Ozon Yağının Faydaları ve Kullanımı

Ozon Yağının Faydaları ve Kullanımı

Ozon yağının faydaları ve kullanımı hakkında sizlere bir paylaşım yapmak istedim. Senelerdir kozmetik reyonlarında gördüğüm ve ne işe yaradığını bilmediğim ozon yağı hakkında derinlemesine bir araştırma yaptım ve sizlere hem cilde faydalarını hemde nasıl kullanıldığını anlatmak için bir yazı hazırladım.

Atmosferde doğal olarak bulunan ozon gazının birçok işlevi vardır. Bazılarını sayarsak; havayı arındırır, güneşi zararlı ultraviyole ışınlarından korur, içme suyunu arındırır ve bakteri, virüs ve mantar gibi mikroorganizmaları yok eder.
Ozon bunun yanı sıra güzellik endüstrisi ürünlerinde de kullanılır. Birçok canlandırıcı etkisi vardır. Aktarlardan ozon yağı satın alınabilir, ozon yağı ülkemizde diğer ülkelerden daha sonra kullanılmaya ve bugün artık doktorlar tarafından tavsiye edilmeye başlanmıştır. Bu nedenle, ozon yağı kullanımı daha güvenilirdir.

Ozon Yağı Nedir?

Ozon yağı nedir? Dünyaca tanınmış mucit ve fizikçi olan Nikola Tesla tarafından keşfedildiği rivayet edilen ozon yağının aslında 1900’lerde çok yaygın olan tüberkülozu tedavi etmek için kullanıldığı söyleniyor. Faydalarının birçok çevre tarafından biliniyor olması çeşitli hastalıkların tedavisi için denenmesine yol açmıştır. O zamandan bu yana, özellikle cilt sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi olduğu için sık sık kullanılmaktadır.

Bu yağın bileşimine bakarsak, ozonun bir gaz olduğunu zaten biliyorsunuz. Bu yağ, ozon gazının saf zeytinyağına eklenerek yapıldığı için bu şekilde adlandırılmıştır. Tabii ki, sıklıkla zeytinyağı olarak adlandırılsa da, susam yağı ve buğday yağı gibi diğer birçok doğal yağa eklenerek yapıldığını vurgulamakta fayda var.

Ozon Yağının Yapısı Nasıldır?

Ozon yağı genellikle jel benzeri bir yapıda görünse de, hazırlık aşamasında olası değişiklikler nedeniyle daha sıvı benzeri bir kıvama sahip olabilir. Sıvı ve jel ozon yağı arasındaki fark doymuş oksijen ve ozon miktarıdır. Yağı jel kıvamına getirme işlemi daha uzun sürer. Jelleşmiş ozon yağındaki oksijen ve ozon doygunluk seviyeleri sıvı ozon yağından çok daha fazladır.

Bu rakamlara bakarsanız, sıvı ozon yağındaki oksijen ozon oranı % 10’a kadar olabilmesine rağmen, jel ozon yağında bu oran% 50’ye (hacim) ulaşır. Aynı zamanda, cilde uygulandıktan sonra, sıvı ozon yağının etkisi uzun süreli olmasa da, jelin etkisi 12 saatten fazla sürebilir.

Bu yağ ayrıca güçlü antioksidan özellikleri ile bilinen ozon katkılı zeytinyağı ve ozonlanmış yağ gibi farklı isimlerle bilinir ve bu işlev nedeniyle özellikle cilt sağlığı başta olmak üzere birçok hastalık ve sorun için faydalıdır.

Ozon Yağı Ne İşe Yarar?

Ozon yağı ne işe yarar? Genel yararları ile bilinen doğal bir üründür ve sağlık alanında devrim niteliğindedir. Ozon yağının en önemli faydalarından biri, yaraların hızla iyileşmesine yardımcı olabilmesidir. Vücutlarında çok kolay yara oluşabilen diyabet hastaları bu üründen rahatlıkla faydalanabilirler. Ayak mantarlarının ve benzeri diğer hastalıkların tedavi sürecinde aktif rol oynayabilen bir yağdır. Ozon yağı genellikle sedef hastalığı, varisli damarlar, kırışıklıklar, egzama ve akne gibi cilt problemlerini tedavi etmek için kullanılır.

