Komedon Temizliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Komedon Temizliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Komedon Temizliği Nedir? Nasıl Yapılır? Sizlere forumlarda ve sitelerde çok rastladığınız komedon yani siyah nokta olarak da bilinen komedonun ne olduğunu , komedon temizliğinin nasıl yapıldığını ve cildinize ne gibi yararı olduğunu anlatmak istiyorum.

Komedon Temizliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Komedon yani siyah noktalar cildin temizlenmemesi sonucunda cilde yerleşen kir ve yağ katmanlarının birleşmesi sonucu ciltte oluşan bir problemdir. Aynı zamanda temizlik yapılmadığı zamanlarda sivilce oluşumuna da neden olmaktadır.

Komedon Neden Oluşur?

Cilt üzerinde zamanla oluşan kir ve yağ tabakası temizlenmediği zaman cilde oturur ve siyah nokta oluşumuna neden olur. Aynı zamanda genel olarak ergenlik döneminde veya ergenlik dönemi sonlarında yağ tabakası daha da artar ve cilt temizlenmediği zaman cilt gözenekleri tıkanır. Gözeneklerin tıkanması sonucunca komedon oluşur.

Komedon Çeşitleri

Cilt üzerinde komedonlar genel olarak iki çeşit görünülür. Birincisi siya nokta olarak bilinir. Yağ katmanlarının gözenekleri tıkaması ve sonucunda siyah noktaların oluşmasına neden olur. Aynı zamanda bu durum sivilce oluşumunu da tetikler. İkinci komedon çeşidi ise beyaz noktalardır. Bu beyaz noktalar da yağ bezesi gibi gözükmektedir.

Komedon En Fazla Ne Zaman Oluşur?

  • Komedon en fazla cilt bakımı yapmayan kişilerde görülür.
  • Adet döneminden 1 hafta sonra oluşum görülebilir.
  • Çok fazla güneş altında kalan kişilerde oluşabilir.
  • Yüz , sırt bölgesinde fazla terleme sonucunda oluşur.
  • Bilinmeyen ve yanlış kozmetik ürünleri nedeniyle de komedon oluşumu görülür.

Komedon Temizliği Nasıl Yapılır?

Cilt bakımı yapmak komedon oluşumunu ciddi anlamda engeller. Bunun dışında basit yöntemler ile tedavi edilebilir. Komedon tedavisi , yağlı gözeneklerin açılması ile tedavi edilebilir.

Sizlere daha önce paylaştığımız maske tariflerini paylaşalım ve komedon tedavisinde uygulayacağınız maskeleri yazalım.

Yukarıda sizlere yazdığımız tarifler sayesinde komedon temizliği yapabilirsiniz. Bunların dışında siyah noktalar genelde burun üzerinde gözükür. Eğer komedon yani siyah noktalar burnunuzun üzerinde ise Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer? adlı yazımıza göz atmanızda fayda var.

YORUMLAR

  1. blank Seval dedi ki:

    Komedonun ne olduğunu bile bilmiyordum. Teşekkürler