Çilek İle Yapılan Cilt Maskeleri

Çilek İle Yapılan Cilt Maskeleri

Erkekler ve özellikle kadınlar, her daim ciltlerini önemsemiş ve bakım yapmaktan kaçınmamıştır. Cilt bakımı konusunda kozmetik ürünler kadar doğal ürünlerde tercih edilmekte ve kullanılan doğal ürünlere karşı bir alerji riski olmaması halinde son derece iyi sonuçlar alınabilmektedir. Cilt bakımı konusunda kullanılan doğal ürünlerden biri de çilektir ve çilek maskesi oldukça etkili bir maske olması nedeni ile birçok cilt sorununu da yok etmektedir.

Çilek ile Yapılan Cildinize Göre Tüm Maskeler

Çilek maskesi gibi doğal ürünler tercih edilerek, pahalı ve kimyasal ürünler içeren kozmetik ürünlerin cilde verebileceği zararlardan da kaçınılmış olunmaktadır. Ayrıca çilek maskesi içerisinde bulunan antioksidanlar, salisilik asit ve C vitamini sayesinde sivilce, kırışıklık, siyah nokta ve ölü hücreler gibi problemlerden kurtulmak mümkündür. Çilek maskesinin sunduğu en önemli özellik ise ciltte kolajen üretimini destekleyerek, yaşlanma etkilerini ortadan kaldırmasıdır.

Çilek İle Hazırlanan Cilt Ve Yüz Maskesi

Peeling görevi gören ve zengin içeriği sayesinde cildin ihtiyaç duyduğu vitaminler ile mineralleri sağlayacak olan çilek maskesi için ihtiyacınız olan bir miktar çilektir. Çilek maskesi tarifi; Beş adet çilek, öncelikle rende ya da blender kullanılarak püre haline getirilir ve içerisine bir tatlı kaşığı kadar şeker konularak, karıştırılır. Hazırladığınız şekerli çilek karışımını vücudunuza ya da yüzünüze sürerek, on beş dakika kadar beklemeli ve ardından bol su ile durulanmalıdır. Hazırlanan bu çilekli peeling hafta da bir ya da iki kez uygulanabilmektedir.

Ayrıca peeling etkisi yaratan çilek maskesi için bir tatlı kaşığı şeker yerine bir tatlı kaşığı bal da kullanabilirsiniz. Peeling etkisine sahip bu çilek maskesi aynı zamanda sivilce izlerini kısa sürede geçireceği gibi yüzde bulunan renk farklılıklarını da kısa bir süre içerisinde yok etmektedir.

Cilt Lekeleri İçin Çilek Maskesi

Yüz bölgesinde ya da vücut üzerinde bulunan cilt lekelerinden kurtulmak için kullanılabilecek olan çilek maskesi için gereken malzemeler:

-iki adet çilek

-bir yemek kaşığı kil

-bir yemek kaşığı süzme yoğurt

-üç damla lavanta

Cilt lekelerine karşı çilek maskesi hazırlanışı;

öncelikle iki adet çileği ezmeli ve ardından gerekli tüm malzemeleri ilave ederek, krem kıvamı elde etmelisiniz. Krem kıvamına gelen çilek maskesi karışımını ise pamuk yardımı ile cildinizde leke bulunan bölgelere uygulamalı ve bekleme süresi olan otuz dakikanın dolmasının ardından yıkamalısınız. Cilt üzerinde bulunan lekelerden kısa sürede kurtulabilmek için bu karışımı, cildinizde leke bulunan bölgeye her gün uygulamalısınız.

Aynı zamanda cilt lekeleri için diğer makaleleri de inceleyebilirsiniz.

Sivilcelere Karşı Çilek Maskesi

Sivilceli bir cilde sahip olanların, sivilcelerden kurtulmak için mutlaka uygulaması gereken bu çilek maskesinde gereken malzemeler;

-üç adet çilek

-bir çay kaşığı taze limon suyudur.

