Buhar Banyosu Nasıl Yapılır? Evde Kolay Yüze Buhar Banyosu

Buhar Banyosu Nasıl Yapılır? Evde Kolay Yüze Buhar Banyosu

Sizlere daha önce buhar maskesinin nasıl yapıldığı hakkında bir yazı paylaşmıştım. Şimdi ise buhar banyosunun nasıl yapılacağı hakkında bilgiler vererek , gözeneklerinizi açabileceğiniz uygulamadan bahsetmek istiyorum.

Buhar banyosu , cildinizde zamanla oluşan gözenekleri açmaya yarar. Cildine önem veren her kişinin yapması gereken buhar banyosu , gözenekleri açarken cildinizi de rahatlatır.

Buhar banyosu genel olarak kış aylarında tercih edilir. Ancak buhar banyosu uygulamasını yazında yapabilirsiniz. Buhar banyosu dışarıda ücretli olarak ta yapılmaktadır. Ancak vereceğimiz yöntemler sayesinde paranızda cebinizde kalmış olacak.

 

Buhar Banyosu Nasıl Yapılır?

Buhar banyosu , cildinizdeki gözenekleri açarken aynı zamanda pürüzsüz ve taze bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur. Sizlere öncelikle buhar banyosunun nasıl yapıldığını daha sonrada buhar banyosunun faydası ve zararlarını anlatmak istiyorum.

 1. Buhar Banyosu için genel olarak keskin kokuları bulunan otlar tercih edilir. Bunlardan başlıcaları okaliptüs , kekik , rezene , karakafes ve sığır kuyruğu otlarıdır.
 2. Bir çok bakım merkezinde yukarıdaki saydığım otlar kullanılarak buhar banyosu yaptırılır. Bu otların kullanımı tamamen profesyonel bakım evlerinde kullanılmaktadır.
 3. Evinizde yapacağınız buhar banyosu için yukarıdaki otlardan herhangi bir tanesi ve bir tencere su ile kaynatılıp , yüzünüzü kaynayan tencerenin üstünde tutmanızdır.
 4. Burada dikkat etmeniz gereken husus , yüzünüzü fazla yaklaştırmamaktır. Aksi taktirde yüzünüz yanabilir.
 5. Buhar banyosu ardından cildinize nemlendirici sürebilirsiniz.

Buhar Banyosunun Faydaları Nelerdir?

 • Buhar banyosu , gözenek , sivilce ve yağlı ciltlere çok iyi gelen bir yöntemdir.
 • Buhar banyosu esnasında kullanılan otların faydaları direk olarak cildinize işler.
 • Buhar banyosu kan dolaşımınızı hızlandırır ve cildinizi canlandırır.
 • Cilt üzerinde oluşan siyah noktaları temizler ve siyah noktaların oluşumunu engeller.
 • Yüz kaslarınızı gevşetir ve yüzünüze rahatlık verir.
 • Cilt altında oluşan yağların giderilmesinde de kullanılan bir yöntemdir.

Buhar Banyosunun Zararları Nelerdir?

Buhar banyosunun cilde hiç bir zararı yoktur. Aksine faydası vardır. Ancak yukarıda da sizlere belirttiğimiz gibi yüzünüze çok yaklaştırırsanız , cildinizi yakabilir ve tahriş olmasına neden olabilirsiniz. Bu nedenle dikkat etmelisiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Maddi Yardım