Tüy Alma Yöntemleri Nelerdir? Doğal Yöntemler

Tüy Alma Yöntemleri Nelerdir? Doğal Yöntemler

Tüy alma yöntemleri birden fazla metot ile yapılabilir. Ancak bu yöntemler değişkenlik göstermektedir. Mesela tüyleri kökten alarak, tüy köklerini zayıflatan yöntemler dışında, geçici olarak jilet ile yada ağda ile istenmeyen tüylerden kurtulmak için bir sürü metot vardır.

Biz sizlere tüy alma metotları hakkında bilgi verirken, aynı zamanda bu tüyleri zayıflatan ve tamamen gideren tüy alma yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Tüy Alma Yöntemleri

Balmumu Ağda ile Tüy Alma Yöntemi

Pürüzsüz bir cilt istiyorsanız, balmumu ağda ile kıl köklerini tahrip ederek, yok edilmesini sağlayabilirsiniz. Balmumu ağda ile tüy alma yöntemi eski bir yöntemdir. Sıcak ve sıvı olan balmumu, tüyleri ince bir tabaka olarak cilde yayılır ve ıspatula ile kazınır. Diğer bir yöntem ise balmumu cilde sürlür, ardından ağda bandı ile yapıştırılarak çekilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta tüyleri ters yöne çekmektir.

Elektroliz ile Tüy Alma Yöntemi

Elektroliz ile tüy alma yöntemi çok ince bir metal ile tüylerin kök alanına ısı vererek zarar görmesini ve büyümesini engelleyerek istenmeyen tüylerden kurtulma yöntemidir. Ancak büyük bir titizlikle yapılması gereken bir yöntemdir. Elektroliz makinesinin metalinin yanlış yerleştirilmesi sonucu deride batma veya yaralar meydana gelebilir.

Lazer ile Tüy Alma Yöntemi

Lazer ile tüy alma yöntemi, ışık ile tüy köklerini temizleme yöntemidir. Lazer kılların büyümesini engellerken aynı zamanda kıl köklerini yakarak temizler. Kalıcı sonuçlar veren lazer epilasyın yöntemi tüylerin büyümesini geciktirmek için sırayla uygulanan bir metottur. Kalıcı sonuçlar bırakan lazer ile tüy alma yöntemi, en pahalı yöntemlerden biridir.

İp ile Tüy Alma Yöntemi

ip ile tüy alma yöntemi eski bir yöntemdir. Genelde kaşlar için kullanılır. ağız ve iki el yardımıyla tüyler iplere dolanarak alınır. Bu şekilde tüyleri kökünden çekerek kopartılır. Ancak dediğim gibi ip ile tüy alma yöntemi çok eskilerden beridir kullanılan bir yöntemdir.

Cımbız ve Diğer Yöntemler

Yine eski ama işe yarar yöntemler bir tanesi de cımbız ile tüy alma yöntemidir. Cımbız ile tüy alma yöntemi sayesinde tüyler veya kıllar tek tek tulularak çekilir. Genel olarak cımbızla kaşlar ve bıyıklar alınır. Çıkma yönüne doğru cımbız ile tutulur ve çekilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.