Hazırlanışı ve uygulanışı;

Öncelikle üç adet çilek ezilerek, püre kıvamına getirilmeli ve ardından taze sıkılan bir kaşığı limon suyu ilave edilerek, karıştırılmalıdır. Hazırlanan çilek maskesi, yüze hafif baskı yapılarak ve iyice yedirilerek sürülmelidir. Uygulanan çilek maskesi, ciltte on beş dakika beklemesinin ardından bol ılık su ile durulamanız yeterli olmaktadır. Sivilceleri yok etme konusunda son derece etkili olan bu çilek maskesi, hafta da bir kez olarak uygulanmalıdır.

Sivilce Neden Oluşur, Detaylı Anlatım İle Sivilcelere Kesin Çözüm makalemizi inceleyebilirsiniz.

Gözenekleri Sıkılaştıran Çilek Maskesi

Gözenekleri sıkılaştırması amacıyla kullanılacak olan çilek maskesi için gereken malzemeler;

-dört adet çilek

-bir yemek kaşığı nişasta

-bir yemek kaşığı süttür.

Hazırlanışı;

Öncelikle dört adet çilek, ezilerek püre kıvamına getirilmeli ve ardından da nişasta ile süt ilave edilerek, krem kıvamına getirilmelidir. Krem kıvamına gelen çilek maskesi, temiz cilt üzerine uygulanarak, on beş dakika beklenmeli ve ardından da ılık su ile durulanmalıdır.

 • Ballı Çilek Maskesi: Balla hazırlanan bir çilek maskesi tarifi ile başlayalım o zaman…
  • 2-3 adet ezilmiş çilek
  • 1 tatlı kaşığı doğal bal

Yapılışı: Bir kase içerisinde çilekleri çatalla ezin ve 1 tatlı kaşığı balla karıştırın. Hazırladığınız maskeyi parmaklarınızı kullanarak dairesel hareketlerle cildinize yedirin. 1-2 dakika süreyle cildinize masaj yaparak maskeyi yedirin ve 10-15 dakika süreyle maskeyi cildinizde bekletin.Bol su le yüzünüzü yıkayın.

 • Sivilce Karşıtı Çilek Maskesi: Çilek, sivilcelerle de savaşan antioksidan içerikli bir meyvedir aynı zamanda. Çileğin içindeki doğal asitlerin, sivilcelerin kurutulması üzerinde büyük ve olumlu tesirleri vardır. İşte size sivilce karşıtı, cildi temizleyen ve berraklaştıran bir başka maske tarifi…
  • 2-3 ezilmiş çilek
  • 1 çay kaşığı taze limon suyu

Yapılışı: Çilekleri bir kasede ezerek, üzerine limon suyunu ilave edin. Yüzünüze masaj yaparak uygulayın ve 10 dakika dinlenmeye bırakın. Bol suyla yıkayın. Haftada en fazla 1 kez uygulayabilirsiniz.

sivilce-karşıtı-çilek-maskesi

 • Gözenek Sıkılaştırıcı Çilek Maskesi: Gözeneklerin sıkılaştırılması hususunda da çilek maskesi imdada koşar. Gözenek sıkılaştırıcı çilek maskesi için az malzemeyle çok iş başaracak bir maske hazırlamak isterseniz işte malzemeler:
  • 5-6 adet çilek
  • 1 çorba kaşığı süt
  • 1 çorba kaşığı nişasta

Yapılışı: Çileklerin yapraklarını ayıklayıp bol suda yıkayın ve süzün. Suyu süzülen çilekleri cam bir kaseye alın ve çatalla ezerek püre haline getirin. Nişasta ve sütü de ilave ederek, tüm malzemeyi krem haline gelene kadar karıştırın. Önceden gül suyu ile silinerek temizlenmiş cildinize, hazırladığınız maskeyi uygulayın ve 20 dakika bekletin. Süre bitince yüzünüzü ılık suyla durulayın.

