Yüzdeki Tüyler için Maske

Yüzdeki Tüyler için Maske

İstenmeyen tüyler her zaman sıkıntı bir hale gelmiştir ve rahatsız edici bir durumdur. Bu tüyler gnellikle hormonal nedenlerden çıkar. Bazı hormonlar normalden fazla çalışarak tülerin daha hızlı uzamasına ve istenmeyen yerlerde çıkmasına neden olabilmektedir. Kullanılan bazı ilaçların yan etkisi de istenmeyen tüylerin arttırmasında görülür.
Ama özellikle de yüz tüylerinden kurtulmanız evde yapabileceğiniz maske ve ağda tarifleriyle çok kolay bir hale gelmiştir.

Yüzde İstenmeyen Tüyler Neden Çıkar?

Kalıtımsal

Özellikle de tüyler ve kıllar genetikler de çok büyük rol oynamaktadır. Ailenizde sık sık çıkıyorsa bu tüyler büyük ihtimalle de sizde aynı sorunu yaşayacaksınız.

Etnik Köken

Bazı kökenlere sahip bayanlarda istenmeyen tüyler diğerlerine göre de daha fazla görülebilmektedir. Genel olarak Orta Doğu, Akdeniz ve Güney Asya bayanları bu tür istenmeyen tüylerin çıkması açısından daha fazla yatkınlık vardır.

Stres

Aşırı strese bağlı kalan bir vücudunuz hormonal değişiklikler olmaktadır. Hormonal değişiklikler de vücutta oluşan olumsuz etkilerden biridir ve vücudumuzda hiç istemediğimiz yerler de tüyler çıkmaktadır.

Kortizol Hormonu

Uzun süreli olan kortizol hormonu salgılanmasında hem saçları hem de vücut tüylerini hızlı bir şekilde uzatır.

Menapoz

Menapoz dönemlerinde kandaki androjen miktarlarında artış olmaktadır. Bundan dolayı da istenmeyen tüyler çıkar.

Leblebi Tozu Maskesi

Malzemeler

  • 2 Çorba Kaşığı Leblebi Tozu
  • 1 Çorba Kaşığı Süt Kreması
  • 2 Çay Kaşığı Süt
  • 1 Çay Kaşığı Zerdeçal

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bütün malzemeleri bir kap içinde yumuşak bir hale gelene kadar karıştırın. Elde etmiş olduğunuz karışımı ise yüzünüze sürüp 20 dakika boyunca bekletin. Bir banyo lifiyle ılık su da yüzünüzdeki maskeyi çıkartın. Cildinizdeki tüylerden kurtulmanız için bu maskeyi 1 ay boyunca haftada 2 ila 3 defa uygulamanız gerekmektedir. Maskeyle yüzünüzde bulunan ölü hücrelerden kurtulur ve toksinlerin atılmasıyla da rahatlarsınız.

Mısır Unu Maskesi

Malzemeler

  • 1 Çay Kaşığı Mısır Unu
  • 1 Yumurta Akı
  • 1 Çay Kaşığı Şeker

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bütün malzemeleri bir kap içinde birbirine karışana kadar karıştırmalısınız. Daha sonrasında maskeyi yüzünüze uygulayın ve 20 dakika bekletmelisiniz. 20 dakika sonra ise maskeyi bol ve ılık bir suyla çıkarın. Maskeyi haftada 2 defa uygulayın.

Ev Yapımı Şeker Ağdası İstenmeyen Tüylere

Malzemeler

  • 2 Çay Kaşığı Toz Şeker
  • 1 Çay Kaşığı Bal
  • 1 Çay Kaşığı Su

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bütün malzemeleri bir kap içinde karıştırın. Hazırlamış olduğunuz karışımı mikro dalgada ya da ocakta yarım dakika kahverengi hale gelerek baloncuklar çıkartana kadar ısıtmalısınız. Isınan karışımı ise soğumaya bırakmanız gerekir. Spatula gibi bir malzemeler ile karışımı tüylerinizin olduğu yere sürün. En sonunda ise ağdayı çıkartırken tüylerin çıkış yönünün tersine doğru çıkartın. Bu ağdayı ise tüyleriniz çıktığı zaman belli aralıklar ile uygulayın.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.