Kil Maskesi Nasıl Yapılır?

Kil Maskesi Nasıl Yapılır?

Kil maskesi nasıl yapılır? Daha güzel gözükmeniz için hafızamızda olan tüm maskeleri sizlerle paylaşmayı planlıyoruz. Kil maskesi tarifleri sayesinde evinizde cilt bakımı yaparak güzel bir cilde kavuşmanız için bir kaç tane tarif vereceğiz. Kil, cildinize güzellik katarken, daha bakımlı ve temiz bir cilde sahip olabileceksiniz. Kil maskesi nasıl yapılır ne işe yarar? Saf kil maskesi evde nasıl yapılır? Kil maskesi haftada kaç kez yapılmalı? sorularına yazımızda yanıt bulabilirsiniz.

İşte sizlere yüzünüz için uygulayabileceğiniz bir kaç kil maskesi çeşidi;

Cilde İyi Gelen Kil Maskesi

 • 1 çay kaşığı kil
 • 1 çay kaşığı limon
 • 1 çay kaşığı aspirin tozu veya 2 adet aspirin

Hazırlanışı : Varsa aspirin tozu eğer yoksa 2 adet aspirini güzelce ezin ve toz haline getirin. Sırasıyla kilin içerisine limon, aspirin tozunu ilave edin ve bolca karıştırın. Kil maskesini cildinize sürün ve yaklaşık olarak 20 dakika bekleyin. Maske yüzünüzde gerginleşmeye başlayacaktır. 20 dakika sonrasında yüzünüzü temizleyebilirsiniz. Bu kil maskesi tarifini haftada 1 kere yapmanız ideal olacaktır.

Yağlı Ciltler için Kil Maskesi

 • 1 tatlı kaşığı kil
 • 1 tatlı kaşığı portakal suyu
 • Vazelin
 • Lanolin
 • Elma suyu

Hazırlanışı : Yapacağınız yağlı cilt için kil maskesini eşit kıvamlarda tüm malzemeleri bir kaba koyun ve kıvamı gelene kadar karıştırın. Ardından cildinize sürün. 15 dakika bekledikten sonra cildinizi bol su ile yıkayım. Yağlı cildi olan kişiler bu maskeyi haftada 1 kere yapması durumunda yağlanma dengelenecek ve cildinizdeki akne ve sivilcelerden kurtulmuş olacaksınız.

Canlılık Veren Kil Maskesi

 • 1 tatlı kaşığı mısır unu
 • 1 çay kaşığı pirinç
 • 1 tatlı kaşığı kil
 • Nemlendirici krem
 • Su

Hazırlanışı : Malzemelerin hepsini eşit kıvamda bir kaseye koyup yüzünüze uygulayabilirsiniz. Canlılık veren kil maskesi sayesinde yüzünüz daha canlı ve pırıltılı gözükecektir. Bu doğal kil maskesi cildinizi besleyerek, cildinize canlılık ve parlaklık katacaktır. Haftada 1 kere yapmanız durumunda yüzünüze gelecek canlılığa şahit olacaksınız.

Siyah Noktalar için Kil Maskesi

 • 1 çay kaşığı kil
 • 1 yaylı kaşığı papatya suyu

Hazırlanışı : Kil ve papatya suyunu bir kase içerisinde karıştırın. siyah noktalar için kil maskesi cildinize uyguladıktan sonra 5 veya 10 dakika arasında beklemeniz gerekmektedir. Kil ve papatya suyu maskesini 2-3 günde 1 yaparsanız, siyah noktalarınızdan kısa süre içerisinde kurtulursunuz.

NOT: Yukarıda yazdığımız kil maskeleri bazı ciltlerde, özellikle hassas ciltlerde sorunlar oluşturabiliyor. Cilt tam olarak kili kaldırmadığı için ufak çaplı yanmalar oluşuyor. Bu durumda maskenin süresini daha uzatabilir veya her defasında aynı problem ile karşılaşıyorsanız, kil maskesini yapmamaya çalışın.

Kil yüze nasıl uygulanır?

Gül suyu ile kil karıştırılır. Ardından yüzünüzün her yerine güzelce yedirerek sürülür. 20 dakika beklettikten sonra ılık su yardımı ile durulanır. Bu maskeyi haftada 1 kere kullanabilirsiniz.

Kil maskesi haftada kaç kez kullanılır?

15 20 dk yüzünüzde beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Kil maskesi haftada kaç kez uygulanmalı? Kil maskesini hassas cilde sahip olanlar haftada 1 kere. Yağlı ve karma ciltlere sahip olanlar ise haftada en fazla iki defa uygulamalıdır.

Kil maskesi cildi yakar mı?

Kil maskesini uyguladıktan sonra cildinizde yanma hissi duymanız çok normaldir. Bu hissi nemlendirici kremler ile giderebilirsiniz. Yanma hissi duyuyorsanız kil maskesini yüzünüzde çok fazla tutmuş olmanız muhtemeldir. Maksimum 5 dakika boyunca maske yüzünüzde dursun, fazlası cildiniz için zararlı olacaktır.

Kil maskesi cilde zarar verir mi?

Kil maskesinin cilt ve saç üzerinde etkileri konusunda olduğu gibi zararları konusunda da bilimsel çalışmalar yapılmamıştır. Kil maskesinin şimdiye kadar bilinen belirli bir zararı ya da yan etkisi yoktur.

Kil sivilce izlerine iyi gelir mi?

Cildinizde güneş lekesi, sivilce lekesi vb. gibi lekeleri düzenli bir kil maskesi yardımı ile kısa sürede yok edebilirsiniz. Renk açıcı bir özelliğe de sahip olduğu için cildinizdeki renk farklılıklarını bu sayede en az seviyeye indirir hatta belki de cildiniz uygunsa tamamen de yok edebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.