Cilt Bakımı

Yüz Beyazlatma – Doğal Yollarla Cilt Beyazlatma Maskeleri

Yüz Beyazlatma – Doğal Yollarla Cilt Beyazlatma Maskeleri

Beyaz ve lekesiz bir tenin önemli bir güzellik kriteri olduğunu kabul edecek olursak, yüz beyazlatma yaparak, akça pakça bir tene sahip olmak isteyen kadınların sayısı da azımsanamayacak kadar fazla. Doğal cilt beyazlatma maskeleri ile cildinizdeki lekelerden arınabilir ve hatta ten renginizin açılmasını sağlayabilirsiniz!

Bu yazımızda ten renginden memnun olmayan kişiler için yüz beyazlatma maskesi hazırlayacağız. Öncelikle yazıya başlamadan önce değinilmesi gereken en önemli konu bu işlemi yaparken sağlığımızı riske atacak hiçbir şeyi uygulamamamız gerekir. Biz hem sağlık açısından sorun olmayacak hem de gereken sonucu alabileceğimiz kolay yöntemler sunmaya çalışacağız. Cilt rengi birçok farklı şekilde olabilmektedir. Farklı renklerin dışında alt tonları da bulunan cildimiz her zaman istediğimiz gibi olmayabiliyor.

Dışardan bakıldığı zaman en ön planda olan bölgemiz olan yüzümüzün tonunu ayarlayabilmek evde hazırlayabileceğiniz birkaç tarife bağlı. Eğer sizde cilt tonunuzu beğenmiyor ve daha açık tonlar istiyorsanız paylaşacağımız tarifleri gönül rahatlığı ile cildinize uygulayabilirsiniz. Ancak öncelikle tariflerde verdiğimiz malzemelerin sizde bir alerjen etki yaratıp yaratmadığını kontrol etmelisiniz. Cildiminiz koyu renk tonunda olmasının birçok nedeni olabilir.

Bunlar sağlık açısından değerlendirilirken bazen de o bölgenin aşırı kuru olması, çok fazla ortama maruz kalıyor olması veyahut aşırı kilo alımı tende koyulaşmaya neden olabiliyor. Ayrıca en önemli etkenlerden bir tanesi de fazla güneşe maruz kalmak. Bu etkiler sonucu kararan cildin tonunu açmak mümkün. Bu konuda birçok cilt uzmanının tarifi bulunuyor. Öncelikle bunları sizinle paylaştıktan sonra birkaç ürün tavsiyesi de vermek işinize yarayabilir.

En yaygın olarak kullanılan pirinç suyu ile yüz beyazlatma yöntemine alternatif pek çok yolu bulabileceğiniz yazımıza buyrun!

Cilt beyazlatmayı bir kenara bırakın, yazın kadınlar ciltlerini bronzlaştırmak için tonlarca para vermektedir. Sahil de güneşlenen ve solaryum merkezlerine giderek para verip bronzlaşanların tersine ten beyazlatmak isteyen bayanlar da bulunmaktadır. Normal bir cilt tonunu taşıyan kadınlar da cilt rengini açmak için uğraşmaktadırlar.

yüz beyazlatma

Yüz ve ciltte uygulanan yüz beyazlatma kremleri ve buna benzer ürünlerin cilde zararlı olduğu ve çok bir etkisinin olup olmadığı bilinememektedir. Fakat bunların sağlıklı olup olmadığı bilinmediğinden doğal yöntemlere başvurmak en iyi yoldur.

Yüz Beyazlatmada Kullanılan Doğal Yöntemler

Yüz beyazlatma maskesi evde yapımı sizi yormayacak ve gayet pratiktir. Doğal yöntemlerle ten rengini açmak ve yüzündeki lekeleri gidermek isteyen hanımlara özel, en etkili cilt beyazlatma maskeleri tariflerini sizlerle paylaşmak istiyoruz;

