Kepek Neden Olur?

Kepek Neden Olur?

Kepek Neden Olur? Kepek, pul pul ölmüş derilerin saç telleri arasında kendini bariz bir şekilde göstermesidir. Kepek çok büyük bir sağlık sorunu değildir. Ayrıca bulaşıcı bir hastalıkta sayılmaz. Ancak kepekli saçlarla dolaşmak karşı tarafça hatta kendimizce hiç hoş görünmez.

Kepekli saçlar ile dolaşmak sizi itici, kirli ve temizliğe önem vermeyen birisi olarak gösterir. Aslında konu temizlik olmasa da kepekli görünmek estetik açıdan problem yaratır ve karşı tarafa bu izlenimi yansıtır.

 

“Saçlarımda çok fazla kepek var” diyenler genel olarak kaşıntıdan şikayetçi olurlar. Kepek gerçekten de saç derisinde kaşıntı yapar. Kepeğe karşı en iyi tedavi yöntemi kepek şampuanıdır.

Eczanelerde yada marketlerde kepek için şampuan reyonları mevcut. Birbirinden farklı kepek şampuanları ile saçlarınızdaki kepekleri gidermek için kullanmanızı tavsiye ederim. Hangi kepek şampuanını almalıyım? Sorusuna cevabımız ya deneme yanılma yani size iyi gelen kepek şampuanını kullanmalı veya bir cilt doktorundan bu konuda yardım almalısınız.

Bunların dışında kepek şampuanı satın alırsanız mutlaka şampuan üzerinde yazılan uygulama talimatına uymalısınız. Bu şekilde daha çabuk çözüm bulacaksınız.

Kepek Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

Cilt her daim kendini yenilediği gibi saç derisi de kendini yeniler. Bu yenileme esnasında ölü hücreler gider ve yerine yeni hücreler gelir. Eğer cilt hücre yenilemesini normalden daha hızlı yaparsa ölü deri birikmeye ve bu durumda kepek oluşumuna yansır.

Kepek oluşumu başladıktan sonra kafa derisinde ölü deri yamaları kendini belli edebilir. Bu bölge soyulmuş kafa derisi görüntüsünde olabilir. Bölge oldukça fazla kepek gösterebilir. Kepek sorunu sadece kafa derisinin yenilenmesi ile değil, başka nedenlerden dolayı da oluşur. Dilerseniz kepek neden olur ve oluşur sırayla anlatalım.

Ciltte Yağlanma ve Kabuklanma (Seboreik Dermatit)

Ciltte yağlanma ve kuruma ile kendini belli eden ve tıpta seboreik dermatit olarak adlandırılan bir tür egzama ile kepek oluşabilir. Ancak bu tip mantar genelde saçta kepek ile beraber göz kapakları, kulak arkası, koltuk altı, burun kenarları gibi bölgelerde kabuklanma ve soyulma sorunları ile karşılaşırlar. Seboreik dermatit hastalığı ile alakalı videomuzu izlemenizi öneririz. Ya da yukarıda belirtilen saç egzaması yazımızı okuyabilirsiniz.

Cilt kısmının belli bölgeleri yağlı, belli bölgeleri kuru olabilir. Özellikle kuru olan bölgelerde pul pul dökülmeler görülür. Bu mantar türü hem bebeklerde, ergenlikte ve yaşlılık döneminde görülebilir.

Kepek Neden Olurun Sebeplerinden (Malasezya Mantarı)

Bu mantar türü zararlı bir mantar değildir. Ancak kontrol altına alınmadığında cildin yenilenme süresini aşırı hızlandırır. Aşırı hızlanma sonucu çok fazla kepek görülebilir. Malasezya mantarı, vücudun bağışıklık sistemini harekete geçiyor. Buna istinaden cilt haddinden fazla yağ üretiyor. Bu yağlanmada mantarın büyümesine, mantarın büyümesi de cildin kepek oranını arttırıyor.

Çok Fazla veya Az Saç Yıkamak Kepeğe Neden Oluyor

Saçları çok yıkama veya çok yıkama sonucu kepek oluşur. Saçları az yıkamak saçların yağlanmasına doğal olarakta kepek sorununa yol açar. Saçları çok fazla yıkamak ise saç derisindeki doğal yağı alır. Bu yağ azaldığında da saç derisinde kuruma başlar. Bunun sonucu olarak kepek oluşumu gerçekleşir.

