Cilt Bakımı

Çiriş Otunun Faydaları Nelerdir?

Çiriş Otunun Faydaları Nelerdir?

Dünya üzerinde sayısı belirsiz milyonlarca farklı türde bitki var. Bu bitkilerin birçoğu yenilebilen bitkiler olmakla beraber insan sağlığına da müthiş etkisi vardır. Bu makalemizde sizlere sağlığınıza onlarca yararı bulunan çiriş otundan ve çiriş otunun faydalarından detaylı olarak bahsedeceğiz.

Baharın gelmesi ile doğanın yeşillenmesi kuşların ötüşleri insanın cildine iyi geldiği gibi ruhuna da iyi gelmesini beraberinde getirmektedir. Bildiğiniz üzere cildimize, sağlığımıza, bağışıklık sistemimize iyi gelen bir çok bitki var. Enginar, pırasa, lahana, maydanoz ve daha nice bitki/sebze. Bu nice nimetlere bir çok faydası bulunan çiriş otu da ekleniyor. Çok merak edildiği üzere bu yazımızda da çiriş otunu ve faydalarını detaylı olarak ele alacağız.

Çiriş Otu Nedir?

Çiriş otu, yaprakları pırasaya benzeyen ancak pırasadan bir hayli küçük olan bir bitkiye denir. Nisan veya Temmuz aylarında çıkan çiriş otuna bazı bölgelerde ‘Yabani Pırasa’ veya ‘Güllük’ isimleri de verilmektedir. Özellikle Ege, Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yetişir. Birçok zaman nisan ve mayıs aylarında tezgahtaki yerini alır. Yeşil soğanla pırasa arasındaki benzerliği gidip gelen bu otun bakın ne çok faydası var.

Çiriş Otunun Faydaları

  • Bağışıklık sisteminizi güçlendirir: İçinde bulunan C vitamini limon ve portakalla kıyaslanabilir derecede bol miktardadır. Bu yüzden bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklarla savaşmanıza yardımcı olacaktır.
  • Regl döneminin düzenlenmesi: Özellikle yumurtalıklarda bulunan zararlı kistler yüzünden düzensiz yaşanan regl döneminin bir düzene girmesini sağlar.
  • Enfeksiyondan kurtulmaya yardımcıdır: Çocuklarda daha sık görünen idrar yolu enfeksiyonun daha hızlı şekilde vücudu terk etmesine yardımcı olur.
  • Saç dökülmelerine karşı iyi gelir: Daha çok erkeklerde görülen saç dökülmesi sorununa karşı çiriş otu gerçekten çok etkili bir doğal yöntemdir.
  • İçinde bulunan vitaminler sayesinde basur rahatsızlığınıza iyi gelir.
  • Emziren anneler için müthiş bir şekilde süt yapar.
  • Cinsel gücü arttırır.
  • Mesane taşlarına iyi yönde etkisi vardır.
  • Adeta doğal ağrı kesici niteliğindedir.

Çiriş Otu Nereden Alınır? Nerelerde Yetişir?

Yukarıda belirtiğimiz üzere nisan veya mayıs aylarında tezgahtaki yerlerini almaya başlayan bu bitkiler pazarlardan ve süper marketlerin manav reyonlarından temin edilebilir. Bazı yörelerde temmuz ayında yetiştiği için bazen temmuz ayına kadar tezgahlarda olmayabiliyor. Pazarcılardan detaylı bilgi alabilirsiniz. Çiriş otunun fiyatına gelecek olursak, çiriş otunun kilosu 3 lira ila 10 lira arasında değişmektedir. Ucuza temin edebileceğiniz çiriş otunun faydaları fiyatına göre müthiştir. Yalnız söylemeden geçmeyelim, ilk tezgaha girdiğinde fiyatı 10 liradan satışa sunulmakta, bir süre sonra kilosu 3 liraya kadar inebilmektedir.

Bu arada mutlaka hatırlatmakta fayda var ki bu tür otlara karşı bir alerjiniz veya bir hastalığınız varsa sizin için ciddi tehlike oluşturabilir. Tüketirken mutlaka dikkatli olunuz.

Çiriş Otu Nasıl Kullanılır?

Çiriş otunun yaprakları yemeklerde kullanılabilir. Çiriş otu ile yemek yapıp tüketerek yukarıda bahsettiğimiz faydaları sağlayabilirsiniz. Çiriş otunun salatasını yapabilir, kavurmasını yapabilir veya zeytinyağlı yemeğini yaparak tüketebilirsiniz. Ayrıca börekiçi olarak hazırlayarak çiriş otundan börek de yapabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