Protein Tozu Nedir? En Çok Tercih Edilen Protein Tozları

Protein Tozu Nedir? En Çok Tercih Edilen Protein Tozları

Protein tozu , vücuttaki kasların kısa süre içerisinde kuvvetlenmesi sağlayan ve içerisinde bol miktarda protein bulunan tozlardır. Protein tozları genel olarak sporcular tarafından kullanılır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda kal ve damar sağlığını korumak için faydaları bir yan üründür.

Protein Tozu Kullanımı Hakkında

Protein tozunun genel tanımını yapmış olduk. Ancak sizlere protein tozu hakkında bir çok bilgiye değinmek istiyoruz. Bu nedenle sizlere başlıklar halinde protein tozu kullanımı hakkında detaylı bilgilendirme yapalım.

Protein Tozu Nedir?

 

Protein tozları süt ve peynirin altında biriken atık sudan yapılır. İçerisinde bulunan proteinin %70-80 kadarı peynir proteini , kalanı da süt veya peynir suyundan meydana gelir.

Süt ve peynir altı suyu özel olarak filtre işlemlerinden geçer ve içerisinde yağ ve laktoz ayrıştırılır. Sonucunda meydana gelen sıvı süzülür ve toz haline getirilir. Ardından protein tozu olarak satılır.

En Çok Tercih Edilen Protein Tozları

Weider Premium Whey Protein Tozu

 

Alman üretimi olan ve Amerikan markası olan Weider Premium Whey Protein Tozu , en popüler ve en çok tercih edilen protein tozları arasındadır. Tercih edilmesinin sebebi ise %100 biyolojik olmasıdır. İçerisinde %25 civarında BCAA amino asit bulunur. Ayrıca glutamin bulunması ile beraber vücutta çok hızlı bir şekilde emilim sağlanır.

Optimum Gold Standard Whey

 

Optimum Gold Standard Whey Protein Tozu , hem fiyat bakımından hemde kalite bakımından çok tercih edilen protein tozlarından bir tanesidir. İçerisinde 5500 BCAA amino asit oranına sahip protein tozudur.

Öneri; Bu ürünü buradan tercih edebilirsiniz; “Optimum Whey”

BSN Syntha 6 Whey Protein Tozu

 

BSN Syntha 6 Whey Protein Tozu çeşitleri ile dikkat çeken protein tozları arasındadır. 6 farklı çeşidi bulunur. İçerisinde yüksek miktarda lif bulunur. Fitness yapan sporcuların en çok tercih ettiği protein tozu markalarından bir tanesidir.

Öneri; Bu ürünü buradan tercih edebilirsiniz;  “BSN Syntha 6 Edge”

Multipower Whey Protein Isolate 100

 

Multipower Whey Protein Isolate 100 protein tozu , emilim olarak çok hızlıdır. Aynı zamanda bu protein tozu içerisinde yağ , şeker ve karbonhidrat oranı %0’dır. Tamamı proteinden elde edilmiştir. Hızlı bir şekilde kütle yapmak isteyenler tercih edebilirler.

Öneri; Bu ürünü buradan tercih edebilirsiniz; “Multipower Whey Protein

Hardline Whey 3 Matrik Protein Tozu

 

Hardline Whey 3 Matrix Protein Tozu , ilk Türk sporcu tarafından 2013 yılında üretildi. Çok kısa bir süre içerisinde dünya markası haline gelen bu harika protein tozu en çok tercih edilen protein tozlarından bir tanesi oldu. İçerisinde yüksek miktarda enerji içeren bu ürün aynı zamanda 7900 BCAA amino asit bulundurmaktadır.

Protein Tozlarının Çeşitleri

Protein tozlarının çeşitleri bulunmaktadır. Bu protein tozları soya , yumurta , kazein , sığır gibi çeşitleri vardır. Protein tozlarının çeşitlerini de açıklayacak olursak;

Kazein Proteini : Kazein proteini çok yavaş emilim sağlayan aynı zamanda bir süt proteinidir. Kazein proteini aynı zamanda uzun bir zaman tokluk hissi yaratır. Özellikle yatmadan önce kullanılması en doğru olanıdır.