 

Kepek Neden Olur? (Şampuan Tercihi)

Sürekli şampuan değiştiriyor veya şampuanı yok fazla kullanıyorsanız saçlarınızda kepeklenme görülebilir. Bildiğiniz gibi her şampuanda kimyasal madde vardır. Saç deriniz bu kimyasal maddelere tepki verdiğinden kepek oluşumu görülebilir.

Eğer kepek oluşumu şampuandan dolayı oluyorsa doğal ürünlere yönelmenizi tavsiye ederiz. Doğal saç şampuanları kimyasal maddeler içermediğinden kepek sorununu çözecektir.

Kepek Neden Olur? (Saç Şekillendiriciler)

Saçları şekillendirmek için kullanılan jöle, briyantin, saç spreyi ve fön gibi saç şekillendirici uygulamalar saçlarda kepek üretimini arttırır. Özellikle bu şekillendiricileri kullanıp, gün sonunda temizlenmezse çok daha beter kepek yapabilir.

 

Piyasada satılan ‘kepek yapmayan jöle’ ibareli hiç bir ürünü almayın. Bu ürünler tamamen yalan dolandır. Saç problemi olmayıp, saç şekillendirici kullananlar biraz ara verirse kepek sorunu ortadan kalkacaktır.

Cilt Kuruluğu ve Kepek

Tek başına cilt kuruluğu kepek yapar. Bu nedenle kuru cilde sahip olan kişiler genelde kepeklenme ile savaşırlar. Öncelikle kepek sorunu olanlar için kepek yazılarına bir göz atın. Ardından kuru cilt bakımı kategorisi büyük ölçüde sizlere yardımcı olacaktır.

Kuru cilde sahip olan kişilerde kepek sadece saçlarda değil, kollarda, bacaklarda, ayaklarda, göğüs ve sırtta bile görülebilir. Kuru cilt problemi yaşayanların tek ilacı cildin nemdir. Eğer vücudunuzun genelinde kepeklenme ve pul pul dökülmeler varsa eczaneden alacağınız bir bebe yağı ile vücudunuza, banyo sonrası masaj yapın. Düzenli kullanımda vücut kepeğinin duracağını göreceksiniz.

Sedef Hastalığı ve Kepek

Kepek sorununu sedef hastası olan kişilerde görebilirsiniz. Tıpta psoriasis olarak adı geçen ve kalın deri pullanması adı verilen bu hastalık, kepek yapar. Sedef hastası olan kişilerin genel olarak diz, dirsek, gövde, bacaklar ve kafa derisinde daha fazla kepek olur.

Kepeğin Diğer Nedenleri

Kepeğin diğer nedenleri arasında en fazla az su içmek geliyor. Eğer günde 2 litreden az su tüketiyorsanız kepek sorunu yaşayabilirsiniz. Bunun dışında stresli bir yaşam ve devamlı kaygı durumu da stres yapar.

Stresle beraber kepek oluşumu, kepek oluşumu ile kaşıntı ve kızarıklık kendini gösterebilir. Kepek sorunu özellikle kış aylarında daha fazla olur. Bunun nedeni ise kış aylarında yeterince güneş ışığı görülmediği içindir.

Kepeğe Karşı Doğal Çözümler

Kepeğe karşı doğal çözümlerden yararlanabilirsiniz. Bu doğal çözümler arasında dilerseniz sizlere daha önce hazırladığımız kepeğe karşı kesin çözüm yazımızı okuyabilirsiniz. Bunun dışında kepeğe diğer çözümler;

  • Duş alırken şampuana bir kaç damla elma sirkesi veya limon suyu karıştırabilirsiniz. Bu şekilde kepek sorununa doğal bir çözüm olacaktır.
  • Elma şırası sirkesi kepek sorununa doğal bir çözümdür. Elma şırası sirkesini sulandırıp, saç diplerinize masaj yaparak kepek sorunu çözebilirsiniz.
  • Kepek sorununa karşı bol bol meyve ve sebze daha doğrusu sağlıklı beslenerek destekleyebilirsiniz.
  • Bir kaç damla sirke içerisine 1 çay kaşığı limon suyu ekleyip saçlarınızın durulama suyuna katabilirsiniz.
  • Kuru kekiği 2 bardak su ile kaynatın ve ılık haldeyken bu karışımı saçınıza masajla uygulayın. Uygulama sonrasında 10-15 dakika bekleyin.
  • Saçlarınıza organik Hindistan cevizi yağı uygulayın. Dilerseniz aynı işlemi zeytinyağı veya çay ağacı yağı ile de yapabilirsiniz. Uygularken saç diplerinize masaj yapmayı unutmayın.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.