Masaj salonlarında faydaları nedeniyle pratikte kullanılan yağlardan biridir. Günümüzde ozon yağı, özellikle cilt hastalıklarının tedavisinde çeşitli hastalıkları tedavi etmek için alternatif tıpta yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ozon Yağı Nasıl Kullanılır?

Ozon yağı nasıl kullanılır? Harici olarak kullanılan bir yağdır. Başka bir deyişle, anlatılan faydalarından yararlanmak için, etkiyi elde etmek istediğiniz cilt bölgesine uygulamak yeterlidir. Uygulamadan önce, cildinizi kir ve kozmetik kalıntıları gibi çeşitli şeylerden iyice temizlediğinizden emin olun.

Ozon yağını uygularken, parmaklarınızla masaj yapabilirsiniz. Bu şekilde, yağın cildiniz üzerindeki etkisini üst düzeye çıkartabilirsiniz ve ayrıca kan dolaşımınız hızlanacağı için daha olumlu sonuçlar elde edeceksiniz.
Eğer bu yağı saçlarınız için kullanacaksanız saçın miktarı ve yoğunluğu göz önüne alınacak biçimde bir miktar ozon yağını saçlarınıza sürebilirsiniz. Saç köklerine masaj yaparak uçlara kadar ilerleyebilirsiniz. Ozon yağını bu şeklide sürüp bir saat beklettikten sonra saçınızı durulayabilirsiniz.

Ozon Yağı Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ozon yağı cilde uygulandıktan sonra doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Bu nedenle, cilt bakımında ozon yağı kullanıldığında, akşam veya gece kullanılması daha uygun olacaktır. Uzmanların herhangi bir zarar olmadığını belirtmesine rağmen, ozon yağı kullanırken dikkat edilmelidir. Ozon yağı kullanırken aşırı miktarda kullanmamaya dikkat edin. Ozon yağının ağızdan tüketilebileceği söylense bile, doktora danışmadan denenmemeli ve sağlık riske atılmamalıdır.

Ozon Yağının Faydaları Nelerdir?

Kozmetik reyonlarında yaklaşık 30-40 TL arasında fiyatlara satılan ve cilde bir çok yararı olan ozon yağının faydaları hakkında konumu başlatmadan önce sizlere ozon yağının faydaları hakkında bir video izletmek istiyorum. Ardından konumuza geri dönebiliriz.

 • Eğer cildinizde herhangi bir yanık varsa bu yanık üzerine ozon yağı kullanabilirsiniz. Ozon yağını sürer sürmez etkisini görmeye başlayacaksınız.
 • Düzenli olarak cilde sürülen ozon yağı, cildin daha canlı ve pürüzsüz bir görüntü vermesini sağlar.
 • Göz kenarlarında bulunan çizgileri ve şişliği alıcı bir özelliği vardır.
 • Eğer başınız sürekli ağrıyor ve baş ağrısından şikayetiniz varsa ozon yağı kullanabilirsiniz. Ozon yağı ile baş bölgesine masaj yaptığınızda baş ağrısı geçmektedir.
 • Ozon yağı selülit oluşumunu engeller. Bunun dışında hamilelik süresince oluşan çatlaklara da iyi gelir. Dilerseniz hamilelik başlangıcında çatlaklardan korunmak veya hamilelik sonrası oluşan çatlaklara düzenli olarak uygularsanız çatlaklardan eser kalmaz.
 • Kışın soğuktan çatlayan dudaklarınıza sürdüğünüz ozon yağı anında etki göstererek, dudakları nemlendirir ve tedavi eder.
 • Ciltteki mantar oluşumu ile savaşır. Ciltteki mantarı ve bakterileri uzaklaştırır. Özellikle ayak mantarı için çok faydalıdır.
 • Ozon yağını ile düzenli bir şekilde yüzünüze sürerseniz, yaşlanmayı geciktirir.
 • Ağız bölgesinde tahriş, uçuk, kızarıklık gibi cilt sorunlarını kısa süre içerisinde ortadan kaldırır.
 • Ozon yağı ile masaj yapıldığında vücut rahatlar.
 • Cilt kuruluğunun önüne geçer ve cildi nemlendirir.
 • Ozon yağının faydaları arasında şeker hastalığından dolayı oluşan yaraların daha hızlı kapanmasını sağlamakta vardır.
 • Ağız kenarlarında çıkan yara ve uçukları hızlı bir şekilde iyileştirir.

