Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Yağlı cilt bakımı düzenli ve iyi yapılmadı taktirde başınızı ağartabilir. Cildinizin dış deri tabakasının üzerinde biriken aşırı yağlanma çeşitli cilt problemlerini de beraberinde getirir. Siyah nokta, sivilce, akne, beyaz noktalar, cildin tahriş olması gibi problemlere kucak açan yağlı cilt aslında bakımı son derece kolay ve basittir.

Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Yağlı cilt aslında bir cilt sorunudur. Cildin aşırı yağ üretmesinden cilt dışarıdan daha parlak ve geniş gözeneklere sahip olur.

Yağlı cilt, ergenlik döneminde vücudun genetik sorunlarından, beslenme seçimlerinden, stresli bir yaşamdan veya hormon değişiklikleri nedeniyle oluşur. Bu durum bazen kadınların gebelik, menopoz döneminde veya doğum kontrol hapı aldığı dönemlerde de başa gelebilir.

Yağlı cilt bakımı yapabilmek için bir çok yöntem var. Ancak ben sizi kimyasallara bulaştırmadan ve ucuz yöntemler ile yaptırmak istiyorum. Hemen yağlı cilt bakımı için bu yöntemlerden bahsetmeye başlayayım.

1- Yumurta Beyazı ile Yağlı Cilt Bakımı

Yumurta beyazı A vitamini bakımından zengin aynı zamanda cilt lekelerinden kurtulmak için cilde uygulanabilir.

 • Bir adet yumurtanın beyazını alın ve cildinize sürün. Yumurta beyazı cildinizde kuruduktan sonra cildinizi ılık su ile yıkayın. Bunu haftada iki defa yapabilirsiniz.
 • Bir adet yumurtanın beyazını yarım limonun suyu ile iyice karıştırın. Bu karışımı yüzünüze uygulayın ve 15 dakika boyunca yüzünüzde bekletin. Ardından ılık su ile durulayın. Bu cildin sıkılaşmasını ve ciltteki fazla yağı emmesini sağlayacaktır.

2- Limon Suyu ile Yağlı Cilt Bakımı

Limon suyu içerisinde sitrik asit bulunur. Bu asit sayesinde antiseptik özelliği ile cildin pH dengesini sağlar ve cildinizi besler. Aynı zamanda cilt rengini de açar.

 • Yarım limon suyuna yarım çay bardağı su ekleyin ve karıştırın. Bu karışıma bir parça pamuk batırıp tüm yüzünüzü silin. Silme işleminden sonra 10 dakika bekleyin ve ılık su ile cildinizi yıkayın. Limon suyu cildinizdeki yağı emecektir. Bu uygulama sonrasında bir nemlendirici krem uygulamayı ve günde bir defa bu işlemi yapmayı unutmayın.
 • Bir adet limon, bir çorba kaşığı bal ve bir çorba kaşığı sütü iyice karıştırın. Yüzünüze macun kıvamında olduktan sonra sürün. 10-15 dakika kadar yüzünüzde beklettikten sonra soğuk su ile yüzünüzü yıkayın. Günde bir defa yaparsanız bir haftada kesin çözüm olacaktır.

3- Yoğurt ile Yağlı Cilt Bakımı

Yoğurt, ciltteki pullanmayı ve yüzdeki aşırı yağlanmayı emer. Yoğurt aynı zamanda laktik asit içerir. Buda ciltteki fazla yağı kontrol altına alır.

 • Cildinize bir çorba kaşığı yoğurdu sürün ve bu şekilde 15 dakika bekleyin. Ardından soğuk su ile cildinizi yıkayın. Günde bir defa yapabilirsiniz.
 • Alternatif olarak bir çorba kaşığı organik yoğurt ve ince öğütülmüş yulaf ezmesini karıştırın. Sonra içerisine bir çay kaşığı bal ilave edip tekrar karıştırın. Karışımı yüzünüze uygulayın ve 10-15 dakika kadar bekleyip sonrasında ılık su ile durulayın.

4- Domates ile Yağlı Cilt Bakımı

Domates cildin netleşmesine ve sıkılaşması için kullanılır. İçerdiği yüksek C vitamini sayesinde sivilce eğilimi olan yağlı ciltler için harika bir sebzedir. Ayrıca domates doğal bir yağ emici görevi görmektedir.

 • Domatesi ikiye bölün ve bu şekilde cildinizi ovalayın. Cildinize sürdüğünüz domatesin 15 dakika cildinizde kalıp cildin emmesini bekleyin. Sonrasında soğuk su ile cildinizi yıkayıp kurulayın. İşlem sonunda cildinize bir nemlendirici uygulamayı unutmayın.

Not: Ayrıca bir çorba kaşığı bal ve üç yemek kaşığı domates suyunu birleştirip, bir yüz maskesi yapabilirsiniz. Sizlere daha önce yazdığımız cilt lekelerine domates maskesi ve domatesin cilde faydaları adlı yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz.

