Parlak Saçlar için 8 Bitkisel Çözüm

Parlak Saçlar için 8 Bitkisel Çözüm

Pürüzsüz ve parlak saçlar için evde yapılabilecek bir çok bitkisel yöntem var. Eğer sizde saçlarınızın pürüzsüz ve parlak olmasını istiyorsanız aşağıdaki doğal yöntemleri uygulayarak herkesi kıskandırın.

Parlak Saçlar için 8 Bitkisel Çözüm

Her kadın pürüzsüz ve ipeksi saçlara sahip olmak ister. İster saçları kısa isterse uzun isterse kıvırcık isterse de düz olsun. Bu hiç bir şey değiştirmez.

Saç derisi saçlarını nemli ve parlak tutmak için doğal bir yağ içerir. Bu katman hasar gördüğünde saçlar donuk, sağlıksız, kuru ve bakımsız gözükür.

Saçlar Neden Donuk Görünür?

Donuk saçlar bir çok nedenden dolayı kötü görünebilir. Beslenme yetersizliği, saç bakım ürünleri, kötü saç kremi, aşırı güneş, saç boyaları, yaş, aşırı stres, havuzlar, deniz ve klor gibi nedenlerden dolayı saçlar donuk gözükebilir.

Yumuşak ve parlak saçlar biraz süre ve çaba alacaktır. Markette gördüğünüz saçları derinlemesine besleyen şampuan ile bu görünüm maalesef geçmez. Bunun için bazı bitkisel çözümleri denemelisiniz.

1- Parlak Saçlar için Yumurta Maskesi

Yumurta saçlara bir kaç dakika içerisinde parlaklık verir. İçerisinde bulunan protein, yağ asitleri, lesitin gibi maddeler hasarlı saçları, donuk ve mat saçları sağlığına kavuşturur.

 • Bir yumurta, bir çorba kaşığı zeytinyağı ve bir çorba kaşığı balı karıştırın. Önceden nemlenmiş saçlara ve saç diplerine bu karışımı uygulayın. Yaklaşık 30 dakika bekletin ve  saçlarınızı hafif bir şampuan ve soğuk su ile yıkayın.
 • İki adet yumurtayı köpürene kadar çırpın. İçerisine badem yağı ve yoğurttan iki çorba kaşığı ekleyin. Tekrar karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı saç derinize uygulayın. Uygulama sonrasında 30 dakika bekleyin ve saçlarınızı şampuan ve soğuk su ile yıkayın.

Yumuşak ve parlak saçlar için bu uygulamayı haftada bir kez tekrarlayın.

Not : Yumurta maskesi kullandıktan sonra sakın sıcak su ile saçlarınızı yıkamayın. Aksi halde yumurta saçlarınızda pıhtı oluşturur ve saçlarınızı yıkamak çok zor olabilir.

2- Bira

Bira mükemmel bir saç toniğidir. Bira sayesinde saçlarınız onarılır ve saç kökleri beslenir. Aynı zamanda saçlarınıza ışıltı ve parlaklık katar.

 1. Şampuan ile saçınızı yıkayın. Sonra köklerden uçlara kadar saçlara bira uygulayın.
 2. Uygulama esnasında saç derinizi es geçmeyin. Saç derinize dairesel hareketler yaparak iyice masaj yapın.
 3. Bu işlemden sonra beş dakika bekleyin ve sonrasında durulayın.
 4. Bira uygulamasını haftada iki defa uygulayabilirsiniz.

3- Hindistan Cevizi Yağı

Parlak saçlar elde etmek istiyorsanız saçlarınıza gerekli besini sağlamalısınız. Özellikle organik ve rafine edilmemiş Hindistan cevizi yağı bu iş için biçilmemiş kaftandır. Hindistan cevizi yağı saçları parlatır ve neme doyurur. Ayrıca hasarlı saçların onarılmasını sağlar.

 • Saç köklerinden uçlarına kadar saçlarınıza Hindistan cevizi yağı sürün. Bir kaç dakika masaj yaptıktan sonra 30 dakika kadar bekleyin. Bekleme süresi sonunda şampuan ve ılık su ile saçlarınızı yıkayın.

