Muz Yağının Faydaları

Muz Yağının Faydaları

Muz yağının faydaları ve zararları nelerdir, muz yağı ne işe yarar, nasıl kullanılır? Muzun damıtılması yoluyla elde edilen muz yağını daha önce hiç duymamış olabilirsiniz. ama başta enerji seviyenizi arttırmak olmak üzere pek çok konuda inanılmaz yararları var. Sindirimden kan basıncına, kilo vermekten ruh sağlığını korumaya kadar pek çok konuda bu yağdan yardım alabilirsiniz. Muz yağının faydaları ve zararları hakkındaki tüm bilgileri sizler için kaleme aldık…

Muz Yağı Nedir?

Muz yağı; muzun kendisinin taşıdığı pek çok faydalı özelliği taşıyor. Muzun damıtılmasıyla elde edilen bu yağ, erkenden yaşlanmayı önlüyor. Saç ve cilt sağlığı konusunda adeta bir koruyucu. Kilo vermeyi destekliyor. Beynin daha güçlü olmasını sağlamak ve de felci önlemek gibi işlevleri de var.

Muz yağı vücudumuzda hastalıklara neden olan serbest radikallerle savaşma konusunda da çok etkili. Bir diğer önemli faydası da sindirim sistemini daha güçlü yapmasıdır. Mide ülserlerine iyi gelen muz yağı aynı zamanda ruh halini iyileştirme gibi özelliklere de sahip.

Muz Yağı Ne İşe Yarar?

Muz yağı ne işe yarar? Muz yağının en önemli faydalarında birisi, sindirim sistemine iyi gelmesidir. Güçlü bir sindirim sistemi ve sağlıklı bir metabolizma bugün pek çok kişinin ihtiyaç duyduğu bir şeydir. Her ikisi için de muz yağı öneriliyor.

Midenize muz yağı ile masaj yaparsanız mide ülseri dahil pek çok sindirim sistemi hastalığına iyi geliyor. Üstelik bununla da bitmedi. Mideniz üzerine muz yağı ile masaj yaparsanız aynı zamanda zihin açıklığı da sağlanıyor ve beyniniz rahatlıyor. Muz yağının hafıza üzerinde de olumlu etkileri bulunuyor.

Çok sayıda doğal şeker içermesi nedeniyle ruh halinize de iyi geliyor. Rahatlatmak ve stresinizi azaltmak için muz yağından faydalanabilirsiniz. Çok kaygılı ve umutsuz günlerinizde bu yağla masaj yapabilirsiniz.

Muz Yağının Faydaları Nelerdir?

Muz yağının faydaları nelerdir? Vücuda zararlı olan ve oksidasyon yapan maddelerden kurtulmak bugünlerde daha zor. Çünkü onların dışarıya atılması hem güçlü bir metabolizmayı hem de sağlam bir ruh halini gerektiriyor. Muz yağının en önemli özelliklerinden birisi de antioksidanlarla mücadele etmesi. İçeriğinde bulunan B3, B5 ve B6 vitaminleri ve de C vitamini sayesinde bu yağ sinir sistemine de çok iyi geliyor. Bu vitaminlerin diğer işlevleri ise beyin performansını arttırmasıdır. Ayrıca bu vitaminlerin de katkısıyla ruh sağlığını olumlu etkileme kapasitesi artmış durumda. Bu yüzden yoğun stres yaşayanlara önerilen yağlardan birisidir.

  • Depresyona Karşı Muz Yağı

Çağımızın en büyük hastalıkları depresyon ve strestir. Yoğun stres kalp ve damar sağlığını da olumsuz etkiliyor. Hayatımız gittikçe hızlansa da aslında kolaylaşmıyor. Sosyal medya üzerinden iletişimin yaygınlaşması insanların biraz daha içine kapanmasına yol açıyor. Bu yüzden stres ve depresyon kapımızda bekleyen en büyük sorunlar arasında. Muz yağı hem soluyarak hem de doğrudan vücudunuza sürüp masaj yaparak yararlanabileceğiniz yağlar arasında. Depresif bir ruh hali içerisinde iseniz öneriliyor.