Limon Maskesi ile Yüz Beyazlatma

 • 1 limonu ortadan keserek yüzünüze limonu iyice yedirin. Genellikle gece yatmadan önce yapmaya özen gösterin. Sabah uyandığınızda yüzünüzü ılık su ile bolca yıkayın. Limon yüzünüzü beyazlatmanız için yardımcı olacaktır. Kararan diz, dirsek gibi bölgelere de limon suyunu sürerek faydalı olabilirsiniz.
 • Diğer doğal bir yöntem ise yoğurttur. Yüz beyazlatma yoğurt ile gerçekleştirilecek ise yoğurdu cildinize sürerek ovalayın.  20 dakika bekleterek yüzünüzü süt ile durulayın. Ardından ılık bir suyla yıkayabilirsiniz.
 • Birer kaşık bal ve limon suyunu beraber iyice karıştırın. Bu doğal yollar ile hazırlamış olduğunuz uygulamayı yüzünüze masaj yapar gibi sürünüz. 10 ila 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Dilerseniz limon suyu yerine salatalık suyu da yapabilirsiniz.

Yüz Beyazlatma Maskesi Karbonat

 • Öncelikle 1 tatlı kaşığı karbonat, 1 tatlı kaşığı yaş maya ve 10 damla kadar limon suyunu hazırlıyoruz.
 • Verilen malzemeleri bir kase içerisinde ahşap kaşıkla iyice karıştırın ve bir miktar karışımınızı dinlendirin
 • Cildinizi temizleyip, dinlendirdiğiniz karışımı cildinize masaj yaparak uygulayın ve 30 dakika kadar cildinizde karışımı bekletin.
 • Daha sonra cildinizi su ile temizleyebilirsiniz.

Cildin Beyazlaması için Pirinç Maskesi ( En Etkili Yüz Beyazlatma Kürü)

Asyalı kadınların tarihçesine dayanan bir maskedir. Asyalı kadınlar su bulamadıkları zaman ektikleri pirinç tarlasındaki suyu kullanırlarmış. Pirinç suyuyla yıkanan kadınların cildi ise güneşin altında kararmak yerine daha da beyaz olurmuş.

Bu doğal yöntem yüzyıllardır Asyalı kadınlar tarafından uygulanmaktadır. Pirincin içerisinde bulunan bir çok madde yüzü beyazlatmak adına oldukça iyidir. İçerisinde bulanan aminobenzoik asit, ferulik asit ve allantoin maddeler cildi güneşten gelen zararlı ışınları ya da etkilerine karşı korumaktadır.

Malzemeler

 • 1 Avuç Pirinç
 • 1 Çay Bardağı Süt
 • Ufak Yüz Fırçası

Hazırlanışı

Pirinç ununu tabağa yavaş bir şekilde koyun ve ardından 1 çay bardağı kadar olan sütü ilave ederek karıştırın. Maske kıvamına gelene kadar iyice karıştırmaya devam edin. Kıvama gelen maskeyi yüz fırçası ile yüzünüze sürün. 20 ila 30 dakika bekledikten sonra su ile durulayın. Hafta da 2 ila 3 kez yaptığınız da yüzünüzün beyazladığını göreceksiniz.

Yumurta Akı Maskesi ile Cilt Lekelerinden ve Siyah Noktalardan Kurtulabilirsiniz

Doğrudan teninizin pigmentlerine etki etmese de hem siyah noktaları geçirip hem de sivilce izlerine ve yüzdeki kırmızı, kahverengi lekelere iyi gelerek yüz rengini beyazlatan bir maske olan yumurta akı maskesi, aynı zamanda cildinizin gerilmesini ve toparlanmasını sağlayarak daha canlı ve genç bir görünüme kavuşarak güzelleşmenize yardımcı oluyor.

Yumurta akını köpürene kadar çırpıp yüzünüze doğrudan ya da bir fırça ile uygulayabilir, uyguladıktan sonra 20 dakika kadar sonra yıkayabilirsiniz.

Yumurta akı maskesi yazımızda maskenin yapılışı ve uygulanışı hakkında daha fazla detaya ulaşabilirsiniz.

Zerdeçal Maskesi

Zerdeçal içeriğindeki B6 vitamini sayesinde cildi besler, antiseptik özelliği sayesinde bakterilerden arındırarak sivilcelenmenin önüne geçer ve ek olarak da cilt pigmentasyonunu korur. Zerdeçal maskesi nasıl yapılır adlı yazımızdan tarifi hemen edinebilir, bir an önce ten renginizi açmak için işe koyulabilirsiniz.

