Aloe Vera Suyu Faydaları

Aloe Vera Suyu Faydaları

Aloe Vera suyu faydaları hakkında bir araştırma yapayım dedim. Belki inanmayacaksınız ama aleo vera suyu yaklaşık 5000 yıldır kullanılan ve bilinen bir bitki suyuymuş. Aloe vera suyu, cilt üzerinde tedavi edici, iyileştirici özellikleri ile eski Mısırlılar, Yunanlılar ve Romalılar tarafından kullanılırmış.

Aloe Vera Faydaları

“Mucize bitki” ve “doğal şifa” olarak adlandırılan ve çeşitli ülkelerde (Aloe Barbadensis Miller ya da Aloe Vera Barbadensis) olarak bilinmektedir. Aloe vera bitkisi yaklaşık olarak 200 farklı etken madde içermektedir.

 

Aloe vera suyunun içerisinde doğada bulunan bir çok değerli elementi vücudumuza taşır. Peki nedir bu elementler?

Vitaminler : İçerisinde C vitamini, E vitamini, beta karoten, A vitamini ve B1, B2, B3, B5, B6, B12 vitaminlerini barındırır.

Mineraller : Magnezyum, manganez, çinko, bakır, krom, kalsiyum, sodyum, potasyum, fosfor, demir ve selenyum minerallerini barındırır.

Amino asitler : Aloe vera vücudumuz için birincil öneme sahip 8 amino asitin 7’sini barındırır.

Sakaritler : Aloe vera, sindirimi arttıran, besin emilimini arttıran ve diyet lifleri olarak bilinen monosakaritler ile polisakkaritler başta olmak üzere çeşitli karbonhidrat molekülleri içerir.

Enzimler : Vücumuzun daha verimli çalışması için çeşitli amino asitleri harekete geçirir.

Steroller : Bağırsaktaki kolesterol emilimini engellerken, kolesterolü yüksek olan kişilere yardımcı olur.

Saponinler : Bakteri, virüs, mantar gibi vücuda zararlı olan şeylere karşı antimikrobiyal madde içerir.

Linyinler : Aloe vera jeli, insan vücuduna derinlemesine nüfus etme yeteneğine sahip selüloz bir içeriğe sahiptir.

Antrakinon : Detoks ve antiseptik özelliklere sahip bir bileşene sahiptir.

Salisilik asit : Anti-inflamatuar, analjezik ve anti-bakteriyel özelliğe sahiptir.

İnsan vücudu için bu kadar yararlı olan aloe vera bitkisinin suyu da baya faydalı olmalı diye düşündürüyor değil mi? O zaman birde Aloe vera suyunun faydaları hakkında biraz yazalım. Bakalım Aloe vera suyu faydaları neymiş?

Aloe Vera Suyu Faydaları

Aloe vera bitkisi hemen hemen salatalık gibidir. Aloe vera bitkisini ezerek hamur haline getirdiğinizde en az %50’si kadar suyu çıkar. Günde 60ml (1/4 su bardağı) kadar aloe vera su içmek inanılmaz faydalıdır.

 

Bilimsel araştırmalara göre ve hekimlerin tavsiyesi ile bakalım aleo vera suyu ne gibi hastalıkları, cilt problemlerini gideriyormuş hep beraber görelim.

Kanser için Aloe Vera Suyu Faydaları

Özellikle çok sigara tüketenler ve kanser olma riski bulunanlar aloe vera suyu içmelidir. Çeşitli araştırmalara göre kanser (lösemi) hastalarına tedavi süresince aloe vera suyu içilmesini tavsiye ederler. Bir çok kanser hastası üzerinde olumlu sonuçlar veren aloe vera suyu için çalışmalar halen devam etmektedir.

Eklem ve Kas Ağrıları için Aloe Vera Suyu Faydaları

Aloe vera suyunun hiç bir yan etkisi yoktur. İçerisinde on iki doğal madde içerir. Anti-inflamatuar özelliği sayesinde eklem ve kas ağrılarını geçirmektedir.

Bağışıklık Sistemi için Aloe Vera Suyu Faydaları

Bağışıklık sisteminden kaynaklanan her problemi giderir. Ayrıca vücuttaki virüsler, bakteriler, parazitler, mantarlar ve tümör hücrelerini yok etmeye yardımcı olur. Bağışıklığı kuvvetlendici interferon ve interlökin maddelerini üretir.

Sinir Sistemi için Aloe Vera Suyu Faydaları

Hayatın stresi ve uykusuz ile savaşmak istemiyorsanız aloe vera suyu tüketin. Aloe vera suyu sinir sistemini harikulade düzenler ve kaliteli bir yaşam sunar.

Mide Rahatsızlığı için Aloe Vera Suyu Faydaları

Aloe vera suyu sindirim işlevini canlandırır. Reflü, kabızlık, hazımsızlık gibi sorunlarla savaşır. Aynı zamanda sindirimi inanılmaz şekilde temizler. Vücuttaki toksinleri atar.

Kalp Sağlığı için Aloe Vera Suyunun Faydaları

Aloe vera suyu yüksek tansiyon ve kolesterolü düşürerek, kalp ve damar hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Düşük seviyelerde kolesterole sahip olanların kalbini koruyan bir formülü vardır.

Diyabet Hastaları için Aloe Vera Suyunun Faydaları

Aloe vera suyu kandaki trigliserid, şeker ve lipid düzeyini azaltarak diyabete yardımcı olur. Ancak diyabetik ilaçlar alıyorsanız doktorunuza sormadan aloe vera suyu kullanmayın.

Ağız ve Diş Sağlığı için Aloe Vera Suyu

Aloe vera suyu diş eti hastalıklarına neden olan bakterileri ortadan kaldırır ve temizler. Diş etini yatıştırır ve diş eti iltihabını tedavi eder. Aynı zamanda plak kaldırıcı özelliğe de sahiptir. Aloe vera suyu ile her gün iki defa gargara yapılan ağız, çok sağlıklı olur.

Astım için Aloe Vera Suyu

Aloe vera suyu, vücuttaki iltihabı azaltır, kas ve iskelet ağrısını yatıştırır. Aloe veranın analjezik özellikleri ile salisilik asit ve antrakinonlar sayesinde vücuttaki ağrıları giderici özelliklere sahiptir. Aloe vera suyu içerisindeki bazı bileşenler, astımı tetikleyen partikülleri temizlemek için savaşırlar.

Aloe Vera Suyunun Genel Sağlığa Faydaları

Aloe vera, genel sağlık üzerinde de olumlu gelişmeler bırakır. Özellikle içerdiği vitaminler başta olmak üzere mineralleri ile vücuda bir çok faydası olur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.