Saç Dökülmesi Neden Önlenir?

Saç Dökülmesi Neden Önlenir?

Saç Dökülmesi Neden Önlenir? Saç dökülmesi bir saç problemidir. Ancak saç dökülmesini önleyebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere saç dökülmesi nasıl önlenir ve saç dökülmesini önlemek için yapılması gerekenler hakkında bilgi vermek istiyorum.

Sizlere saç dökülmesi nasıl önlenir anlatımına başlamadan önce saç döngüsü hakkında bilgi vermek istiyorum. Saç büyüme döngüsü yaklaşık olarak 2 veya 3 yıl sürer. Her saç teli ayda 1 santimetre kadar büyüme sağlar. Saç derinizde olan saçların %90’ı bu zaman bölümünde büyürken, dökülen saçlar yani %10’u ise 3 ile 4 ay içerisinde uzama döngüsünü tamamlar.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesini önlemenin ilk yolu saçlarınızı tararken doğru tarağı seçmelisiniz. Eğer dökülen saçlara sahipseniz, doğru tarak seçimi yapmayı unutmayın. Mesela saçlarınızın yoğunluğuna göre geniş açılı taraklar kullanın. Eğer sık taraklar kullanırsanız, bu taraklar saçlarınızı çekecek ve saçlarınız koparak daha fazla saç dökülmesi oluşacaktır.

Saç Dökülmesini Önlemek için Düzgün Gıdalar Tüketin

Saç Dökülmesini engellemek için doğru yiyecekler seçin. Saç dökülmesini önlemenin diğer önemli etkeni ise doğru beslenmektir. Doğru beslenmek saç kaybını önler. Özellikle yanlış diyet yapan kişilerin vitamin eksikliğinden dolayı saç dökülmeleri daha çok ve sık olur. Saçların sağlıklı bir şekilde uzaması için protein bakımından zengin gıdalar tüketmeye özen gösterin.

Sabah kahvaltılarında tahıl tarzında hatta üzüm gibi protein içeren sebze, meyve gibi gıdalar tüketmeye özen gösterin.

Düzenli ve Bol Su için

Saç dökülmesini önlemek için düzenli bolca su tüketin. Saçlar sağlıklı olabilmek için suya ihtiyacı vardır. Su aynı zamanda saç büyümesi için gerekli olan mineralleri sağlar. Mümkün olduğu kadar su tüketimi yapmaya özen gösterin. Saçlarınızın dökülmesini istemiyorsanız, gün içerisinde en az 2 litre su tüketmelisiniz.

Saçlarınızı Rahat Bırakın

Saçları en çok döken etkenlerden biride saçları toplamaktır. Saç dökülmesi yaşayanların bilinçsizce saçlarını toplaması, at kuyruğu yaptırması, örgü gibi saç şekilleri vermek saçlara inanılmaz zarar veriyor. Özellikle saçı dökülen kişilerin bu saç stillerini yapmamasında yarar var. Bu saç stilleri hem saçlarınıza gerektiği kadar havalandırmasını kesiyor hemde gereksiz bir basınç yapıyor.

Saça Gerekli Olan Vitaminleri Sağlayın

Saç dökülmesi genelde vitamin eksikliğinden kaynaklanır. Bu nedenle saçlarınıza gereken vitaminleri sağladığınızda saçlarınız toplanır ve dökülme kesilir. Saçın en gerekli olduğu vitaminler çinko, demir, C vitamini, A vitamini, kalsiyum gibi vitaminlerdir. Bu vitaminleri de portakal, muz, elma, ananas gibi meyveler tüketerek sağlayabilirsiniz.

Saçlarınızı Dış Etkenlerden Arındırın

Saçlarınız gün içerisinde hava kirliliği, toz, araç egzozları gibi dış etkenleri çok çabuk enzimler ve mat bir görünüme bürünür. Bu nedenle saçlarınızı en az haftada iki kere yıkayarak dış etkenlerden arındırmalısınız. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli husus çok sık yıkamamalısınız. Saçlarınızı eğer çok sık yıkarsanız ve özellikle saçlarınız dökülüyor ise saç dökülmesi daha da artacaktır.

Saçlarınızı Zararlı Işınlardan Koruyun

Saçlarınızı zararlı ışınlardan koruyun. Özellikle deniz kenarına gittiğinizde saçlarınıza bir bandana, eşarp veya şapka takmaya özen gösterin. Zararlı güneş ışınları saçlarınızı nemsiz bırakarak saçlarınızın incelmesine daha sonrasında ise dökülmelere yol açmaktadır. Bunu önlemek için saç derinizdeki nem oranını korumalısınız. Saçlarınızın nem oranını korumak için saç nemlendiricileri kullanabilirsiniz.

Saçınız Dökülüyorsa Fön Kullanmayın

Eğer saçlarınız dökülüyorsa, fön kullanmayın. Eğer kullanıyorsanız da saç sıcakta değil, ılık seviyede kullanmaya özen gösterin. Aksi taktirde saçlarınızdaki nem oranını kurutarak, saçlarınızın daha fazla dökülmesine sebep olacaktır. Mümkün olduğu kadar saçlarınızı doğal olarak kurumaya bırakın. Fön makinesi yerine havlu ile kurutmak daha sağlıklıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.