İltihaplı Sivilcelere Doğal Yollarla Çözüm

İltihaplı Sivilcelere Doğal Yollarla Çözüm

Merhaba değerli 1CiltBakımı okurları, bugün sizlere toplumumuzun en çok rahatsız olduğu, en çok şikayet ettiği sağlık problemlerinden birisi de iltihaplı sivilcelerden detaylı olarak bahsedecek; bu sivilcelerden başa çıkabilmeniz için yapmanız gereken doğal çözüm yollarından detaylı olarak bahsedeceğiz. İltihaplı sivilceler, cilt problemi olarak görülse de içerisinde iltihap bulunduğu için maalesef ki ciddiye alınması gereken bir sağlık sorunu olarak baş göstermektedir. Bu yazımız sayesinde bu sivilcelere bir dur diyebilir; sağlığınızı iyi derecede etkileyecek hamleler yapabilirsiniz.

İltihaplı sivilce, toplum içinde akne, çıban olarak da bilinir. Özellikle ergenler ve genç insanlarda daha çok görülür. İltihaplı sivilce, bakteriyelerinin sebebiyet verdiği cilt sorunudur. İltihaplı sivilce gözeneklerin tıkanmasıyla ortaya çıkar. Gözeneklerin tıkanmasına ise kıl dönmeleri, makyajı silmeme ve daha bir çok neden sebebiyet verir. Özellikle kol, bacak, kalçada, çenede oluşurlar. Bizler bugün sizlere bu iltihaplı hafif ağrılı sivilceyi evde yok etmeyi anlatıyoruz. Öyleyse işte o özel tarifler!

Elma Sirkesi: Evde yapılan çoğu maskenin içerisinde bulunan elma sirkesi sadece yüz temizleme, sivilce kurutma, gibi sorunlara çözüm bulmuyor. bazen ev temizliğinde bazen diş temizliğinde hatta bazen zayıflatmakta bile paramğı bulunan bu harika ürünün biz bugün iltihaplı sivilceyi kurutma özelliğini inceleyeceğiz.

Elma sirkesi antibakteriyel ve antiseptik özelliğe sahiptir. bu özelliği sayesinde deri altındaki yağ tabakasına ulaşarak içinde bulundurduğu fazla ve zararlı yağı kurutacaktır.

Yapmanız gereken 1 veya 2 tatlı kaşığı kaynatılıp soğutulmuş suya kullandığınız suyun yarısı kadar elma sirekesi eklemek. Ardından bir pamuk, kulak pamuğu, peçete veya beze bu karışımı değdirip sivilceli bölgeye uygulamak 15 dakika sonra ılık suyla yıkamak. Bu işleme günde 1 kere sivilce geçene kadar yapabilirsiniz. muhtemelen 2 gün içerisinde içindeki iltihabı kurutacaktır.

Limon: Hem C vitamini tarafından oldukça zengin hem sağlıklı hem de antibakteriyel olan bu doğal sebzenin elbette ki cilt için de faydası oldukça fazla. Ph değeri bakımından asitlik özelliği barındıran limon doğal bir cilt bakım ürünüdür. Hücre yenileme ve canlandırma özelliğini göz önünde tutarak iltihaplı sivilcenin kurumasına büyük yardım edeceğini unutmayınız.

Limonu ortadan kesip sivilcenin üstünde 10 dakika kadar bekletip soğuk suyla yıkayın bu işlemi günde 1 kere olmak şartıyla sivilce kuruyana kadar uygulayın.

Limon gülsuyu karışımı: Özellikle hassas ciltler için önerilen bu karışımda limonun ph değerini indirgen gül suyu hassas cildinizi yakmayacaktır. Ayrıca gül suyunun cildi ve siyah noktaları temizleme özelliği oldukça bilinir. Gül suyu kozmetik dünyasında tonik şeklinde kullanımıyla oldukça ünlü bir üründür. Limonla birleşince hem sivilceyi kurutup hem de cildi temizlemeye yetecektir.

Karbonat: Karbonatta bulunan antiseptik ve antienflamatuar gibi maddeler sayesinde iltihaplı sivilcelerinizden kolayca kurtulabilirsiniz. Bir tatlı kaşığı miktarında karbonatı bir miktar su ile iyice karıştırın ve yüzünüze, sivilcenin bulunduğu kısma iyice uygulayın. Bu şekilde 1 dakika beklettikten sonra su ile iyice durulayın. Bu işlemi haftada bir veya iki kez uygulayabilirsiniz.

Zerdaçal: İltihaplı sivilcelere neden olan Propionibacterium acnes bakterilerini öldürmeye yardımcı olan antibakterial bir özelliğe sahip olan zerdeçal’da sivilcelerden kurtulmak için etkili bir baharattır. Dünya çağında yapılan bir araştırmaya göre, zerdeçal da bulunan curcumin’in, Propionibacterium acnes bakterilerini zayıflatarak antimikrobiyal etki göstererek yok ettiği görülmüştür. Ve çok dahası şudur ki Zerdaçal, cildin PH seviyesini dengeleyici özelliği ile de bozulan bu cilt değerinizi normale çevirmeye yardımcı olmaktadır.

Anlattığımız tamamen doğal yolları tam olarak uygularsanız bu kötü görünümlü, sağlığınızı mahveden sivilcelerden de kurtulmuş olacaksınız. Unutmayın, listede belirttiğimiz maddelere alerjiniz varsa kesinlikle kullanmayınız, bir uzmana danışınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.