  • Muz Yağının Kemiklere Katkısı

Muz yağı içeriğinde bulunan maddelerle birlikte vücudu zararlı olan bakteri ve enzimlerden koruyor. Bu durum vücudumuzdaki çoğu fonksiyonun düzgün bir şekilde çalışmasını sağlıyor. İlerleyen yaşlarda kadınların büyük bir problemi haline gelen kemik sağlığı için de öneriliyor. Güçlü kemikler, güçlü bir bağışıklık sistemi ve hızlı ve dengeli çalışan bir metabolizma için muz yağı kullanabilirsiniz.

Vücudunuzdaki serbest radikaller ve kötü bakterilerle mücadele etmesi sağlam ve güçlü bir iskelet ve vücut için destekçi olmasını sağlıyor. Bol miktarda C vitamini içermesi ve antioksidan olması da vücudumuzun güçsüz düştüğü zamanlarda ihtiyacı olan destekçileri almasını sağlıyor.

Muz Yağının Cilde Faydaları

Vücudumuza sağladığı pek çok faydanın yanı sıra muz yağı aynı zamanda cildimizin ihtiyaç duyduğu mineral ve vitaminleri de içeriyor.

Kendisi çok etkili bir doğal nemlendirici olmasının yanı sıra lekelere karşı mücadelede de oldukça etkili. Cilt sorunları son yıllarda pek çok kadının canını sıkan bir konudur. Sağlıksız ve soluk bir cilt bizim hem yorgun, hem daha yaşlı hem de cansız görünmemize yol açıyor.

Cildimiz dışarıdan gelen her türlü müdahaleye ve de güneş ışınlarına en çok maruz kalan en geniş organımız. Ona zarar veren her türlü dış etkiye karşı mücadele etmede ve tahrişleri gidermede muz yağı çok etkili. Muz yağı cilde ihtiyaç duyduğu pek çok şeyi sunuyor.

Muz Yağı Cildi Nemlendiriyor ve Tahriş Olmasını Engelliyor

Cildimizin en büyük problemlerinden birisi de nemsiz kalması. Nemsiz bir cilt dışarıdan gelecek tehlikelere, tahrişe ve lekelenmelere daha açık hale geliyor. Cildi derinden nemlendirme özelliği sayesinde muz yağı cildin hem daha çabuk yaşlanmasını önlüyor hem de çok daha sağlıklı görünmesini sağıyor. Nemsiz bir cilt daha çabuk kırışmaya ve tahriş olmaya meyilli hale geliyor.

Muz yağı adeta bir nem bombasıdır. Cildinize doğrudan sürerek kullanabiliyorsunuz ve büyük orandaki nem ihtiyacını karşılayabiliyorsunuz. Bunun dışında ciltte kan akışının yavaşlaması da yaşlanmayı ve lekelenmeleri beraberinde getiren bir sorun. Muz yağı kan akışının düzenlenmesini de sağlıyor. Bu şekilde cildinizin çok daha az lekelenmesini ve var olan lekelerin de çabuk kaybolmasını sağlıyor.

  • Rahatlamak İçin Muz Yağı

Rahatlamak bugün herkesin ihtiyacıdır. Bunun için öncelikle kendinize vakit ayırın. Boş zaman yaratmaya ve kendinizi dinlemeye çalışın. Ama spor yapmak, meditasyon yapmak ya da masaj yaptırmak gibi seçenekleri de düşünebilirsiniz. Muz yağı harika bir masaj yapı olabilecek aromatik yağlardan birisi.

Evde bulundurursanız yoğun bir karın ağrısı ya da stres altında iken karnınıza sürüp masaj yapabilirsiniz. İsterseniz masajınızı başka birine daha geniş bölgelere yayarak da yaptırabilirsiniz. Sınav dönemi, regl dönemi ya da herhangi bir stresli dönemde soluyarak ya da masajla etkisini görebilirsiniz.