Soya Proteini : Bu protein tozu aynı zamanda vejeteryan tozu olarak da bilinmektedir. Soyadan elde edilen bu protein tozu , hayvansal gıda tüketmek istemeyenler kısacası vejeteryanlar tarafından tercih edilen bir protein tozudur.

Soya proteini hem kas kütlesini büyütmek hemde kalp sağlığını korumak isteyenlere karşı birebirdir. Ancak bu protein tozunu kullananlar iyi bir beslenme programı ile desteklenmelidir. Tadı çokta lezzetli olmayan soyalı protein tozu tatlandırıcı ile kullanılması tavsiye edilir.

Yumurta Proteini : Yumurta proteini içerisinde yüksek miktarda protein bulunur. Sporu çok seven ve aşırı spor yapanlara tercih edilebilir. Spor sonrasında vücudun kendini toparlayabilmesi için de kullanılan yumurta proteini , yağ yakını hızlandırır ve kasların daha çabuk ve hızlı gelişmesini sağlar. Yumurta akından üretilen yumurta proteini içerisinde karbonhidrat ve yağ bulunmaktadır.

Sığır Proteini : Sığır proteini içerisinde potansiyel amino asitler bulunur. Kas geliştirmek isteyenlere özellikle tavsiye edilen bir protein tozudur. Sığır proteinin içerisinde oldukça fazla demir minerali bulunur.

Tüm protein çeşitleri ve ürünleri hakkında bilgi almak içinProtein Tozuziyaret edebilirsiniz.

Hayvansal ve Bitkisel Protein Tozları Arasındaki Farklar

Hayvansal ve bitkisel protein tozlarının arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Bu farklılıkları sıralayacak olursak;

  • Hayvansal protein tozlarının içerisinde kas kütlesinin gelişmesinde daha destekleyici ve yardımcı mineral, vitaminler bulunur. Aynı zamanda hemen hemen bütün amino asitleri içerisinde barındırır.
  • Bitkisel protein tozları vücut tarafından hayvansal protein tozlarına göre daha kolay sindirilir ve spor sonrasında kas ağrılarını daha çabuk geçirirler.
  • Spor uzmanları bitkisel protein tozlarının kullanılmasını daha çok tavsiye etmektedir.

Protein Tozu Ne İşe Yarar?

Beslenmemiz sırasında tükettiğimiz gıdalarla beraber hem protein hem karbonhidrat hemde yağ almış oluruz. Ancak protein tozu tüketimi yapıldığında vücuda sadece ayrıştırılmış protein alınır. Bu şekilde vücudun protein fazlalığı çıkar. Özellikle ağır spor yapanlar ve kütle büyütmek isteyenler ağır spor sonrasında fazlasıyla protein yakar. Bu nedenle protein tozu kullanırlar. Bu nedenle ağır spor yapanlar çok yemek tüketmek yerine protein tozu tüketirler.

Günlük Ne Kadar Protein Kullanılır?

Gün içerisinde aldığınız kalorinin 3/1 ‘i kadar protein tüketmelisiniz. Ancak bunu yaş aralığına göre günlük alınması gereken protein miktarını yazmak daha doğru sonuçlar verecektir. Bu nedenle yaşa göre günlük protein alımı şu şekildedir;

  • 1 – 3 yaş arası günde 13 gram protein almalıdır.
  • 4 – 9 yaş arası günde 19 gram protein almalıdır.
  • 9 – 13 yaş arası günde 34 gram protein almalıdır.
  • 14 – 18 yaş arası günde 50 gram protein almalıdır.
  • 18 yaş üzeri ise 56 gram olmalıdır.

Ürünler hakkında 1cilbakimi.com olarak sizler için derleyeme çalıştık, ürünlerin güvenirlik ve satın alma işlemlerini Türkiye de sporcu gıdalarının önde gelen Aloprotein üzerinden alabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.