Yüzdeki Tüyler için Maske

Yüzdeki Tüyler için Maske

İstenmeyen tüyler için ev yapımı maskeler. İstenmeyen tüyler her zaman sıkıntı bir hale gelmiştir ve rahatsız edici bir durumdur. Bu tüyler gnellikle hormonal nedenlerden çıkar. Bazı hormonlar normalden fazla çalışarak tülerin daha hızlı uzamasına ve istenmeyen yerlerde çıkmasına neden olabilmektedir. Kullanılan bazı ilaçların yan etkisi de istenmeyen tüylerin arttırmasında görülür.
Ama özellikle de yüz tüylerinden kurtulmanız evde yapabileceğiniz maske ve ağda tarifleriyle çok kolay bir hale gelmiştir.

Yüzde İstenmeyen Tüyler Neden Çıkar?

Yüzde istenmeyen tüyler neden çıkar aşağıdaki unsurları içermektedir.

Kalıtımsal

Özellikle de tüyler ve kıllar genetikler de çok büyük rol oynamaktadır. Ailenizde sık sık çıkıyorsa bu tüyler büyük ihtimalle de sizde aynı sorunu yaşayacaksınız.

Etnik Köken

Bazı kökenlere sahip bayanlarda istenmeyen tüyler diğerlerine göre de daha fazla görülebilmektedir. Genel olarak Orta Doğu, Akdeniz ve Güney Asya bayanları bu tür istenmeyen tüylerin çıkması açısından daha fazla yatkınlık vardır.

Stres

Aşırı strese bağlı kalan bir vücudunuz hormonal değişiklikler olmaktadır. Hormonal değişiklikler de vücutta oluşan olumsuz etkilerden biridir ve vücudumuzda hiç istemediğimiz yerler de tüyler çıkmaktadır.

Kortizol Hormonu

Uzun süreli olan kortizol hormonu salgılanmasında hem saçları hem de vücut tüylerini hızlı bir şekilde uzatır.

Menapoz

Menapoz dönemlerinde kandaki androjen miktarlarında artış olmaktadır. Bundan dolayı da istenmeyen tüyler çıkar.

Leblebi Tozu Maskesi

blank

Malzemeler

 • 2 Çorba Kaşığı Leblebi Tozu
 • 1 Çorba Kaşığı Süt Kreması
 • 2 Çay Kaşığı Süt
 • 1 Çay Kaşığı Zerdeçal

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bütün malzemeleri bir kap içinde yumuşak bir hale gelene kadar karıştırın. Elde etmiş olduğunuz karışımı ise yüzünüze sürüp 20 dakika boyunca bekletin. Bir banyo lifiyle ılık su da yüzünüzdeki maskeyi çıkartın. Cildinizdeki tüylerden kurtulmanız için bu maskeyi 1 ay boyunca haftada 2 ila 3 defa uygulamanız gerekmektedir. Maskeyle yüzünüzde bulunan ölü hücrelerden kurtulur ve toksinlerin atılmasıyla da rahatlarsınız.

Mısır Unu Maskesi

blank

Malzemeler

 • 1 Çay Kaşığı Mısır Unu
 • 1 Yumurta Akı
 • 1 Çay Kaşığı Şeker

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bütün malzemeleri bir kap içinde birbirine karışana kadar karıştırmalısınız. Daha sonrasında maskeyi yüzünüze uygulayın ve 20 dakika bekletmelisiniz. 20 dakika sonra ise maskeyi bol ve ılık bir suyla çıkarın. Maskeyi haftada 2 defa uygulayın.

Ev Yapımı Şeker Ağdası İstenmeyen Tüylere

blank

Malzemeler

 • 2 Çay Kaşığı Toz Şeker
 • 1 Çay Kaşığı Bal
 • 1 Çay Kaşığı Su

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bütün malzemeleri bir kap içinde karıştırın. Hazırlamış olduğunuz karışımı mikro dalgada ya da ocakta yarım dakika kahverengi hale gelerek baloncuklar çıkartana kadar ısıtmalısınız. Isınan karışımı ise soğumaya bırakmanız gerekir. Spatula gibi bir malzemeler ile karışımı tüylerinizin olduğu yere sürün. En sonunda ise ağdayı çıkartırken tüylerin çıkış yönünün tersine doğru çıkartın. Bu ağdayı ise tüyleriniz çıktığı zaman belli aralıklar ile uygulayın.

Yüzdeki Tüyler için Ev Yapımı Maskeler

Yüzdeki tüyler için ev yapımı maskeler hem hesaplı hem de oldukça etkili doğal formüllerdir. Dudak üstü ve yanakların yan taraflarındaki tüyleri almak için çoğu bayan ağda ya da cımbız kullanmaktadır. Bu yöntemler o an için sorunu çözse de bir süre sonra bu tüyler yeniden çıkar. Uygulamalarda dikkatli davranılmazsa kökten alınmayan tüyler kötü bir görünüm meydana getirebilir. Yüzdeki tüyler için evde yapacağınız maskeler ise zaman içinde kıl köklerini güçsüzleştirerek bunların azalmasını ya da fark edilmeyecek kadar incelmesini sağlayabilir.

