Tüylenme Neden Olur, Sir Ağda ile Tüylerden Kurtulma

Tüylenme Neden Olur, Sir Ağda ile Tüylerden Kurtulma

Bilimsel olarak adı hirsutizm olarak bilinen ve birden fazla da nedeni bulunmaktadır. Sonucunda ise vücudun çeşitli kısımlarında birçok tüylenme görülmektedir. Belli bayanları çok fazla etkilemektedir.

Bazı bayanlarda tüylenmeler sırt, bacak, yüz ve kollarda normalden biraz daha fazla çıkmaktadır. Bu bir sağlık sorunu değildir. Fakat estetik ve güzellik bakımından bayanların da canını hayli sıkan bir durumdur. Bazı durumlarda tüyler vücudun bazı bölgelerinde çene, göğüs, bacaklar, sırt, kol, boyun gibi yerlerde fazlasıyla çıkar. Bu durumda erkek kelliği gibi erkeklerle alakalı olan durumlardır. Bilimsel adı ise hirsutizmdir. Bayanları da etkilemektedir. Küçük bir sorun olarak da görünebilir. Çok nadiren de olsa hayattan zevk alınmasını engellemekte ve ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

blank

Bayanlar istenmeyen tüylerden kurtulabilmek için özellikle de kasık bölgesi, bacaklar ve koltuk atlarını tıraş ettikleri zaman, sir ağda yaptıklarında ya da herhangi başka bir uygulama kullandıklarında dahi tüylerin vücutta büyük bir bölümünü kapladığı bilinen bir doğrudur.

Tüyün yağ bezleri bulunur ve çok kısa ve ince lifli kılcal damarlardan meydana gelebilmektedir. Boy uzadıkça da ve androjen hormonu sebebi ile kalınlaşıp kurumaya da başlamaktadır. Bu hormonun üretiminde erkeklerde çok yoğun ve bundan dolayı erkeklerin vücudunda bayanlara oran ile çok daha fazla tüy bulunmaktadır. Fakat bazı bayanlarda androjen hormonu daha fazla olmaktadır. Bundan dolayı da vücutlarında daha çok yerinde uzun, kalın ve koyu renkli tüyler çıkmaktadır.

Bir bayanda hirsutizm görüleceği görülmeyeceğini belirleyecek olan faktörler genetiktir. Tüy köklerinde örnek olarak testosteron gibi farklı hormonlara tepkiler vermektedir. Bu hormonlara fazla tepki veren bölgeyse kasık bölgeleridir. Bundan dolayı da hem bayan hem de erkeklerde buralarda daha çok tüy çıkmaktadır. Aynı durum ise tüylerin kalın ve yoğun olarak çıkmış olduğu koltuk altı bölgesinde de görülebilmektedir. Erkeklerin tüyleri ise bayanlara oran ile sırt, göğüs ve karın gibi tipik olan bölgeler daha kalın ve uzun bir şekilde çıkmaktadır. Çoğu bayanın da bu bölgeler de tüyü bulunmaktadır. Fakat burada olan tüyler kısa, yumuşak ve belli belirsiz olarak çıkmaktadır. Fakat androjen hormonunun fazla çalışmasıyla tüyler kalınlaşır, uzar ve çoğu durumlarda da erkeksi bir görüntü ortaya çıkar.

Bazı bayanlarda androjen seviyesi konjenital adrenal hiperplazi ya da polikistik over gibi farklı patolojierden kaynaklı olarak artabilmektedir. Hirsutizme aynı zamanda da gerginlik ya da zihinsel stres, aşırı kilolu olmak ve kısırlık da neden olabiliyor.

Sir Ağda ile Tüylerden Kurtulma

blank

Sir ağda İspanya ve birkaç Amerikan ülkesinde uygulanmış olan en popüler yöntemlerden biri. Evde yapmak isteyenler ya da bir güzellik yerinde de yaptırabilirler. Sirle tüy aldırmalar tüyün geri çıkma süresi kişiye bağlık olarak 4 ila 5 hafta kadar uzatması neden ile diğer tekniklere göre çok avantajlı bir işlemdir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Maddi Yardım