindistan cevizi yağı ekleyin.
 3. Ocaktan aldığınız karışımın soğumasını bekleyin.
 4. Karışıma ayaklarınızı daldırın ve 5-10 saniye kadar bekletip, çekin. Bu işlemi bir kaç kere yapabilirsiniz. Ancak her seferinde karışımın ılık olmasına özen gösterin.
 5. Katmanlar ayakta kalsın ve 30 dakika sonra ayaklarınızdan çekip alın.

Topuk çatlaklarına evde yapabileceğiniz tüm bakım yöntemlerini sizler için sıraladım. Dilediğiniz yöntemi deneyerek evinizde topuk çatlaklarına gözüm bulabilirsiniz. Eğer komple ayak bakımı yapmak isterseniz ayak bakımı kategorimizi de incelemenizi tavsiye ederim.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.