Domates Maskesi 

Cildinizi ölü derilerden arındırarak, lekeli ve sivilceyi derinin soyulmasını ve alttan sağlıklı ten renginizin çıkmasını sağlayarak yüz beyazlatan domates maskesi ise etkili olarak kullanılan bir diğer yöntem. Domates maskesi yaparken yüzünüzde fazla uzun tutmayınız aksi takdirde domatesin içindeki asit cildinize zarar verebilir.

İbrahim Saraçoğlu’dan Yüz Rengi Açma Kürü Tarifi

Ten rengini açmak ve akne izlerinden kurtulmak için etkili olmasının yanı sıra, yüzündeki kızarıklardan kurtulmak için de kullanılan ve Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’na ait bir maske tarifini de sizlerle paylaşmak istiyoruz;

Yüz beyazlatma için kullandığınız ve etkili olduğunu tecrübe ettiğiniz cilt beyazlatma yöntemlerini bizlerle yorumlar aracılığıyla paylaşarak aynı konuyu araştıran diğer okuyucularımıza, en çok işe yarayan, denenmiş yüz beyazlatma yöntemleri konusunda fikir vererek yardımcı olabilirsiniz.

Suna Dumankaya’nın bu konu üzerinde birden fazla tarifi var. Bir diğer tarif ise domates kullanılarak yapılıyor.

Bildiğiniz üzere birçok cilt bakım maskesi hazırlayan Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya bu konuda da sizlerin işine yarayacak bir maske hazırlıyor. Evde kendinizin kolaylıkla yapacağı bu maske ile istediğiniz sonuca rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu tarif için malzemeler şu şekilde:

Tarif şu şekilde:

 • Dilediğiniz kadar domates.
 • Yeteri kadar un.

Yapılışı: Yapılışı oldukça basit olan bu maskenin gücü büyük. Yapacağınız işlem çok basit. Yıkadığınız domatesleri miksere atıp sıvı bir hal almasını ağlıyorsunuz. Daha sonra üzerine hamurumsu bir kıvam elde edene kadar un ekliyorsunuz. Yüzünüze sürdüğünüz bu kremi 5 dakika beklettikten sonra yıkıyorsunuz. 1 hafta sürekli kullanım yaptığınızda bu kısa sürede yüzünüzde oluşacak olan aydınlanmayı fark edeceksiniz.

Bir başka Beyaz Kil Maskesi İçin Malzemeler

 • Zeytin yağı
 • Bir yumurta beyazı

Yapılışı: Beyaz kil ve zeytin yağı karıştırılır. Mikserlenmiş ve katı bir hal almış yumurta akı ile diğer malzemeler karıştırılır. Karışımı yüzünüze sürdükten sonra yaklaşık olarak 20-30 dakika bekletiyorsunuz. Daha sonra yüzünüzü temizliyorsunuz. En fazla haftada 3 kez uygulayın.

Yüzün Ten Rengini Açmada Etkili Diğer Doğal Maskeler

Yüz Beyazlatmada Etkili Kremler

Doğal cilt beyazlatma yöntemlerine yardımcı ya da alternatif olarak kullanılan, pek çoğu eczanelerden uygun fiyatlara ve reçetesiz bir şekilde temin edilebilecek bir takım leke kremleri ve cilt rengine etki eden pomadlar ile de yüzünüzü beyazlatmanız mümkün.

 • Cilt lekelerini gideren Madecassol kremi direkt olarak uygulayarak ya da Madecassol karıştırılarak yapılan cilt beyazlatma maskelerini kullanarak yüzünüzün rengini büyük ölçüde açabilir daha beyaz ve berrak bir tene sahip olabilirsiniz

madecassol merhem nedir ve ne işe yarar? ayrıntılı bilgiyi ilgili sayfamızda bulabilir, cilt lekeleri üstünde üstün etkili bu şahane pomad ile ilgili merak edilen tüm sorularınıza yanıt alabilirsimiz.

 • Arap kızı kremi ise yine doğal cilt kremleri arasında hakkettiği yeri bulamamış, az tanınan ancak cilt lekelerini gidermenin yanı sıra, renk pigmentlerini açarak yüz beyazlatmada başarılı bir başka krem türü.
 • Yüzünüzde oluşan çil, kahverengi lekeler ve sivilce izlerini geçirmede etkili olduğu kadar ten renginin düzenli kullanımda açılmasını sağlayarak fayda sağlayan etkili bir diğer krem ise expigment. Expigment krem yazımızda, mucizevi leke kremi hakkındaki tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Kremler dışında yüzü beyazlatan sabunlar ile de yüzünüzü yıkayarak ekstra fayda görmeye çalışabilirsiniz.!

