Göz Kapağı Kuruması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz Kapağı Kuruması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz Kapağı Kuruması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz kapağı kuruması ile beraber göz yanması, kuru göz hastalığı ve göz kapağında kızarıklık gibi sorunları da beraberinde getirir. Eğer göz kapağım şişti veya göz kapağında kaşıntı gibi bir sorunla karşı karşıyaysanız göz kapağı kuruması tedavisi yazımız size yardımcı olacaktır.

Göz kapağı kuruması çeşitli nedenlerden dolayı olabilir. Göz kuruluğu, yaşlanmadan, çeşitli ilaçların kullanılmasından, genetik, şeker hastalığı ve diğer dış etkenlerden dolayı oluşabilir. Sizlere hazırladığımız yazımızda kuru göz nasıl tedavi edilir ve tedavi yolları nelerdir? anlatmaya çalışacağız.

Göz Yaşının Önemi

Göz yaşları gözler için son derece önemlidir. Göz yaşları, gözdeki bakterilerle savaşır ve sağlıklı gözler için protein barındırır. Göz yaşı ile alakalı herhangi bir problem sonucunda gözlerinizde her problemi yaşayabilirsiniz. Bu nedenle göz yaşı olmazsa, göz kuruluğu başta olmak üzere, göz yanması , kuru göz hastalığı, göz kapağı şişmesi ve ağrısı, göz kapağında kızarıklık, göz kapağı kaşıntısı, göz kapağı iltihabı, göz kapağında arpacık gibi tüm göz problemlerini yaşayabilirsiniz.

Göz Kuruluğu Damlası Kullanın

Göz damlaları göz kuruluğu için üretilmiş ve göze damlatılarak gözü nemlendirmek için kullanılmaktadır. Ancak göz damlaları, göz kuruluğunun tedavisi değildir. Sadece göz kuruluğunu ötelemek için kullanılır.

Visine Göz Damlası

Göz damlası kullanıldığında gözde bir rahatlama olur. Aynı zamanda göz kuruluğu nedeniyle kızaran gözün kızarıklığını geçirir. Göz damlası fazla kullanılmaması gerekir. Günde en fazla 4 kere kullanılması tavsiye edilir.

 • Göz kuruluğu için bilinen ve en çok satılan göz damlalarından birisi Visine‘dir. Visine göz damlası göz kızarıklığı ve göz kuruluğu için kullanılabilir. Piyasa fiyatı 6 TL civarındadır.

Göz Kapağı Şişliği için Göz Merhemi

Göz kapağı şişliği için eczanelerde satılan göz merhemlerini deneyebilirsiniz. İçerisinde Hidroksipropil, metilselülöz, karboksi, metilselülöz gibi göz kuruluğunu gideren etken maddeler barındır. Bu maddeler aynı zamanda göz kuruluğunu da gidermektedir. Eğer göz kuruluğu ve göz kapağında şişlik varsa Terramycin isimli göz merhemini tavsiye edebilirim.

Terramycin Göz Merhemi

Göz Kuruluğu için Göz Doktoruna Başvurun

Göz damlası ve göz merhemi kullanmanıza rağmen halen gözlerinizde kuruma varsa ve bir türlü geçmiyorsa mutlaka bir göz doktoruna görünmelisiniz. Göz doktoru, gözünüzü kontrol ettikten sonra size uygun göz kuruluğu tedavisi seçeneklerini sunacaktır.

 • Eğer göz kapağında kızarıklık, göz kapağında şişlik, göz kapağında kaşıntı, gözde yanma gibi sorunlarınız varsa mutlaka göz doktoruna bu sorunları belirtin.

Göz Kuruluğu Ameliyatı

Göz kuruluğunda birde ameliyat aşaması vardır. Göz kuruluğu ameliyatı diye geçen ve göz kanallarına takılan küçük fiş parçacıkları ile göz kanalları yağlanır ve göz yaşı üretimi tetiklenir. Ancak göz kuruluğu tedavisi ameliyatı son çarelerden birisidir. Doktorlar tarafından göz kuruluğu çok fazla ilerlemediyse tavsiye edilmeyecektir.

Göz Kuruluğu Nasıl Önlenir?

 • Kitap okurken veya bilgisayara bakarken, gözünüzü çok fazla yormayın. Sık sık ara vermeye ve gözünüzü dinlendirmeye çalışın. Aksi halde gözünüz bozulmaya ve göz kuruluğuna sebebiyet vermeye başlayacaktır.
 • Göz yaşları sudan oluştuğu için klima, fön makinesi, buhar makinesi, otomobil ısıtıcıları gibi cihazlar gözlerinizdeki göz yaşlarını kurutur.
 • Eğer göz kuruluğu problemi çekiyorsanız evinizdeki nem oranını %30 ile %50 arasında tutmaya özen gösterin.
 • Güneşli havalarda mutlaka güneş gözlüğü kullanın. Güneşe çıplak gözle bakmak göz kurumasını arttırır.
 • Sigara gözleri tahriş eder. Özellikle dudak tiryakilerinde göz kuruluğu daha çok görünür. Ayrıca gözler tahriş olduğunda kirli ellerle gözleri ovuşturmak mikrop kapmasına neden olabilir.
 • Lens kullanıyorsanız ve göz kuruluğundan sıkıntınız varsa mutlaka lenslerin, göze uyumlu olup olmadığını kontrol ettirin.
 • Göz damlasının fazla kullanılmaması durumunda hiç bir zararı yoktur. Bu nedenle geçici olarak göz damlası kullanabilirsiniz.

Göz Kuruluğu için Tuzu Kesin!

Göz kuruluğu probleminin tedavisi için tuzu kesmeyi deneyin. Kuru göz diyeti olarak adlandırılan diyetlerde tuz kesinlikle yoktur. Dilerseniz tuz tüketimini kesip gözlerinizdeki kuruluğun geçip geçmediğini deneyebilirsiniz. Bunun dışında,

 • Omega-3 barındıran besinler tüketin.
 • Bol sebze ve meyve tüketin.
 • Vitamin eksikliğinin de göz kuruluğu yaptığını unutmayın.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.