Ozon Yağının Kullanımı

Ozon yağının faydaları kısmında sizlere anlattığım gibi bir çok probleme el atan bu muhteşem yağ cilt derisindeki hücreleri hızla yeniliyor. Peki ozon yağının kullanımı nasıl oluyor? Dilerseniz bu konuya da değinelim.

Ozon Yağı ile Çürük Tedavisi

Hani kolunuzu bacağınızı bir yere çarparsınız ve morlukla beraber ciltte çürük oluşur. İşte bu tip çürüklere ozon yağının faydası çok fazladır. Aynı zamanda çürük olan bölgedeki ağrıyı azaltır.

Ozon Yağı ile Sivilce ve Akne Tedavisi

Cildinizde sivilce ve akne problemi varsa mutlaka ozon yağı  kullanmanızı tavsiye ederim. Ozon yağı ile sivilce tedavisine başlamadan önce cildinizi güzel bir şekilde temizlemeli ve sonrasında ozon yağını sivilcelerin üzerine sürmelisiniz. Ozon yağı bölgede kuruduktan sonra yüzünüzü temizleyebilirsiniz.

Ozon Yağı ile Egzama Tedavisi

Ozon yağının faydaları arasında egzamaya iyi geldiği de bilinmektedir. Bunun için dilerseniz egzamalı bölgeye direk olarak ozon yağı uygulayabilir yada

Ozon Yağı ile Ayak Mantarı Tedavisi

Eğer ayaklarınızda mantar varsa ve bir kaç gün içerisine ayak mantarından kurtulmak istiyorsanız ozon yağı kullanmalı ve ayak mantarından kurtulmalısınız. İlk olarak ayaklarınızı güzel bir şekilde yıkayın ve iyice kurulayın. Kuruladıktan sonra ozon yağını ayaklarınıza sürün. Bu işlemi günde 3 defa tekrarlarsanız ayak mantarından eser kalmayacaktır.

Ozon Yağı ile Yara İyileştirme

Ozon yağının yaraları çok çabuk iyileştirdiğini söylemiştik. Yara üzerine ozon yağı uygulandığında yaradaki bakterileri ve mikropları yok ederek, yaranın daha çabuk iyileşmesini sağlar.

Ozon Yağı ile Pişik Geçirme

Bir parça pamuğa ozon yağı damlatıp, pişik olan yere kompres yapın. Bebekler içinde kullanılabilir. Örneğin bebeğin küvetine 2 damla ozon yağı damlatıp, bebeği içine oturtun. 10-15 dakika bebeğin küvette kalmasını sağlayın. Pişik aynı gün içerisinde geçecektir.

Ozon Yağı ve Baş Ağrısı Tedavisi

Başınız mı ağrıyor? Ozon yağı ile baş bölgenize masaj yapın. Baş ağrınızın çabucak geçeceğini göreceksiniz.

Ozon Yağı ve Hemoroid Tedavisi

Hemoroid kaşıntılı ve ağrılı geçebilir. Pamuğa damlattığınız 2 damla ozon yağı ile bölgeye süreceğiniz şifalı ozon yağı ağrıyı ve kaşınma hissini alacaktır.

Tırnak Mantarı için Ozon Yağı

Tırnak mantarından şikayet ediyorsanız mutlaka ozon yağı kullanmalısınız. Önce tırnaklarınızı kesin. Ardından tırnak mantarının olduğu bölgeye sabah ve akşam günde 2 defa ozon yağını uygulayın. Kısa sürede tırnak mantarı iyileşecek.

