Yüzdeki Yağlanma Nasıl Geçer

Yüzdeki Yağlanma Nasıl Geçer

T bölgesi başın alın ve burunla çeneyi kapsayan T şeklinde olan alana denmektedir. Bu alanlarda oluşan yağlanma fazla olduğu için cilt problemleri de burada ortaya çıkar. Genel olarak sivilce ve siyah noktalar oluşabilmektedir. T bölgesindeki yani burun, alın ve çene kısmında çok fazla yağ bezi mevcut olduğundan bu alanlarda yağlanmalar daha çok olmaktadır. T bölgesindeki aşırı yağlanmalar da ayrıca doğal çözümler sunulmaktadır.

Gözenekleri Temiz Tutun

blank

pH dengenizi korumak ve cildinizin yağlanmasını engellemek adına rutin olarak kullanılan cilt temizleyiciler tercih etmelisiniz. Özellikle de T bölgesinde yoğun olan yağlanmalar etkili olacağından iyi temizleyiciler kullanmalısınız. Bu bölgelerde çok sık sivilce ve siyah nokta oluşumu da olmaktadır. Cildinize sandal ağacı ve suyla hamur yapıp uygulayabilirsiniz.

T bölgenizdeki yağlardan kurtulabilmek için günde en az 3 veya 4 defa yıkanması önerilmektedir. Özellikle de uyurken vücut yağı salgılanmaktadır. Bu yağ cilt üstünde gece boyunca birikmektedir. Bundan dolayı kesinlikle de sabahları cilt suyla durulanması gerekir. Eğer yoğun bir yağlanma söz konusuysa gün içinde 6 – 8 defa daha yıkanabilmektedir.

Yağlı Ciltlere Gül Suyu

blank

Tazeleyici ve yenileyici özelliği ile gül suyu spreylerini kullanabilirsiniz. Yahut 4 damla nane ya da nane yağı 3 bardak suyun içerisinde karıştırın. Ardından da cildinize bir pamuk yardımıyla uygulayın. Etkili bir toneri düzenli bir şekilde kullanmanızı öneririm. Karışım soğuk bir halde kullanıldığı zaman çok daha etkili olur. Bu karışımda aynı zamanda cildin çok faz                parlamasına da engel olacaktır.

Narenciye Meyve ve Sebzeler

C vitamini olan besinler tüketilmelidir. Bu besinlerle cilt sağlığınızı korurken de aynı zaman nem ve yağ dengenizi de koruyacaksınız. Ayrıca da domates ve salatalık gibi besinleri tükettiğinizde özellikle salatalık cilt toneri topikal olarak kullanmanızı öneririm.

Limon Suyu veya Portakal Yağı

blank

Limon suyu veya portakal yağı cildinize bir pamuk yardımıyla uygulanabilmektedir. Bu iki besin yüksek miktarlarda sitrik asit içermektedir. Bu içerisindeki şey ciltteki yağın dengelemesinde yardımcı olmaktadır. Cilt için doğal olan ve güçlü bir toner olup kullanılabilmektedir. 1 veya 2 dakika cildinize beklettikten sonra suyla durulayın.

T Bölgesindeki Yağlanmaya Sirke

Sirke T bölgesinde olan fazla yağın azaltılması adına kullanılabilmektedir. Bir pamuk yardımıyla biraz sirkeyi cildinize uygulayın ve yaklaşık olarak 5 veya 10 dakika bekletin. Ardından da cildinizi suyla temizleyin.

Yağlı Ciltlere Buhar Banyosu

Buhar uygulamasında haftada en 2 defa yapılmaktadır. Bir kase içerisine koyun ve başınızın arkasına bir havlu yerleştirip sudan çıkan buhar ile cilde temas etmesini sağlayın.5 dakikaya kadar işleme devam edin ve daha sonra cildi yumuşak bir fırçayla fırçalayın suyla da temizleyin. Bu işlem gözeneklerinizin açılmasında daha etkili olacaktır. Son olarak da biraz da olsa buz kompresi deneyin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.