Çok miktarda kullanmamak şartıyla içeceğinize ya da yiyeceklerinize ekleyebilirsiniz. Cilt için faydaları hemen her kadının ihtiyacı olan önemli konular. Yaşlanma etkileri ve tahriş olma gibi risklere karşı muz yağı kullanılabilir. Öte yandan cilde sürülürken de miktarına dikkat etmeniz gerekiyor. Az miktarda yağı pamuğa sürerek cildinize uygulayabilirsiniz.

Masaj için pamuğa gerek olmayabilir ama yüzünüze sürerken kullanın ve de az miktarda olmasına dikkat edin. Muz yağı ve diğer aromatik yağlar çok kullanırsa riskli olabilir. Ama özenli ve düzenli bir şekilde kullanırsanız daha çok faydasını görebilirsiniz. Hoş kokusu da sizin ferahlamanıza katkıda bulunacaktır.

Muz Yağının Saça Faydaları

Muz yağının saça faydaları; Muz yağının saç derisini güçlendiren ve nemlendiren bir özelliği var. Bu durum derideki döküntülerin azalmasını sağlıyor. Öte yandan saçın kendisini de besleyen muz yağı sayesinde saçlarınız çok daha güçlü ve parlak görünüyor.

Saç derisindeki sorunlar yüzünden meydana gelen saç dökülmelerinin önüne geçmenizi de sağlayan muz yağı saçımız için bir enerji ve besin deposu. Yeni saç foliküllerinin oluşmasını da sağlayan muz yağı sayesinde çok daha gür saçlara da sahip olmanız mümkün. Büyük oranda dökülme yaşayanlara yeniden saç kazandıramaz ama saç dökülmelerinin önüne geçmede ve saçın kendini toparlamasında etkilidir.

Muz Yağı Nasıl Kullanılır?

Muz yağının kullanım biçimi yukarıda da belirttiğimiz gibi cilde ve saçlara doğrudan uygulanmasıdır. Cildinizin ihtiyacı olan bölgelerine muz yağı sürerek hafifçe masaj yapabilirsiniz. Bu durumda daha çok haricen kullanılan yağlardan birisidir. Ama muz yağı aynı zamanda içilebilen bir yağ. Fazla miktarda olmamak kaydıyla Hindistan cevizi yağı gibi tatlılara ve de kahveye eklenebilir. Sağlığa herhangi bir zararı olmasa da çok abartılmaması gerekiyor.

  • Öte yandan evde bu yağı solumak için tütsü gibi de kullanabilirsiniz.
  • El ve ayak bileklerine bu yağla masaj yaparsanız rahatlayabilirsiniz.
  • Aynı zamanda yağı solumanız da sizi rahatlatır ve de hafıza üzerinde olumlu etkileri bulunur.

Muz Yağının Zararları

Muz yağı fazla yan etkisi olmayan hem dâhili hem de harici olarak kullanabilen bir yağ. Muz meyvesine karşı herhangi bir alerjik reaksiyonunuz yoksa bir zararı görülmez. Ama yine de çok abartılmadan kullanılsa daha iyi olur. Doğrudan içilerek tatlı ve kahvede kullanırken, dikkat etmeniz gereken tek şey yine abartmamanız. Ayrıca muz gibi kalorisi yüksek bir yağdır. Çok tüketilirse çok kalori almış olabilirsiniz.

Herhangi bir ilaç kullanmıyorsanız size zararı olmaz. Ama kronik rahatsızlığı olanlar doktora danışarak kullanabilirsiniz.

Muz Yağı Fiyatı

Muz yağının fiyatı tamamen organik olup olmamasına ve de miktarına göre değişiyor. Önemli olan konu, güvenilir bir yerden satın almanızdır.

Muz Yağı Nerede Satılır?

Eczane ya da aktarlarda bulabilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden de satılıyor. Satın alırken organik bir ürün tercih etmelisiniz. Daha güvenilir olması için bu nokta önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.