Yıpranmış Saçlara Çözüm

Yıpranmış Saçlara Çözüm

Gençlik dönemlerinde saç boyasının, jöle, sprey, köpük gibi saç şekillendirici ürünlerin saça verdiği zararlar az olarak görsek de ilerleyen yaşlarda bunların etkileri, çalışma hayatı ve stres de birleşerek saçların donuk görünmesine, seyrelmesine, kırıkların fazlasıyla artmasına neden olmaktadır. Sadece saç ürünleri de değil güneşin zararlı ışınları, hava kirliliği, toz, yetersiz beslenmenizde saçlarınızı bir hayli yıpratmaktadır.

Yıpranan Saçlar için Ev Bakımı

Doğal yağlar ve mutfakta yer alan malzemeler ile en az profesyonel bakım uygulamaları kadar etkili bir saç bakımı oluşturmanız mümkündür. Hem paranız cebinizde kalır hem de saçlarınız da kullanacağınız ürünlerin içeriğini kontrol altına alabilirsiniz. Ancak yıpranmış saçlar için evde yapılacak olan bakım profesyonel uygulamalara göre etkisini göstermesi daha uzun süre sürebilmektedir. Buna zaman ayırmanız gerekebilir.

Yıpranmış saçlar için en etkili bakım maskelerinden biri mayonez maskesidir. İçerisinde saçlara faydalı sirke ve yumurta yer alan mayonezi saçlarınıza eşit miktar da sürerek 1-2 saat bekletmeniz gerekmektedir. Mayonez maskesi en çok kırılan uçlar ve saç derisi kuruluğuna iyi gelmektedir.

Uçların kırılmaya karşı dayanıklı olması için yumurta maskesini tavsiye ediyoruz. 1 yumurtayı iyice çırpın ve 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırdıktan sonra kökten uçlara saçlarınıza sürün 15 ila 20 dakika bekletip soğuk su ve şampuan ile maskeyi çıkarabilirsiniz. Bu maskeye alternatif olarak 1 adet ya da saçlarınız uzun ise 2 adet yumurta akını köpürene kadar çırparak saçlarınıza sürebilirsiniz. 30 dakika sonra soğuk su ve şampuanınızla saçlarınızı temizleyebilirsiniz. Maskeleri saçınıza uygularken kan dolaşımını arttırabilmek için saç derisine masaj yapmayı da unutmamalısınız.

Saçları ve kurumuş olan saç derinizi nemlendirebilmek için zeytinyağı, hindistan cevizi yağı gibi doğal yağları uygulayabilirsiniz. Bu yağları saç derinizi 10 ila 15 dakika masaj yaparak dipten uçlara doğru sürerek yarım saat bekletin. Yıpranan saçlarınızın zaman içerisinde yumuşadığını göreceksiniz. Doğal yağ bakımlarını hafta da  1 ya da 2 defa yapabilir ve sonuçlar 3 ila 4 haftada görebilirsiniz. Eğer saçlarınız çok kırılıyor ise akşam eve geldiğinizde sadece saç uçlarınıza zeytinyağı sürebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.