 • Genç bir Cilt için Çilek Maskesi: Gergin ve genç bir cilt görünümü için, farklı malzemelerle karıştırılmış bir çilek maskesi tarifimiz var.
  • 4-5 adet çilek
  • 1 çorba kaşığı lor
  • 1 kahve kaşığı zeytinyağı

Yapılışı: Çilekleri bol suda yıkayıp suyunu süzün ve cam bir kaseye alarak üzerine loru ekleyin. Ardından 1 kahve kaşığı zeytinyağı ilave edin ve hepsini karıştırın. Hazırladığınız maskeyi temizlenmiş yüzünüz sürerek 10-15 dakika bekletin ve ılık suyla yıkayarak temizleyin.

 • Kuru Ciltler için Çilek Maskesi: Çileğin, kuru ciltler için besleyici ve gözaltı kırışıklıklarını toparlayıcı etkisi de vardır. Bu amaca yönelik bir maske de hazırlayabilirsiniz.
  • 1 avuç taze çilek
  • 1 adet yumurta sarısı
  • 2 çorba kaşığı yoğurt
  • Yulaf unu

Yapılışı:Tüm malzemeleri karıştırıp çatalla ezebilir, yahut rondodan geçirebilirsiniz. Maskeyi yüzünüze tatbik edip, 20 dakika cildinizde bekletin ve ılık suyla durulayın. Özellikle göz altlarındaki ince kırışıklıkların çözülmesinde son derece etkili bir maskedir.

 • Çilek maskesi kaymak yahut yoğurtla da yapılabilir. Bunun için gereken malzemeler:
  • 2 adet orta boy olgun çilek
  • 1 tatlı kaşığı taze kaymak yahut süzme yoğurt
  • 1 tatlı kaşığı süzme bal
  • Gülsuyu

Yapılışı: Çilekleri ezin ve içine kaymak yahut yoğurdu ekleyip balı da ilave edin. Karıştırıp, yoğun bir maske elde edin. Bu maskeyi göz çevrenize değdirmeden temiz cilde ve boynunuza sürün. Çilek maskesi yüzünüzde 10 dakika beklesin ve süre sonunda yüzünüzü ılık suyla durulayın. Kuruladığınız yüzünüzü gülsuyu ile silin.

Çilek İle Göz Altı Torbalarından Kurtulmak

İltihap giderici özelliğe sahip olan çilek, ayrıca cilt sıkılaştırıcı ve şişliği azaltıcı özelliğe de sahiptir. Bu nedenle çilekler dilimlenerek, buzlukta yarım saat kadar bekletilmeli ve ardından göz kapaklarının üzerine bu çilek dilimleri konarak on beş dakika beklenmelidir. On beş dakika göz kapakları üzerinde çilek dilimlerinin bekletilmesi sonrasında yüzünüzü soğuk su ile yıkamalısınız. Bu uygulama sayesinde ise gözaltı torbalarınızdan kurtulabilirsiniz.

Göz altı torbaları için detaylı diğer makalemizi ziyaret edebilirsiniz.

Kuru Ciltlere Karşı Çilek Maskesi

Cildi besleyecek ve kırışıklıkları giderecek olan kuru ciltlere karşı çilek maskesi için gereken malzemeler;

-bir adet yumurta sarısı

-beş adet çilek

-yulaf unu

-iki çorba kaşığı yoğurttur.

Hazırlanışı ve uygulama;

Öncelikle beş adet çilek, ezilerek püre kıvamına getirilmeli ve ardından diğer tüm malzemeler ilave edilerek, homojen bir karışım elde edilmelidir. Elde edilen çilek maskesi karışımı, cilde baskı yapmaksızın uygulanmalı ve uygulama ardından maske, cilt üzerinde yirmi dakika bekletilmelidir. Çilek maskesinin yirmi dakika cilt üzerinde bekletilmesinin ardından cilt ılık su ile durulanarak, temizlenmelidir. Kuru ciltler için uygulanan ve aynı zamanda cildi besleyen ve kırışıklıkları gideren çilek maskesini cilde haftada bir kez uygulamak yeterlidir.

Cildiniz kuru ise kuru ciltler için diğer makaleleri de inceleyebilirsiniz.