Erkekler İçin Yüz Beyazlatma Yöntemleri

Erkek cilt tipi kadın cilt tipine göre daha dayanıklı ve sert olabilmektedir. Bu yüzden yapılacak olan maske ve diğer uygulamalarda tarifler değişebiliyor. Erkekler için cilt beyazlatma tariflerini sizler için aşağıda derledik.

Süt ve Gül Yaprağı İle Cilt Beyazlatma

Malzemeler:

-5 kaşık kadar süt

-5 adet gül yaprağı

Yapılışı:

Akşamdan 5 kaşık sütü bir kase içerisine alın ve ardından gül yapraklarını içerisine koyun. Sabah kadar bekletin. Karışımı sabah yüzünüze masaj yaparak sürün ve 30 dakika kadar cildinizde kalmasına izin verin. Daha sonra durulama işlemine geçebilirsiniz. Bu karışım cilt temizliğinden tutun da, cilt lekeleri ve cilt beyazlatmaya kadar bir çok fayda sağlamaktadır.

Badem Yağı ve Yulaf Ezmesi İle Cilt Beyazlatma

Özellikle kuru ciltler için önerilen cilt beyazlatma maskesidir. Ciltte temizliğin yanı sıra cildinizin renk tonunu artırmaya ve cildinizin renginin açılmasına yardımcı olacak bir maskedir.

Malzemeler:

-Yulaf ezmesi (3 kaşık)

-Badem yağı (1 kaşık)

-Limon suyu (1 kaşık)

Yapılışı:

Verilen malzemeleri 1 kase içerisinde iyice karıştırın ve içerisine 2 kaşık kadar su ekleyin ve tekrar karıştırın. Daha sonra karışımı cildinize masaj yaparak sürün boyun bölgenize de sürebilirsiniz. Daha sonra ise cildinizi durulayabilirsiniz.

Aloe vera ve Limonlu Suyu İle Yüz Beyazlatma

Daha çok yağlı ciltler için önerilen bir maske türüdür. Cildinizdeki akne, sivilce gibi problemlerin yanında cilt tonunuzu açmaya yardımcı olur.

Malzemeler

-1 çay kaşığı kadar limon suyu

-1 çay kaşığı aloe vera jeli

Yapılışı:

Verilen malzemeleri bir kase içerinde karıştırarak cildinize iyice yedirerek sürün. Daha sonra yaklaşık 45- 60 dakika kadar bekledikten sonra durulama işlemine geçebilirsiniz.

15 Dakikada Cilt Beyazlatma

Cilt beyazlatma maskeleri genelde uzun vadede etkisini gösteren maskelerdir. Fakat kısa sürede cilt beyazlatma yöntemlerinden bir tanesini video şeklinde sizler için aşağıda paylaştık;

Yüz Beyazlatma Sabunu

Piyasada cilt tonunu dengelemeyi ve cilt tonunda parlaklık sağlamayı hedef edindiği iddia edilen sabunlarda bulunmaktadır. Bu sabunlar kullanmak isteniliyorsa içerisindeki etken maddelere dikkat edilmesi gerekir. Bu sabunları kullananların genel oalrak yorumları şu şekildedir:

– Keçi sütlü olanı yüzüm için kullanmıştım. yaklaşık 1 ay boyunca, karma cildimde yağlanmaya sebep oldu. Ama harika bir fırça ve sünger temizleyicisiydi. Bunun dışında pek bir olumlu yanına rastlamadım.

-Bu tarz sabunların içerisinde kimyasallar oldukça fazla olduğu için genelde tercihim doğal ev yapımı olanlardan yana

-Thalia’nın vanilla butter sabununu kullandım ve bitti. Vücudu kesinlikle kurutmuyor. Kararan bölgelerim için beyazlatıcı sabununu kullanıyorum fakat henüz bir etkisini göremedim.

-Beyazlatıcı etkisi olan sabun kullandım fakat ben henüz etkisini göremedim.

Güncelleme: 05.11.2019

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