Yüz Yağlanması Nasıl Engellenir?

Yüz Yağlanması Nasıl Engellenir?

Ciltlerde aşırı yağlanmalar hem sağlığımızı hem de güzelliğimizi bozacak bir problem olarak görülmektedir. Cilt yağlanmasında temel olarak genetik faktörler geçerli değildir. Bazı ciltler de yağlanmaya daha müsait bir durum varken, kuru ve karma ciltlerde de strese, hormonlara ve değişik sağlık sorunlarına bağlı olarak da aşırı yağlanmalar görülebilmektedir.

Yağlı cilt sorununu ortadan kaldıramazsanız bazı uygulamalarla cildin yağ üretimini kontrol edebilirsiniz.

Yağlı Cildin Temel Özellikleri

blank

  • Yağsız cilt olarak bilinen bir cilt tipi yoktur. Her ciltte belirli ölçülerde az veya çok yağ üretilmektedir. Fakat bazı cilt tiplerinde de yağ üretimi kişiyi huzursuz ederek, farklı cilt rahatsızlıklarına yol açabilecek kadar fazladır.
  • Yağlı cilt üzerinde bulunan tabaka sebebiyle parlak bir görüntü de olsa cilt bazen sağlıksız ve cansız görünebilmektedir.
  • Cilt kaygan bir haldedir. Kişi her daim cildinin kirli olduğunu hisseder.Yağ üretiminin çok olmasıyla beraber gözenekler sürekli belirgin bir haldedir.
  • Siyah nokta oldukça fazladır. Bundan dolayı da akne oluşumuna en müsait ciltlerdir.
  • Fakat şunu da unutmamalısınız ki yağlı ciltler aynı zamanda en geç yaşlanan cilt tipi olduğundan oldukça da kendinizi şanslı hissedebilirsiniz.

Yüzünüzü Mutlaka Yıkayın

blank

Cilt yağlanmaların da sorun yaşıyorsanız ilk olarak cildinizin temizliğine önem vermeniz gerekmektedir. Cildinizi düzenli bir şekilde yıkayıp ölü hücrelerden ve yağlı tabakadan uzak tutabilirsiniz. Cildinizin çok sık derecede yıkanmasında cildiniz ters tepki verebilmektedir. Yağlanma sorunu daha büyük dert olabilir. Sabah ve akşam iki defa olmak üzere yüzünüzü yıkamaya dikkat edin.

Temizleyici madde olaraksa cildinizi kurutmayacak, yağlı cilde uygun, pH değeri düşük olan asidik sabunları veya temizleme jellerini tercih etmelisiniz. Özellikle de meyve asitleri bulunan temizleme ürünleri sizler için daha faydalı olacaktır. Temizleme sonrasında ise tonik kullanabilirsiniz.

Durulama işlemini ise ılık suyla yapın. Özellikle de akşam yatmadan önce makyajınızı temizleyin. Yağlı bir cildiniz varsa yastık kılıfınızı çok sık bir şekilde yenilemeniz de cildinizi korumak adına önemlidir.

Kozmetik Ürün Seçimi

blank

Yüzünüzü olduğundan daha çok yağlandıracak, yağ bazlı ürünlerden uzak durun. Su bazlı ve daha hafif nemlendiricilere yönelin. Peeling uygulayabilirsiniz fakat pütürlü ürünlerden uzak durun.
Sorununuz sadece parlamaysa matlaştırıcı ürünleri tercih edebilirsiniz. Siyah nokta sorununda ise cildinize uygun olan tahriş etmeyecek oranda salisilik asit bulunan ürünleri kullanabilirsiniz. Çoğu kozmetiklerde hangi cilt tipine uygun olduğunu da belirtmektedir. Etiketlere incelemeniz de yarar var.

Beslenmenize Dikkat Etmelisiniz

blank

Cildinizi daha çok yağlandıracak besinlerden ve hazır gıdalardan uzak durmalısınız. Aşırı tuzlu ve şekerli gıdalar yağlanmayı daha fazla arttıracaklar. Yağlı yemeklerin yerine taze meyve ve sebzeleri tercih etmeniz sağlığınız için daha faydalı olacaktır. Su tüketimini de mutlaka arttırın.

Stresi Yenin

blank

Stresli dönemlerde cilt sorunlarının ve ciltte yağın daha çok arttığı dönemlerdir. Daha az streslerde daha güzel bir cilde sahip olabilirsiniz. Stresinizi yenebilmek için düzenli bir şekilde egzersiz ve çeşitli spor alanlarına gidebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.