Yağlı Ciltler için Yüz Maskeleri

Yağlı Ciltler için Yüz Maskeleri

Yağlı Ciltler için Yüz Maskeleri

blank

Yağlı ciltlere sahip olan kişiler doğal maske ve doğal yağ azaltıcı pek çok reçete bulabilmektedirler. Kozmetik cilt ürünlerine ve ilaçlarına alternatif olarak kullanacağınız doğal ürünlerle cildinizin yağ oranını dengeleyebilir ve istediğiniz bir cilde kavuşursunuz. Yağlı ciltlerde genel olarak vücut hormonlarının dengesizliğinden kaynaklı ergenlik çağındaki gençlerde görülmektedir. Cildin kendi kendini nemlendirmesi esnasında yağ üretimi artar. Yağlı cilde sahip olan kişilerin bir diğer büyük sorunu ise akne, sivilce ve siyah noktalardır.

Bu yazımızda sizlere cildin yağlanmasının nedenlerini, yağlı ciltlere uygun doğam çözümlerini sunacağız.

Cildin Yağlanmasının Nedenleri

blank

Yağlı cildin oluşumunda başlıca nedenlerin başında beslenme, kalıtım, hormonal dengesizlik, yaş ve çevre koşulları gösterilir. Yağlı bir cilde sahip olmanın bir dezavantajı ise yaşlanma sürecinde yüzde oluşacak kırışıklıkların yavaşlatılmasıdır.

Yağlı Ciltlere Doğal Çözümler

blank

  • Yağlı ciltler herhangi bir cilt doktoruyla görüşerek size söyleyeceği ilk şey cilt temizliğini düzenli olarak yapmanız gerekmektedir. Yağlı bir cilde sahip iseniz yüzünüzü periyodik olarak temizlemelisiniz. Soğuk su yerine ılık su ile yüzünüzü yıkamanız cilt yüzeyinde bulunan yağların daha kolay çözülmesini ve temizlenmesini sağlayacaktır.
  • Soğuk süt yağlı ciltler için doğal bir temizleyici olarak kullanılabilmektedir. Soğut sütle gün içerisinde birkaç defa yüzünüzü temizleyebilirsiniz.
  • Tropikal bir meyve olan ve büyük marketlerde de bulabileceğiniz papaya posası da yağlı ciltler için doğal bir temizleyici olarak bilinmektedir. Ayrıca da ölü deri hücrelerinin atılmasına yardımcı olmaktadır.
  • Yağlı ciltler için doğal maske fikriniz varsa doğal kil, limon, bal, limon suyu ve yumurta beyazını birbirine karıştırarak yüzünüze sürün. 20 dakika kadar ılık suyla iyice durulayın.
  • Taze domates püresi yağlı ciltler de arındırıcı ve sıkılaştırıcı vazifesi göstermektedir. Özellikle aşırı yağlı cilde sahipseniz makyaj öncesi bu maskeyi uygulayabilirsiniz.
  • Yağlı ciltler de en çok kullanılan maskelerden biri de yoğurt ve kil maskesidir. Yoğurt ve doğal kili karıştırın yüzünüze uygulayın. 15 dakika kurumasına kadar bekletin. Bu maske cildinizi yumuşatır ve yağın azalmasını sağlar.
  • Sandal ağacı tozu ve birkaç damla gül suyuyla hazırladığınız maskeyi yüzünüze uygulayın ve kuruncaya kadar bekletip ılık su ile temizleyin.
  • İki adet badem içini ezerek bir çorba kaşığı balla iyice karıştırarak macun kıvamına getirmelisiniz. Yağlı ciltler içerisinde kullanılan bu doğal maske yağ miktarını azalttığı takdir de doğal bir parlaklık verecektir.
  • Mısır nişastası ve suyu macun haline gelene kadar güzel bir şekilde karıştırın. Yüzünüze sürüp 10 dakika beklettikten sonra masaj yapar gibi sürün. Kuruyunca bol ılık su ile temizleyin.

Yukarıda bahsettiğim yağlı ciltler için doğal maske çözümleri oldukça hesaplı uygulamalar olarak hiçbir yan etki göstermemektedir. Tüm bu maskeleri evinizde veya aktarda kolaylık ile bulabilirsiniz. Doğal ve bitkisel ürünlerle de elde etmeniz mümkündür.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.