5- Elma ile Yağlı Cilt Bakımı

Yağlı cilt bakımı denince akla gelen meyvelerden başta elma gelir. Elma yağlı ciltten yağları söküp atmak, peeling yapmak için çok doğru bir tercihtir. Aynı zamanda cildi sıkılaştırır ve yatıştırır.

 • Yarım elmayı rendeleyin ve cildinize yerleştirin. On beş dakika boyunca bu şekilde cildinizin üzerinde kalsın. Sizde bu arada yatağa uzanın ve bekleyin. Süre bitiminde ılık su ile cildinizi yıkayın.
 • Bir adet elmayı rendeleyin ve içerisine birer çay kaşığı yoğurt ve limon suyu ilave edin. Bu karışımı 15 dakika boyunca yüzünüzde bekletin ve sonrasında soğuk su ile yüzünüzü yıkayın.

6- Salatalık ile Yağlı Cilt Bakımı

Salatalık cildi sıkılaştırıcı ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Özellikle yağlı ciltler için çok yararlı bir sebzedir. İçerisinde A, E vitaminleri ve magnezyum, potasyum gibi mineraller içerir.

 • Salatalıkları dilim dilim kesip yüzünüzü bu dilimler ile ovalayın. Mümkünse bu uygulamayı gece yatmadan önce uygulayın. Uygulama sonrasında uyuyun ve sabah kalktığınızda yüzünüzü durulayın. Günlük olarak bu uygulamayı yapabilirsiniz.
 • Alternatif olarak salatalık suyu ve limon suyunu karıştırarak cildinize uygulayabilirsiniz. Cildinizde kuruyan karışımı ılık su ile durulayın. Günlük olarak uygulanabilir. Bu bitkisel çözüm aynı zamanda çilleri hafifletmek ve güneş yanığını azaltmak içinde kullanılabilir.

7- Elma Sirkesi ile Yağlı Cilt Bakımı

Elma sirkesi anti-bakteriyel özelliğe sahiptir. Yağlı ciltte olan bakterileri ve sivilce gibi cilt problemleri için iyidir. Ayrıca cildi nemlendirmek için alfa hidroksi asitler içerir.

 • Bir fincanın çeyreğine sirke doldurun ve üstüne bir miktar su ekleyin. Bu karışıma bir parça pamuk batırıp, yüzünüzü silin. Beş ile on dakika kadar bekledikten sonra soğuk su ile cildinizi durulayın. Haftada bir kaç kere bu işlemi tekrarlarsanız olumlu sonuçlar görebilirsiniz.
 • Yukarıda hazırladığınız karışımı içerek uygulayabilirsiniz. Sirkeli su tüketmek, vücuttaki aşırı yağ üretimini kontrol altına alır. Aynı zamanda hormonları dengeler.

Not: Eğer elma sirkesi yoksa beyaz sirke de kullanabilirsiniz.

8- Süt ile Yağlı Cilt Bakımı

Süt için yağlı cilt terbiyecisi denir. Süt, cildinizin pH seviyesini korur.

 • 2 çorba kaşığı süt, 2-3 damla sandal ağacı ve lavanta yağını karıştırın. Bir pamuk ile bu karışımı yüzünüze sürün. Mümkünse gece yapın ve yüzünüzü sabah soğuk su ile durulayın. Günlük olarak uygulayabilirsiniz.

9- Aloe Vera ile Yağlı Cilt Bakımı

Aloe vera yağlı cilt bakımında özellikle akne eğitilimli yağlı ciltler için harikadır. Cilt yüzeyindeki yağı emer.

 • Bunun için aloe vera jeli kullanabilir ve sonrasında yüzünüzü temizleyebilirsiniz.

10- Bal ile Yağlı Cilt Bakımı

Bal, cilt yüzeyindeki fazla yağı almaya yardımcı olur. Açık gözenekleri hatta kırışıklıkları engeller. Cildi besleyen bal aynı zamanda nemlendirici görevi de görür. Sivilce eğilimli ciltlere çok faydalıdır.

 • Yüzünüze organik baldan ince bir tabaka sürün ve 15 dakika boyunca bekleyin. Bekleme süresi sonunda yüzünüzü yıkayın. Günde iki kez yapabilirsiniz.
 • Öğütülmüş badem ile balı karıştırın. Bu karışımı cildinize peeling yapar gibi uygulayın. Uygulama sonrasında hafif sıcak suya batırılmış bir bez ile temizleyin. Haftada bir defa uygulayabilirsiniz.

Yağlı cilt bakımı için gördüğünüz gibi bir çok yöntem var. Benim sizlere tavsiyem cildinize kimyasal bulaştırmadan bitkisel, doğal yöntemler ile sorunu çözmektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.