Yulaf Maskesi

Yulaf Maskesi

Yulaf maskesi, doğal bakıma önem veren bayanların çeşitli cilt problemlerini gidermek amacı ile sıklıkla kullandıkları bir üründür. Cildin ihtiyacına göre uygulanabilecek birçok yulaflı maske tarifi bulunmaktadır. Bu yazımızda yulaf maskesinin cilde faydaları hakkında bilgiler paylaşıyor ve sizlere evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz yulaf maskesi tarifleri veriyoruz. Tertemiz, lekesiz ve harika görünen bir cilt için etkili bir doğal formül arıyorsanız yulaf kullanılarak yapılan cilt bakım maskeleri size bu konuda yardımcı olabilir.

Yulaf Maskesinin Cilde Faydaları

 • Yulaf maskesi, kuru ciltlerin bu sorununu gidermek için oldukça etkilidir. Cildin su kaybetmesini önlemeye yarayan yulaf maskesi, düzenli kullanıldığı taktirde cilt kuruluğu ortadan kalkar.
 • Yulaf cildi bakterilerden temizlediği için sivilceleri gidermeye ve yenilerinin oluşumunu önlemeye yardımcı olur.
 • Yulaf maskesi cilt rengini açma özelliğine sahip olduğu için sivilce lekelerinin ve ciltteki diğer lekelerin belirginliğini azaltmak için kullanılabilir.
 • Cilt temizleme özelliğinden dolayı, son derece etkili bir peeling ürünüdür. Yulaf maskesi ile yapılan peeling sonucunda cilt derinlemesine temizlenir, daha parlak ve yumuşacık olur.
 • Cildin yağ dengesini sağlamaya yardımcı olan yulaf bu özelliği ile sivilce ve siyah noktaların giderilmesinde önemli bir yere sahiptir. Yulafla yapılan cilt bakım maskesi bu problemlerin çözümünde yardımcı olduğu gibi yenilerinin oluşmasını önlemek amacı ile de kullanılabilir.

Yulaf maskesinin cilde faydaları konusunda bu bilgileri paylaştıktan sonra sıra geldi yulaf kullanarak yapabileceğiniz cilt bakım maskesi tariflerine.

Cilt Temizleyen Yulaf Maskesi

Güzel bir cildin ilk şartı temizliktir. Sadece yüzümüzü yıkamakla temizlemiş olmayız. Cildimizin alt tabakasının da yeterince temizlenebilmesi ve tıkanan gözeneklerin açılması için derinlemesine temizlik yapmak gerekir. Haftada 1 kere düzenli olarak uygulayacağınız yulaf maskesi ile daha temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Malzemeler

 • 2 çorba kaşığı yulaf ezmesi
 • 1 çorba kaşığı  taze sıkılmış limon suyu
 • 3 çorba kaşığı organik bal

Yapılışı ve Uygulanışı

İlk olarak balı benmari usulü biraz ısıtın. Ardından cam bir kasenin içinde diğer malzemelerle birlikte güzelce karıştırın. Hazırlamış olduğunuz maskeyi yüzünüze hafifçe masaj yaparak sürün ve 30 dakika bekletin. Sürenin sonunda yüzünüzü ılık su ile yıkayarak maskeden arındırın.

Siyah Noktalar için Yulaf Maskesi

Cilt yapısı, yanlış beslenme ve gözeneklerinin tıkanması nedeni ile oluşan siyah noktalar oldukça can sıkıcıdır. Böyle bir problem yaşıyorsanız, yulaf kullanarak yapacağınız siyah noktaları gideren maske sorunu çözmenize yardımcı olabilir. Siyah noktalardan kurtulmak için haftada 1 kere aşağıdaki yulaf maskesini uygulayabilirsiniz.

Malzemeler

 • 2 çorba kaşığı yulaf ezmesi
 • 2 çorba kaşığı süt
 • 1 kahve kaşığı organik bal

Yapılışı ve Uygulanışı

Süt ve yulaf ezmesini küçük bir kabın içine alarak 10 dakika kadar kaynatın. Soğuması için biraz beklettikten sonra içine belirtilen miktarda bal ekleyin ve tüm malzemeyi güzelce karıştırın. Cildinize masaj yaparak maskeyi sürdükten sonra 15 dakika bekleyin ve sonrasında ılık su ile yıkayarak uygulamayı tamamlayın.

Sivilceler için Yulaf Maskesi

Yulaf ezmesi ve biraz su ile yapacağınız maske sayesinde cildinizi sivilcelerden arındırabilir ve yenilerinin oluşmasını önleyebilirsiniz. Biz maskenin daha derinlemesine bir temizlik sağlaması açısından içine taze sıkılmış limon suyu da ilave etmenizi tavsiye ediyoruz. Tarifini vereceğimiz maske cildin yağlanmasını geciktirdiği için sivilcelerden kurtulmaya yardımcı olacağı gibi yenilerinin oluşumunu da büyük oranda önleyecektir. Aşağıdaki yulaf maskesini haftada 1 kere uygulayarak sivilcesiz ve tertemiz bir cilde sahip olabilirsiniz.

Malzemeler

 • 3 çorba kaşığı yulaf ezmesi
 • Birkaç damla taze limon suyu
 • Su

Yapılışı ve Uygulanışı

İlk önce yulaf ezmesini blenderden geçirerek toz haline getirin. Bunu cam bir kasenin içine alın ve üzerine birkaç damla limon suyu sıkın. Daha sonra içine azar azar su katarak, sürülebilecek bir kıvama gelmesini sağlayın. Yapmış olduğunuz maskeyi yüzünüze masaj yaparak sürün. 15 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile yıkayarak, yüzünüzü temizleyebilirsiniz.

Kuru Ciltler için Yulaf Maskesi

Yapısı gereği ya da mevsimsel şartlardan dolayı nemini yitirip, kuruyan cilt kırışıklıklara müsait bir hale gelir. Kuruyan cildinize kaybettiği nemi geri kazandırmak ve aynı zamanda derinlemesine temizlemek için aşağıdaki maskeyi 2 haftada 1 uygulayabilirsiniz.

Malzemeler

 • 2 çorba kaşığı yulaf ezmesi
 • 1 çorba kaşığı aloe vera jeli
 • 1 tane yumurta akı
 • 1 tane salatalık

Yapılışı ve Uygulanışı

Salatalığın kabuğunu soyduktan sonra robottan geçirerek püre haline getirin. Salatalık püresini cam bir kaseye aldıktan sonra içine belirtilen miktarda aloe vera jeli ve yulaf ezmesi ilave edin. Bunları güzelce karıştırdıktan sonra başka bir kasede yumurta akını çırpın ve bunu yavaş yavaş diğer karışımın içine aktarın. Salatalıklı yulaf maskesini cildinize sürün ve 15 dakika kadar etki etmesi için beklettikten sonra, bol ılık su ile yıkayarak temizleyin. Bu maskeyi ilk kullanımdan itibaren kuruyan cildinizin daha canlı ve parlak olduğunu fark edebilirsiniz.

Sizlerle paylaşmış olduğumuz yulaf maskesi tarifleri evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz doğal formüllerdir. Hassas bir cilt yapısı olanlar, yulaf maskesi ciltte kızarıklığa neden olabileceği için kullanırken dikkatli olmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.