Fındık Yağının Faydaları Nelerdir?

Fındık Yağının Faydaları Nelerdir?

Fındık yağının faydaları , doğanın bize sunduğu nimetlerden bir tanesidir. İçerisinde bol mineral ve vitamin deposu olan fındık yağı, cildinizi beslerken aynı zamanda sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.

Fındık yağının faydaları ile alakalı konumuza başlamadan önce sizlere fındığın faydaları hakkında bir kaç cümlede toparlarsak yağından önce kendisinin de ne kadar faydalı olacağını görürsünüz.

Fındığın Faydaları

Fındık ve fındık yağının içerisinde bulunan E vitamini, protein, demir, çinko, kalsiyum, magnezyum ve bol miktarda potasyum bulunmaktadır. Bu vitaminlerin destekleriyle beraber fındık veya fındık yağı tüketimi sonrasında damar ve kalp sağlığı için önemli rol oynayan fındık veya fındık yağı aynı zamanda doymamış yağ açısında da çok önemli bir gıdadır.

Fındığın bu kadar yararı ve faydası varsa peki fındık yağının faydaları ne olabilir derseniz, onları da şöyle sıralayalım;

Fındık Yağının Faydaları

  • Fındık yağının içerisinde bol miktarda E vitamini bulunur. E vitamini de kansızlığa, vücut direncine , yaşlanmaya etkisi vardır. Fındık veya fındık yağı tüketen kişiler kolay kolay yaşlanmaz. Yaşlanma belirtileri olsa da çok dinç gözükürler.
  • Fındık yağının diğer bir faydası da unutkanlığa çok iyi gelir. Fındık tüketimi yapan kişilerde Alzheimer ve Parkinson hastalıkları çok nadir görülmektedir.
  • Fındık yağı şeker ihtiyacını minimum seviyeye düşürdüğünden dolayı diyabet hastaları için çok faydalıdır.
  • Fındık yapı aynı zamanda kanser riskini azaltır ve tümörün gelişimini engeller.
  • Fındık yağını yemeklerde kullanmanız durumunda diğer yağlara nazaran daha kolay hazım sağlar ve durumda mide rahatsızlıkları olan kişilere daha iyi gelir.

Fındık yağı yukarıdaki maddelerin dışında saçlara da çok yararı olan bir gıdadır. Fındık yağı ile yapılan saç maskesi tarifini sizlere aşağıda yazacağım. Ancak bu tariften önce sizlere fındık yağının saçlara yapacağı faydaları yıpranmış olan saçları onararak, saçlarınızın daha renkli ve canlı aynı zamanda kırılmaya karşı korumaya alacağını söylemem gerekir.

Fındık Yağı ile Yapılan Saç Maskesi

Malzemeler

  • Fındık Yağı (4 tatlı kaşığı)
  • Elma Sirkesi (1 tatlı kaşığı)
  • Çörek Otu Yağı (1 tatlı kaşığı)
  • B Vitamini Kapsülü (1 ampul)

Hazırlanışı ve Uygulanışı : Yukarıda yazılı malzemelerin hepsini karıştırın ve saç köklerinizden başlayarak saç uçlarına kadar bütün bölgeye masaj yaparak uygulayın. Fındık yağlı saç maskesi yaklaşık olarak 60 dakika saçınızda bekletin ve ardından durulayın.

Haftada bir defa uygulayacağınız fındık yağı ile saç bakımı maskesi sayesinde saçlarınız daha güçlü, onarılmış ve canlı duracaktır.

Fındık yağı fiyatı hakkında dilerseniz Google üzerinden araştırma yapabilirsiniz. En son Google’a baktığımda fındık yağının fiyatı yaklaşık olarak 50ml – 5-6 Tl arasındaydı. Fındık yağını nereden temin edebilirim diye soracak olursanız da dilerseniz internet üzerinden sipariş verebilir, dilerseniz de aktarlardan temin edebilirsiniz.

Umarım sizlere bu yazımızda  fındık yağının faydaları nelerdir ve fındık yağının nasıl kullanılacağı hakkında detaylı bir makale hazırlayabilmişizdir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.