Kilo Aldıran Hatalar ve Yanlışlar

Kilo Aldıran Hatalar ve Yanlışlar

Çoğu zamanlar da kilo vermek isterken daha fazla kilo alındığı apaçık ortadır. Bu durumlarda kilo almanızın altında yatan sebebi araştırabilirsiniz. Buzdolabınız da bulunan sağlıksız yiyeceklerin listesini hazırlayın ilk önce, daha sonra sağlıklı yiyeceklerden oluşan bir liste yaparak buz dolabınızı bu besinler ile doldurabilirsiniz.

Kilo Aldıran Sebepler

Çok hızlı yemek yemek, lokmaları küçük yerine büyük bir şekilde yutmak, yemeği ağzınızda çiğnemeden ya da yemek yerken kullanılan kaşık ve çatalın elinizden hiç düşmemesi kilo almanızın sebeplerinden biridir. Yemeğe başlamadan önce kendinizi motive ederek, küçük lokmalar halinde ve yavaş bir şekilde mideniz yüklenmeden sindirimi kolaylaştırmak adına kilo vermenize de etki edecektir.  Uzmanlarında söyledikleri gibi lokmalar fazlasıyla küçültülene kadar çiğnemek gerekmektedir. Çok çiğnemeniz ve lokmalarınızın küçük hale olması yemekten sonraki ağırlığı size vermeyecektir. Ağır yemeklerden sonra ki o uyuma hissi küçük lokmalar ile kaldırabilmektesiniz.

Bilgisayar başında, televizyonun karşısında otururken abur-cubur yemekte kilo almanın faktörlerindendir. Bu durumda bu davranışınızdan hemen kurtulmanız gerekmektedir.

Öğünlerinizi asla atlamayın. Kendinize bir yemek listesi oluşturarak, öğün saatlerinizi her gün alışkanlık haline getiriniz. Sık ve az yemek metabolizmanızı daha çok hızlandıracaktır. Açlığınızı asla ihmal etmeyin aksi takdir de yediklerinizin yağa dönüşeceğini unutmamalısınız. Aç kalıp daha sonrasında yemek yediğinizde vücut alacağı vitaminleri direk olarak yağa dönüştürecektir.

Stres, regl zamanı, üzüntülerde ve sıkıntılarınız da açlık hisleriniz artabilmektedir. Bu durumları yaşadığınız takdir de meyve yemeye kendinizi itmelisiniz.

Yanlış saatlerde yemek yememeye özen gösterin. Akşam yemeğinizi 7’den önce mutlaka yemelisiniz. Fakat geceye kadar oturduğunuz da vücut tabii ki de acıkacağından yatmadan 3 4 saat önce meyve ağırlıklı yiyebilirsiniz. Fakat yatmadan önce bir şeyler yerseniz bu da size kilo alarak geri dönecektir. Çünkü yatma vaktinizde hareket kabiliyetiniz azaldığından kilo almanız da kolay olacaktır.

Mutlaka uzmanların da söylediği gibi günde 2.5 – 3 Litre su içmeniz gerekmektedir. Uzun süre su içmeyen kişiler obeziteye ve kanser ve kalp hastalıklarına yakalanmaya yakındırlar.

Kilo aldırmaz dediğiniz abur cuburlar aslında sandığınızdan daha fazla kilo aldırmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.