Ozon Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Ozon yağı antioksidan özellikleri sayesinde akne ve akne gibi cilt problemleriyle başa çıkmaya yardımcı olur. Egzama gibi cilt rahatsızlıklarının hızla iyileşmesini destekler. Kırışıklık oluşumunu geciktirir. Yaşlanma karşıtı etkiler üretir. Çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan döküntü ve şişlik için faydalıdır. Enflamasyon durumunda, daha hızlı iyileşmeye yardımcı olur. Birçok yanığı, özellikle güneş yanığını hızla iyileştirebilir. Cildin parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar. Derin cilt temizliği sağlar. Tıkanmış gözenekleri önleme etkisine sahiptir. Uçuk ve aft gibi sevimsiz görünen problemlerin ağız çevresinden geçmesine yardımcı olur.

Nemlendirici işlevi kuru ciltler için canlılık ve esneklik sağlar. Çatlak dudakların iyileşmesine yardımcı olur ve çatlak oluşumunu azaltır. Her gece yatmadan önce, cilde günde bir kez ozon yağı uygulayın. Cildin kan dolaşımını hızlandırır ve oksijen sağlar. Bu nedenle, cilt sağlıklı bir şekilde nemlendirilir. Selülit sorunlarına ek olarak, ozon yağı hamilelik sırasında ve sonrasında ortaya çıkan cilt çatlamasını önleyebilir.

Ozon yağı güneş yanıklarını etkili bir şekilde önleyebilir. Ozon yağı cilt sağlığına iyi gelir. Cildin yaşlanmasını yavaşlatabilir, cilt hücrelerinin sağlığını koruyabilir ve yaşlanmanın neden olduğu kırışıklıkları azaltabilir. Cilt hücrelerinin sağlıklı bir şekilde oksijen almasına yardımcı olur. Ciltte meydana gelen iltihaplanmaların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

Ozon Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Saçlara ozon yağı uygulandığında, kepek sorunlarının giderilmesine yardımcı olur ve saça parlaklık ve doğal yumuşaklık sağlar. Saçın sağlıklı bir görünüme sahip olmasına yardımcı olur. Sağlıklı saç büyümesi sağlar.

Ozon Yağının Zararları Nelerdir?

Ozon yağının zararları nelerdir? Ozon yağının hiçbir yan etkisi yoktur, çünkü doğal katkı maddesi içermeyen bir yağdır. Ozon yağı doğadan elde edilen bir üründür, mikrop kırıcı etkiye sahip yağ ile karşılaştırıldığında, zararsızdır ve ihtiyacı olan herkes için uygundur.

Uzmanlar, ozon yağının geniş yararları hakkında ayrıntılı bilgi edinilmesini ve bu yağdan sağlık yararları elde etmenizi önerir. Bununla birlikte, oral yoldan ozon yağı alırken, dozajına dikkat edilmelidir. Ozon yağı, çocuklarda sık görülen pişikler için kullanılır. Çocukların cildi yetişkinlerin cildinden daha hassas olduğu için seyreltilerek kullanılması tavsiye edilir. Aşırı ozon yağı tüketimi sağlık sorunlarına neden olabilir ve sindirim sistemini tehdit edebilir.

Ozon Yağının Fiyatı Nedir?

Ozon yağı, aktarlardan ya da doğal ürünler de satan eczanelerden alınabileceği gibi uygun fiyatlara çevrimiçi alışveriş sitelerinden de satın alınabilir. Bu bağlamda dikkate alınması gereken en önemli noktalardan biri, ürünün güvenilir bir yerden tedarikinin sağlanmasıdır. Ozon yağının sahteleri olabilir çünkü diğer yağ türlerinden daha değerli bir yağdır.

YORUMLAR

 1. blank merve dedi ki:

  harika ya bu yağ sayesinde artık yüzüm çok güzel oldu artık herkez beni beğeniyor bu sayfayada çok teşekür ederim sizler olmasaydınız güvenip süremicektim sizleri seviyorum :)))