Nemlendirici Çilek Maskesi

Çilek, krema ve bal ile hazırlanan çilek maskesi sayesinde cildiniz nemlenecek ve ışıltı kazanacaktır. Bu nemlendirici çilek maskesi sayesinde soğuk havanın cilde yaptığı olumsuz etkiler ortadan kalkacak ve cildiniz derinlemesine nemlenecektir.

Cildi nemlendiren çilek maskesi aynı zamanda cildi yumuşatır, mikropların derinlemesine temizlenmesini sağlar, sıkılaştırıcı bir etki sağlar ve cildin beslenmesini sağlar. Nemlendirici çilek maskesini uygulama esnasında kaşlarınıza ve saç çizginize uygulamamaya özen göstermelisiniz. Bu karışım aydınlatma etkisine sahip olduğu için kaşlarınızın renginde açılmalara sebep olabilir ve bu nedenle kaşlara uygulanmamalıdır.

Nemlendirici çilek maskesi için öncelikle üç adet çilek ezilir ve üzerine bir tatlı kaşığı bal ile bir çorba kaşığı taze krema ilave edilerek, iyice karıştırılır. Hazırlanan karışım, yüze ve boyuna uygulanarak, tamamen kuruyana kadar beklenmelidir. Cilt üzerinde tamamen kuruyan karışım, sıcak su kullanılarak temizlenmeli ve temizlenmesinin ardından soğuk su ile cildinizi yıkayarak, gözeneklerin kapanmasını sağlayabilirsiniz.

Güneş Lekelerine Karşı Çilek Maskesi

Çilek, limon ve yoğurt ile birlikte en etkili cilt rengi açıcılarından biridir. Çilek, bu özelliği sayesinde cilt üzerinde bulunan güneş lekelerinden ya da diğer cilt lekelerinden kurtulmak adına kullanılmaktadır.

Cilt lekelerine karşı çilek maskesi için öncelikle beş adet çilek, ezilerek püre haline getirilmeli ve ardından bir yemek kaşığı yoğurt ile bir yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu ilave edilmelidir. Tüm malzemelerin ilave edilmesinin ardından güzelce karıştırılan karışım, yüz bölgesinde ya da vücudun cilt lekesi bulunan bölgesine uygulanarak, yirmi dakika kadar bekletilmelidir. Güneş lekeleri ile cilt lekelerine karşı uygulanan çilek maskesinin uygulama süresi olan yirmi dakikanın dolmasının ardından ılık su kullanılarak, maske ciltten temizlenmelidir. Güneş lekeleri ile cilt lekelerine karşı kullanılacak olan bu çilek maskesini, hafta da bir ya da iki kez uygulamak yeterli olacaktır.

Çilek Maskesinin Faydaları

Cildi ölü hücrelerden arındıran ve cildi yenileyerek parlamasını sağlayan çilek maskesi gözenekleri de sıkıştırmakta ve yaşlanma etkilerinden kurtulmayı sağlamaktadır.

Çilek maskesi, düzenli olarak cilde uygulandığında peeling etkisi göstermekte ve bu sayede ise cildin hasarlı üst tabakasının soyulmasını sağlamasının yanı sıra cildin yenilenmesini de sağlamaktadır. Yenilenmiş, parıldayan, yumuşak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için kullanılan çilek maskesinin faydaları arasında ise,

 • Çilek maskesi Sivilceler üzerinde oldukça etkili olması
 • Ciltte bulunan yağlanmayı yok etmesi ile yağlanmayı önlemesi
 • Cildi temizlemesi
 • Cildi beyazlaştırması ile cilt rengini açması
 • Cilt üzerinde bulunan lekeleri gidermesi
 • Kırışıklıkları yok etmesi
 • Peeling özelliği sayesinde ölü hücrelerden cildi arındırmayı sağlaması
 • Siyah noktaları gidermesi
 • Cildin nem dengesini sağlaması
 • Yaşlanma etkilerini yok etmesi
 • Daha yumuşak, daha gergin, bakımlı ve pürüzsüz bir cilde sahip olması

Gibi birçok fayda çilek maskesinin faydaları arasında yer almaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.