Kaz Ayağı Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?

Kaz Ayağı Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?

Birçok kadının göz çevresinde oluşan, minik çizgi ve kırışıklıklara kaz ayağı kırışıklıkları denmektedir. Bu kırışıklıklar genelde 20’li yaşların ortalarına gelindiğinde kendini göstermektedir. Bu kırışıklara karşı ne yapılacağı, nasıl bir yolla çözüm uygulanacağı hep merak edilmiştir. Bu yazımızda sizlere kaz ayağı kırışıklıkları hakkında detaylı bilgiler verecek, kırışıkları önlemeniz için harika tavsiyelerde bulunacağız.

Kaz Ayağı Nedir?

Gözlerimizin dış köşelerinde oluşan kırışıklıklara kaz ayağı ismi verilmiştir. Genelde mimiklerimizi kullanırken, gülerken, kaş çatarken, kısaca çoğu yüz ifadesinde kendini çok rahat belli eden ince uzun çizgilerdir. Çevresel ve genetik faktörlerin yan etkisi diye de bilinmektedir. Çünkü güneş ışınlar özellikle diğer bölgelere göre daha ince deriye sahip olan göz bölgesi daha hızlı kırışmaya başlar.

Kırışıklıklar Neden Oluşur?

Cilt kırışıklıkları deride biriken kolajen, cildin yeterli oksijen alamaması sonuçlarında karşılaşılabilir. Bu sorunları en aza indirmek için makyaj temizliğine dikkat edilmelidir. Makyaj temizliği birçok kadın tarafından ciddiye alınmasa da dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerden bir tanesidir. Makyaj temizliğinizi yapmak için kozmetikçilerde satılan makyaj temizleme ürünlerini satın alarak kullanım talimatlarına uygun olacak şekilde kullanabilirsiniz. Eğer bu ürünlerden satın almak istemiyor, daha doğal kendi yaptığınız yöntemlerle makyajınızı temizlemek istiyorsanız Organik Ev Yapımı Makyaj Temizleyici Nasıl Yapılır? yazımızı okuyabilirsiniz.

Kaz Ayağı Kırışıklıklarına Karşı Neler Yapabilirim?

Süt, Bal ve Badem Yağı Karışımı: Üçünü güzelce bir kapta karıştırın ardından bir pamuğa, kulak temizleyicisi veya bir peçeteye bandırarak göz çevrenize uygulayabilirsiniz. En iyi sonuç için içine badem yağı ve ya bal koyabilirsiniz. Bu işlemin sonunda yüzünüzü ılık bir suyla yıkayın ve bunu bakım rutininizin bir parçası haline getirin. Süt içinde amino asitler, lipidler, vitaminler ve mineraller barındıran sağlıklı bir içecektir. Bu maddeler harika bir cilt dostudur. Süt aynı zamanda içinde vitamin A ve vitamin E gibi cildin hücresel yenilenmesinde faydalı olan vitaminleri barındırır.

Yumurta Akı: Yumurta akının cildi gerdiğini bilmeyeniniz yoktur, yumurta yağı cildi germesiyle kaz ayaklarının azalmasına yardımcı olacaktır. Bir adet yumurta akını iyice karıştırıp, kaz ayaklarının üzerine sürelim ve sonrasında bu şekilde 15 dakika kadar bekleyelim yani kuruyuncaya kadar. Ardından ılık bir suyla yüzümüzü yıkayalım. Yumurta kokusundan rahatsız olursanız, geçmesi için bir duş jeli ile veya yüz yıkama sabunundan yardım alabilirsiniz.

Limon Suyu: İçinde barındırdığı sitrik asit bolluğu ile bilinen limon, kaz ayağı kırışıklarına uygunlandığı zaman tıpkı yumurta akı gibi germe özelliğine sahiptir. Bu nedenle kırışıklıklarınıza harika bir çözüm olabilir. Bu çözümü uygulamak için bir kabın içerisine portakal suyu ve limon suyunu ekleyip karıştırın ardından kaz ayağının bulunduğu kısma uygulayın. Mutlaka yararını göreceksiniz.

Avakado: Son zamanlarda popülerleşen bir meyve olan avakadonun cildimize ve sağlığımıza birçok yararı bulunmaktadır. Avakado, antioksidan ve antibakteriyel fonksiyonları ile kuru ciltler için adeta nemlendirici bir ilaç niteliğinde bir meyve. Avakado, cildi bu kadar iyi hale getirirken tabii ki kaz ayağına faydasını da unutmamak gerekir. Bir avakadoyu bir kabın içine tıpkı patates püresi gibi bir püre haline getirin, ardından tıpkı bir yüz maskesiymiş gibi yüzünüze maske halinde uygulayın. Yaklaşık 20 dakika bu şekilde cildinizde kalsın. 20 dakikanın sonunda yüzünüzü ılık bir su ile yıkayın. Ayrıca bu maskeyi içine badem yağı koyarak da deneyebilirsiniz. Sadece 3 çay kaşığı miktarında badem yağını yaptığınız avakado püresinin içerisine ekleyip karıştırın. Aynı maskeyi yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Kaz Ayağı Çıkmaması İçin Alınacak Önlemler Nelerdir?

  • Bol bol sebze ve meyve tüketin.
  • Yüzüstü değil, sırtüstü yatın.
  • Dışarıya çıkmadan önce mutlaka yüzünüze güneş kremi sürün.
  • Güneşin altında çok fazla kalmayın, uzak durun.
  • Diyetinize soya ve balık gibi yiyeceklerden ekleyin.
  • Sigarayı bırakın.
YORUMLAR

  1. blank Günay aymergen dedi ki:

    Merak ediyorum yumurta akı deneyen varmı sonuç ne