Yüzdeki Tüyleri Giderici Maske

Dudak üstü ve yanak bölgesindeki tüyler size rahatsızlık veriyorsa aşağıdaki ekonomik malzemeleri temin ederek evde yapacağınız doğal formülü uygulayabilirsiniz.

Malzemeler

 • 15 gram nişasta
 • 25 gram kırlangıç otu
 • 30 gram lanolin
 • 10 gram vazelin

Yapılışı ve Uygulaması

Nişasta dışındaki malzemeleri bir cezvenin içine alın ve benmari usulü eritin. Malzemeler eridikten sonra içine nişastayı da ilave edin. Tüm malzemeyi iyice karıştırdıktan sonra biraz soğuması için bekleyin ve sonrasında yüzünüze sürün. Etki etmesi için 1 saat bekledikten sonra temizleyerek uygulamayı sonlandırabilirsiniz.

Yüzdeki Tüyler için Maske

Malzemeler

 • 1 diş sarımsak
 • 1 tane kuru soğan
 • Siyah merhem

Malzeme listesinde bulunan siyah merhemi aktarlardan temin edebilirsiniz.

Yapılışı ve Uygulaması

İlk olarak kuru soğanı soyun ve bıçak ile ince bir şekilde dilimleyin. Daha sonra kestiğiniz soğanları küçük bir tencerenin içine alın ve közlenmiş bir kıvama gelene kadar ocakta ısıtın. Sarımsağın kabuğunu soyun ve bunu bir kasenin içine rendeleyin. Daha sonra üzerine siyah merhem ilave ettikten sonra tüylerin üzerine sürün. Bunun üzerine ılımış olan közlenmiş soğanları koyun. 20 dakika bu şekilde bekledikten sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayarak temizleyebilirsiniz. Uygulamanın faydasını görmek için 3 gün ard arda yapılması gerekmektedir.

Yüzdeki Tüyleri Yok Eden Şeker Maskesi

Yüzdeki tüyleri yok eden maske denince akla ilk gelen şeker maskesi olmaktadır. Hepimizin mutfağında bulunan malzemeler kullanılarak yapılan bu maske çoğu bayanın deneyip, sonuçtan memnun kaldığı bir doğal formüldür.

Malzemeler

 • 1 tane yumurta akı
 • 1 tatlı kaşığı toz şeker
 • 1 tatlı kaşığı mısır unu

Yapılışı ve Uygulaması

Yumurta akı, toz şeker ve mısır ununu cam bir kasenin içinde güzelce karıştırın. Hazırladığınız maskeyi yüzünüzde tüy olan bölgelere sürün. Kuruyana kadar beklettikten sonra yüzünüzden yavaşça soyarak çıkarın. Yüzünüzdeki tüylerden kurtulmak için bu maskeyi haftada 3 kere uygulamanız gerekmektedir.

İstenmeyen Tüyler İçin Ev Yapımı Maske

Yüzdeki tüylerden kurtulmak için deneyebileceğiniz pratik bir maske tarifini daha aşağıda paylaşıyoruz.

Malzemeler

 • 2 çay kaşığı süt
 • 1 yemek kaşığı süt kreması
 • 1 çay kaşığı zerdeçal
 • 2 yemek kaşığı leblebi tozu

Yapılışı ve Uygulaması

Malzeme listesinde belirtilen miktarda süt, süt kreması, zerdeçal ve leblebi tozunu bir kabın içinde güzelce karıştırın. Sonrasında maskeyi yüzünüze sürün ve etki etmesi için 20 dakika bekletin. Sürenin bitiminde yüzünüzü ılık su ile yıkayarak temizleyin. Bu maskeyi ayda 3 kere düzenli olarak uyguladığınızda yüzünüzdeki tüylerin azaldığını görebilirsiniz.

Yüzündeki tüylerden şikayetçi olan, lazer epilasyona maddi imkanı el vermeyen ve ağda yapmak istemeyen bayanlar bu tariflerden istediklerini tercih edebilirler. Yüzdeki tüyler için maske uyguladığınızda bunu düzenli olarak devam ettirmelisiniz. Hemen ilk birkaç seferde istenmeyen tüylerden kurtulmak ne yazık ki mümkün değildir. Ancak zamanla kıl köklerin zayıflayıp, güçsüzleşmesi sonucu bunlardan kurtulmanız mümkün olabilir. Verdiğimiz bitkisel ve doğal maske tariflerinden herhangi birinin içeriğinde alerji olmanıza neden olan bir malzeme varsa onu uygulamayın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.