Çayla Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Çayla Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Çayla Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Günlük hayatımızda çok fazla tüketilmesinin hekimler tarafından zararlı görülen bu çayın içeriğinde birden fazla çok yararı bulunmaktadır. Çay ile yapacağınız bakım maskelerini sizlerle paylaşacağız.

Çayın Sivilceye Etkisi

Çay, sivilce tedavisinde kullanılan popüler bir bitkisel ilaçtır. Çay, antibakteriyel, antiinflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Bu özellikler, sivilce oluşumuna neden olan bakterileri öldürmeye, iltihabı azaltmaya ve cildin iyileşmesini desteklemeye yardımcı olabilir.

Çay, sivilceye karşı etkili olduğu gösterilen birkaç farklı şekilde kullanılabilir. Çay, cilt üzerinde doğrudan uygulanabilir, çay poşetlerinden sıkılarak elde edilen sıvı ile yüz yıkanabilir veya çay ekstreleri içeren cilt bakım ürünleri kullanılabilir.

Çay, sivilce tedavisinde etkili olduğu gösterilen bazı çalışmalardan bazıları şunlardır:

 • 2010 yılında yapılan bir çalışmada, yeşil çay ekstresi içeren bir kremin, ergenlik dönemindeki sivilce hastalarında sivilce oluşumunu ve şiddetini azalttığı bulundu.

 • 2012 yılında yapılan bir çalışmada, siyah çay özütü içeren bir temizleyicinin, yağlı ciltli kişilerde sivilce oluşumunu ve şiddetini azalttığı bulundu.

 • 2015 yılında yapılan bir çalışmada, çay ağacı yağı içeren bir kremin, sivilce hastalarında sivilce oluşumunu ve şiddetini azalttığı bulundu.

Çayın sivilceye karşı etkili olup olmadığı konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Ancak, mevcut araştırmalar, çayın sivilce tedavisinde etkili olabileceğini göstermektedir.

Çayı sivilce tedavisinde kullanmayı düşünüyorsanız, önce doktorunuzla konuşmalısınız. Çayın cildiniz için uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilirler.

Çay ile Cildi Canlandıran Maske

Malzemeler

 • Bal
 • Yoğurt
 • Çay

Hazırlanışı

Bütün malzemeler 1 tatlı kaşığı ile tabağa konur ve tahta kaşık yardımı ile karıştırılır. Gözleriniz hariç yüzünüze yedirin. 15 ila 20 dakika arasında bekleterek ılık su ile yıkayınız. Cildiniz de daha canlı ve yumuşak bir etki bırakır. Haftada 1 kez yapmanız da cildinizdeki değişikliği görebileceksiniz.

Şişmiş Gözlere Çay Maskesi

Malzemeler

 • Su Bir Bardak
 • Çay Poşet 2 Adet

Hazırlanışı

Kaynamış olan suyun içerisine poşet çayı koyun ve demlenmeye bırakın. Daha sonra suyunu süzün ve dolapta soğumasını bekleyin. Soğuyan çayı pamuğa bandırın, uzanarak gözlerinizin üzerine koyun. 10 ila 15 dakika sabahları bu şekilde gözlerinize çay maskesini uygulayabilirsiniz. Göz şişliğinizi geçirecek ve göz yorgunluğunuzu da tamamen alacaktır.

Saçlarınızı Canlandıracak Bakım

Normal demlediğiniz çayı duş yapacağınız zaman yanınıza alın ve şampuanlandıktan sonra temizlenmiş saçınıza yedirerek dökünüz. 5 ila 10 dakika saçlarınızda bekletin. Banyo sonrasında saçlarınızın kendiliğinden kurumasını bekleyin.

Çayın içerisinde yer alan tein maddesi saçlara antioksiden görevi vermektedir. Saçları hem besleyip hem de canlandırmaktadır. Aynı zamanda da çay ile yapılan saç bakımında saç derisinde kan dolaşımını da fazlası ile hızlandırmaktadır.

Siyah Çay ile Peeling

Siyah çay kullanmanın en iyi yanı, içerisinde B2 vitamini, C ve E vitamini, magnezyum, potasyum gibi beyazlatıcı etkileri olan maddelerdir.

Malzemeler

 • Yemek Kaşığı Siyah Çay
 • 1 Bardak Sıcak Su
 • Yemek Kaşığı Bal
 • Çay kaşığı Limon Suyu

Hazırlanışı

Sıcak suyu çayın üzerine dökün ve 2-3 dakika demlenmesini bekleyin. Daha sonra suyu başka bir kaba alarak çay tanelerinin içine balı ve limonu ekleyiniz. Sulu olduğundan üzerinize bir örtü alın. Gözlere gelmemesine dikkat edin. boynunuza da maskeyi uygulayabilirsiniz. 5 dakika kadar yüzünüzde bekletin. Daha sonra masaj yapar gibi maskeyi temizleyebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.