Kilin Saça Faydaları

Kilin Saça Faydaları

Kilin Saça Faydaları.. Kil pek çok cilt maskesinde kullanılabildiği gibi aynı zamanda saç bakımında da kullanılabilmektedir. Kilin pek çok çeşidi olduğundan dolayı saç için kullanılacak kilin yumuşak yapılı olması gerekmektedir. Kil ile yüz bakım maskeleri de uygulayabilirsiniz. Cilt maskesi için cilt tipinize uygun olan killeri tercih edebilirsiniz.

Kilin saça faydaları nelerdir?

Kil içerisinde yüksek miktarda kalsiyum ve potasyum bulunmaktadır. Bu nedenle saçların hacim kazanmasında oldukça etkilidir. Saç yıpranmalarına etkili olan kil aynı zamanda saçlardaki kepeğin giderilmesine de yardımcı olmaktadır. Kil saçlarda kuruluk hissi yaratmadığından dolayı saçlarınızın her zaman yumuşak kalmasını sağlamaktadır. Kil bunun yanı sıra saçların berrak olmasına yardımcı olabilmektedir. Saçınızın ve saç derinizin temiz kalmasını ister iseniz banyodan önce kil maskesi uygulayabilirsiniz.

Kil maskesi için yeteri miktarda kil ve elma sirkesini karıştırarak saç derinize sürebilirsiniz. Elma sirkesi saçın kepeklerden arınmasını ve temizlenmesini sağlamaktadır. Saçlarınızın kil ile derinlemesine temizlenmesini ister iseniz haftada bir defa kil maskesi yapabilirsiniz. Kil maskesi uyguladığınızda saçlarınızı bone ile kapatarak nemli kalmasını sağlayabilirsiniz.

***Yumurta sarısı ile kili karıştırarak da kil maskesi yapabilmeniz mümkündür. Yumurta sarısı saçı besleme özelliğine sahiptir. Kil saçlarınız için gerekli olan vitamini karşılamaktadır.

Kil uygulaması yapılır iken uygulanacak olan maskenin cilt tipinize uygun olması gerekmektedir. Örneğin yağlı bir saç yapısına sahip iseniz kil ve limon maskesi yapabilirsiniz. Fakat eğer saç yapınız kuru ise limon daha çok kurumasına neden olabilmektedir. Bu nedenle cilt tipine uygun tercihler yapmak her zaman önemlidir.

 

Kil maskesi ile saçlarda oluşan egzama sorunlarının da üstesinden gelebilirsiniz. Kimi zaman egzama nedeni ile saç derisinde yaralanmalar görülebilmektedir. Hatta çoğu zaman egzamalar kaşlarda da görülebilmektedir. Kil maskesini kaşlarınıza da uygulayarak kepeklenmelerin önüne geçebilirsiniz. Saç yapınıza uygun düzeyli ürünleri sektörde bulabilirsiniz. Saç maskeleri saçınızın nem dengesini sağlamak adına ve hızlı sonuç almanıza katkı sağlamaktadır. Birden fazla saç probleminin gidericisi olan kil  yüksek oranlı potasyum, kalsiyum, sodyum ve alüminyum içermektedir. Saçlarınız yüksek ısılı ürünlere maruz kalıyor ise veya saç bakımına çok vaktiniz yok ise kil maskelerini tercih edebilirsiniz. Hızlı etki eden kil saçınızın nemlendirilerek onarılmasına katkı sağlar.

Evde Yapılacak Kil Maskesi Tarifi

Kil ve bal karışımı ile yapacağınız bu maske uygulamasını kolay bir tarifi içermektedir. Karışımımız için bir miktar kili elma sirkesi ile karıştırıp yoğurt kıvamına gelecek şekilde ayarlayalım. Eğer saç yapımız yağlı değil ise o vakit karışım içine 1 yemek kaşığı kadar badem yapı ekleyerek saçlarımızın doğal ve nemlendirilmiş bir görünüme sahip olmasını saplayabiliriz. Hazırladığımız maskeyi saçımıza uygulayalım. Maskemizin oturması için 10 dakika bekleyip ardından iyice durulayalım.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.