Haftada bir kaç kez bu işlemi tekrarlarsanız saçlarınız çok kısa süre içerisinde parlak ve sağlıklı hale gelecektir.

4- Parlak Saçlar için Mayonez

Mayonez, amino asitler, protein ve antioksidan özelliği sayesinde saçlarınızı güçlü, yumuşak, sağlıklı ve parlak yapacaktır.

 1. Yeni yıkanmış olan saçlarınıza diplerinden uçlarına kadar mayonez sürün.
 2. İşlem sonrasında saçlarınızı toplayın ve bir şey ile örtün.
 3. Bu şekilde 30 dakika bekledikten sonra hafif bir şampuan ve soğuk su ile saçlarınızı yıkayın.

5- Elma Sirkesi

Elma sirkesi saçlarınızın yumuşak, parlak ve nemli olması için mükemmel bir saç kremidir. Aynı zamanda donuk ve cansız saçların kaybolmasını sağlar. Ayrıca kepek tedavisi, kaşıntı içinde kullanılır.

 • Elma sirkesini eşit miktarda su ile karıştırın. Şampuanlama esnasında saçlarınıza dökün ve kafa derisine masaj yapın. Bir kaç dakika bekledikten sonra saçlarınızı iyice durulayın.
 • Alternatif olarak su, sirke ve limon suyunu karıştırıp kullanabilirsiniz. Saçlarınızı şampuanlamadan önce son durulama suyu olarak bu karışımı kullanabilirsiniz.

6- Avokado

Avokado, saçları derinden nemlendirir. Ayrıca saçları besleyen maddeler içerir. Kuru, yıpranmış, donuk olan saçlar için en iyi bitkisel maske budur.

 • 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı ve püre haline getirilmiş yarım avokadoyu karıştırın. Saçlarınızın köklerinden uçlarına kadar sürün. Bir kaç dakika masaj yaptıktan sonra 30 dakika boyunca bekleyin. Bekleme süresi sonunda saçlarınızı şampuanlayıp, yıkayabilirsiniz.
 • Ayrıca avokado püresi ve muz püresi ile karıştırarak üzerine bir miktar badem yağı dökerek aynı işlemi tekrarlayabilirsiniz.

7- Parlak Saçlar için Bal Maskesi

Parlak saçlara kavuşmanın en etkili ev çözümü bal maskesidir. Sizlere daha önce bal maskesi yazımızı sunmak isterim. Yazıyı okumak için bal maskesi yazısına tıkayabilirsiniz.

 • Bir sprey şişesi içerisine 2 yemek kaşığı bal ve ılık su ilave edin. Saçlarınızı şampuanladıktan sonra bu spreyi saçlarınıza sıkın. Ardından 15 dakika boyunca saçlarınıza masaj yapın ve ılık su ile saçlarınızı durulayın.

8- Parlak Saçlar için Aloe Vera

Aloe vera jel hem saçlarınızı nemlendirecek hemde içerdiği vitaminler sayesinde sizi sağlıklı saçlara kavuşturacak. Aleo vera jeli aynı zamanda kepekler ile mücadele eden ve saç diplerinde oluşan kabarcıkları geçirmesiyle de ünlüdür.

 • 4 yemek kaşığı aloe vera jeli, 4 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ve iki çorba kaşığı yoğurdu karıştırın. Macun kıvamındaki karışımı saçlarınıza uygulayın ve 30 dakika bekleyin. Bekleme süresi sonunda saçlarınızı hafif bir şampuan ve suyla yıkayın.

Parlak saçlar için 8 bitkisel çözüm saçlarınızı etrafa kıskandıracak hale getirecektir. Saçlarınıza daha çok şey yapmak istiyorsanız lütfen saç bakımı kategorimizi incelemeyi unutmayın.

YORUMLAR

 1. blank Sena s. dedi ki:

  Ben saçlarımın parlaklığını koruması için saçıma her gün organik keratin maske uyguluyorum çok memnunum