Saç Bakımı Nasıl Yapılır ?

Saç Bakımı Nasıl Yapılır ?

Kadınlar için saç bakımı önemlidir aslında bu olayı sadece kadınlarla sınırlamak yersizdir erkeklerde saç bakımlarına önem verir. Saç bakımının yapımı zahmetsiz olmasıyla birlikte evde de yapılabilir. Saç bakımınızı evde yapmanız cebinize de yararlı olacaktır. Saçların bakımsız görünmesi sizin psikolojik olarak da etkileyecektir. Saçlarınızın döküldüğünü ilerde kel kalma riskiniz olduğunu düşünmek bile sizi etkiler.Saç bakımının nasıl yapıldığını iyi bilirseniz saçlarınızın güzel, yumuşak ve bakımlı görünmesini sağlarsınız. Bunların hepsini evde yapacağınız saç bakımı ile mümkün olmakla birlikte kolaydır. Saç bakımı yapmak kişiye özel bir şeydir. Saç bakımının nasıl yapıldığını sizin için aşağıda kaleme alıyoruz.

  • Saç kırıklarınızdan sürekli olarak kurtulmaya bakın. Bunu yaparak hem saçınıza güzel bir görünüm kazandırırsınız hem de bakımlı görünmesini sağlarsınız. Kırık saçlarınız çoğalırsa saçınıza mat bir görünüm kazandırır ve kötü görünmesini sağlar.
  • Şampuanınızı belirli dönem aralıkları ile değiştirmelisiniz. Bunun nedeni ise saçınız şampuana alışır ve saç hücreleri kendini yenilemekte zorlanır. Bu değişimi tavsiyemiz olarak 6 ayda bir olarak yapın bunu yaptığınız takdirde faydasını göreceksiniz.
  • Ellerinizi sürekli saçınıza sürerseniz saçınınız yağlı bir yapısı olmasına neden olursunuz. Eğer saçınızla oynama huyunuz varsa saçınızın yağlanmasına neden olursunuz. Saçınızla sürekli oynamayın ve ellerinizi mümkün oldukça saçınızdan uzak tutun.
  • Saçınızı yıkarken sıcak su kullanmamaya özen gösterin. Sıcak su kullanırsanız saçlarınızda nem kaybı olur ve parlaklığının azalmasına neden olmuş olursunuz. Bundan dolayı saçınızı kurularken ılık su kullanmaya özen gösterin

 

  • Banyodan sonra ya da saçlarınızı yıkadıktan sonra iyice durulayın. Eğer saçlarınızı iyice durulamaz nemli bırakırsanız zamanla saçlarınızın görünümü mat olur ve yıpranmalara neden olursunuz. Saçınızda sabun artığı kalmasın eğer bu artıklar kalırsa elektriklenme ve saç dökülmesine yol açabilir. Saçınızı banyodan çıkmadan önce 2 ya da 3 defa durulayın.
  • Saçlarınızı doğru taradığınızdan emin olun. Doğru taramanın yolu ise saçlarınızın uçlarını açarak saç diplerine doğru taramanızdır. Saçınız gün içerisinde sık sık taramayın. Bu işlemi sık sık yapmanızın takdirinde saç köklerine zarar verirsiniz ve saçların dökülmesine zemin hazırlamış olursunuz. Saçlarınız sürekli taramanızı tavsiye etmediğimiz gibi hiç taramamakta iyi değildir. Saçlarınızı yatmadan önce ya da banyodan sonra taramalısınız.

 

  • Elektriklenme çok oluyorsa saçınızda ilk olarak saç yapısına uygun bir şampuan kullanmayı deneyin sonrasında saç bakım kremlerini kullanarak saçınıza sürün ve 5 dakikalık bekleyişin ardından saçınızı iyice durulayın. Saçlarınıza bu şekilde bakım yaptığınız taktirde saçlarınızdaki elektriklenmeden kurtulmuş olursunuz.Saç kurutma makinesini saçınıza fazla yaklaştırmanız iyi değildir. Saçınızı nemli şekilde bırakmayın. Nemli saçla dışarı çıkarsanız dışardaki pisliği saçınız çeker ve saç dipleri hava almaz bu şekilde de kepek oluşumu artmış olur.

 

YORUMLAR

  1. blank selma dedi ki:

    yazınızı okudum faydalı bir paylaşım olmuş teşekkürler.